Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Některé z nich v budoucnu usednou i na trůn a povedou svou zemi.
Král Kristián IX. už v 19. století zajistil, že prakticky všechny královské rodiny Evropy jsou nějakým způsobem propojeny. Muž s přezdívkou tchán Evropy zajistil, že se všech šest jeho dětí přiženilo nebo provdalo do největších evropských dynastií, a tak se jeho rodokmen rozšířil i na dánské, řecké, belgické, norské, lucemburské, španělské, rumunské či britské království. Jeho dědictví tedy žije nadále, a to i v podobě mladých princezen, které udávají směr nejen svým zemím, ale často také módním trendům a místním médiím.
Pokud tě zajímají mladí aristokraté, napsali jsme také o mladých evropských princích. Někteří z nich se živí na vlastní pěst, jiní pracují jako modelové a další se připravují na královské povinnosti. Přečti si o nich více. Pokud chceš podpořit vznik podobných článků, přidej sedo klubuRefresher plus a získej přístup k téměř 3 000 prémiovým článkům.
Módní ikona s korunkou
Řecka a dánská princezna Maria-Olympia má zjevně ambice stát se módní ikonou. Je jedinou dcerou korunního prince Pavla a korunní princezny Marie-Chantal a známá je především tím, že je vždy perfektně oblečená. Móda je i její vášní, na první přehlídce byla už jako 11letá, připomíná Hello Magazine. Seděla na kolenou svého otce a s údivem pozorovala modelky. Na sobě měla oblečení luxusní dětské módní značky, kterou založila její matka–královna.
„Milovala jsem sledování mamky a babičky, když se chystaly. Byla jsem posedlá oblečením a zkoušela jsem si jejich věci. Máme hodně fotek, na kterých jsem jako malá holka obuta v matčiných podpatcích,“ řekla v rozhovoru pro HM. Módě se nakonec věnuje také jako dospělá.
Na molu už předváděla kousky značky Dolce & Gabana, objevila se i v editoriálech magazínů Teen Vogue, Tatler a W. Zahlédneš ji také v reklamě na kabelku Capucines od značky Louis Vuitton, kterou natočila v Paříži v roce 2021. Dnes 25letá princezna je i úspěšnou influencerkou. Mezi nejznámější kampaně patří její spolupráce s kosmetickou firmou The Organic Pharmacy, její jméno najdeš na flakónu s hydratačním sérem.
Princezna Isabella z Dánska
Dánsko ve velkém oslavilo narození princezny Isabelly, která je první dívkou v rodině od narození královny v roce 1946. Isabella se pyšní také titulem hraběnky z Monpezatu a je dcerou dánského korunního prince Frederika a dánské korunní princezny Mary. Čtrnáctiletá princezna je momentálně třetí dědičkou trůnu v pořadí (po jejím otci a starším bratru Christianovi).
Svou první královskou roli dostala v osmi letech — pokřtila nový trajekt, který je pojmenován po ní. V oblasti vzdělávání se odklonila od tradice a navštěvovala státní základní školu, ale má zálibu v módě a společenských událostech stejně jako mnozí členové královských rodin. Několikrát ji už vyfotili se šperky její matky, královny australského původu, které se výrazně podobá.
Princezna Ingrid Alexandra z Norska
Miluje kickbox a ráda surfuje. Navenek obyčejná dívka je ve skutečnosti norskou princeznou. Ingrid Alexandra je sice druhou v pořadí na norský trůn (je nejstarším potomkem korunního prince Haakona a princezny Mette-Marit), ale chodila „jen“ na státní školu. Brzy 18letá princezna by v případě, že zasedne na trůn, byla teprve druhou norskou královnou v historii (po královně Margarétě v 15. století).
Oslavu dospělosti, které dosáhne v lednu 2022, musela vzhledem k pandemii odložit, informuje HM. V současnosti chodí na střední školu v Oslu a má již několik zkušeností s evropskou šlechtou. Doprovázela například prince Williama a vévodkyni Kate během procházky v parku pojmenovaném na počest princezny Ingrid. Kromě toho byla kopilotkou bojového letadla F-16 v rámci poznávání norské armády a jejího fungování. Až usedne na trůn, bude její velitelkou.
Nemysli si však, že je její život jen plný procházek a princů. V roce 2021 jí rodiče sehnali práci v Itálii, kde myla nádobí. Podle norského časopisu Se og Hør šlo o letní brigádu v italské restauraci. Jelikož byla příliš mladá na to, aby mohla nalévat alkohol, skončila v kuchyni a pomáhala s mytím nádobí.
Budoucí španělská královna
Nejstarší dceři španělského krále Leonor je sice pouhých 16 let, ale už teď píše historii. Až usedne na trůn, bude první španělskou vládnoucí královnou od roku 1868. Podle El País momentálně studuje ve Walesu na UWC Atlantic College, kam chodí více členů evropských královských rodin i děti milionářů.
Po jejím boku tam studuje například i nizozemská princezna Alexia, o které se dozvíš více později v článku. Škole média přezdívají také Bradavice pro hippies.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Které princezny téměř jistě usednou na trůn ve své zemi.
Kde se nachází „Bradavice pro hipíky“, prestižní škola, kam chodí téměř všichni dospívající princové a princezny.
Která princezna běžně nosí oblečení značek Stradivarius a Mango.
Proč přišla vnučka Grace Kelly o nárok na britský trůn.
Čeho v oblasti lásky se obává budoucí nizozemská královna.
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Leonor měla první samostatné projevy v roce 2018 a stále častěji se objevuje ve španělských i zahraničních médiích. V poslední době je častěji vidět i se svou mladší sestrou Sofií.
Princezna, která nosí Stradivarius
Sofii je 14 let a jméno dostala po své babičce královny Sofii. Navštěvuje prestižní madridskou školu Santa María de los Rosales a těší se velké oblibě. Spolu se sestrou je často označují za nejkrásnější princezny v Evropě a na mnoha fotkách působí jako vystřižené z pohádky.
Podle Tatleruráda nosí španělské high street značky jako Mango nebo Stradivarius. Celou španělskou královskou rodinu uvidíš na fotce níže.
I Belgie naskočila na vlnu progresivních změn, které v roce 1991 umožnily ženám zdědit trůn. Dalším vládcem se stane prostě nejstarší potomek současného královského páru. V případě Belgie je to dnes jednadvacetiletá princezna Elisabeth.
Podobně jako mnozí šlechtici a mladí lidé s královským titulem odmaturovala na velšském prestižním institutu UWC Atlantic College a po vzoru svých předků se na rok přidala k bruselské Královské vojenské akademii.
Během výcviku se nechala pravidelně fotit, takže je to princezna, kterou vidíme i v maskáčích, blátě, na zemi a při náročném tréninku. Je to prostě žena do vozu, kočáru i na trůn. Podle Tatleru nyní studuje historii a politologii na Lincoln College v Oxfordu.
Šestiletá princezna Charlotte z Cambridge je sice ještě dítě, ale už teď je jasné, že po pradědovi princi Philipovi zdědila přímou povahu. V pořadí čtvrtá dědička britského trůnu podle magazínu Tatlerjednou novinářům řekla: „Vy sem nevkročíte.“ Stalo se to během křtin jejího bratra Louise v roce 2018. Jen o rok později zase na lidi vyplázla jazyk během veslařských závodů.
Její dětská drzost z ní rychle udělala oblíbenkyni médií, a pokud by se rozhodla vydělávat na své slávě, šlo by jí to famózně. Kromě toho je vždy patřičně vyfintěná a stylová, podobně jako její matka Catherine, vévodkyně z Cambridge, a její babička princezna Diana. Redaktorům Voguedokonce neunikla ani nápadná podobnost mezi jejími outfity a tím, co v roce 2020 představil módní dům Gucci.
Některé mediální agentury uvádějí, že hodnota její značky se pohybuje kolem 3,6 miliardy dolarů. Jakákoli firma by tak mohla velmi mnoho získat ze spolupráce s touto princeznou. Vzhledem k jejímu věku je ale příliš brzy snažit se odhadnout, čemu se bude chtít věnovat.
Princezna, dcera princezny
Švédská princezna Estelle se narodila v roce 2012, dva roky poté, co se její matka korunní princezna Viktorie provdala za prince Daniela. Svou mámu tak bude v budoucnu následovat na trůn (momentálně je švédským králem Karel XVI. Gustav, jeho manželkou je královna Silvia).
Estelle bude historicky první ženou, která zasedne na trůn bez ohledu na počet mužských potomků v rodině. Švédská ústava se změnila v roce 1980 a její matka byla první ženou, které zákon přisoudil právo zdědit trůn podle věku. Bez ohledu na pohlaví dnes v zemi platí zásada staršího dítěte. Právě proto se musí už v dětství připravovat na důležitou roli, která ji čeká. Již v roce 2020 doprovázela své rodiče při otevírání mostu Golden Bridge ve Stockholmu a účastní se i oslav svátků, píše magazín People.
Alexandra z Hannoveru je dokonce dvojnásobnou princeznou, píše magazín Tatler. Narodila se do dnes již neexistující hannoverské dynastie, jejím otcem byl princ Ernst August Hannoverský a její matka Karolína byla monackou princeznou. Až do roku 2018, kdy Alexandra konvertovala na katolickou víru, byla dokonce (i když poměrně nízko) i v pořadníku na britský trůn.
Princezna se po stopách své babičky Grace Kelly a také své matky suverénně stává pravidelnou elitní návštěvnicí módních přehlídek. V dětství se věnovala i krasobruslení a reprezentovala Monako na mládežnických olympijských hrách v roce 2015, jakož i na několika dalších mezinárodních soutěžích. Společenský debut absolvovala v šestnácti na plese v Monaku po boku své matky a nevlastní sestry Charlotte.
Catharina-Amalia je nejstarším dítětem holandského královského páru, což znamená, že v budoucnu i sama zasedne na trůn. Dnes 18letá princezna se snaží zůstat nohama pevně na zemi. Podle BBCsi momentálně užívá volného roku mezi střední a vysokou školou.
Soustřeďuje se na své duševní zdraví a nechce dostávat královskou výplatu, dokud nezačne plnit královské povinnosti. Otevřeně hovoří o tom, že občas navštíví i terapeuta, což je v případě královských rodin, navenek dokonalých, vzácné.
Catharina-Amalia podle britského BBC miluje hudbu – ráda zpívá a ráda se podívá i na muzikál – navíc je to princezna, se kterou budeš chtít trávit večery. Samozvaná koktejlová královna o sobě říká, že umí namíchat skvělé drinky a má je ráda. I svého koně nazvala Mojito.
Budoucí královna má dvě mladší sestry a spolu s královskými rodiči se fotí dvakrát ročně, čímž se snaží „nakrmit“ média výměnou za respektování soukromí v průběhu roku. V roce, kdy oslavila 18. narozeniny, vyšla její první biografie, kterou napsala komička Claudia de Breij. V ní mimo jiné Catharina-Amalia hovoří o lásce; podle nizozemských zákonů si budoucí panovnice může vzít jen osobu, kterou jí schválí parlament. To se jí nezamlouvá a není si jistá, co by udělala v případě, že by se zamilovala do někoho, koho parlament neschválí.
Holandské princezny
Catharina-Amalia má dvě mladší sestry: princeznu Alexii (17 let) a princeznu Ariane (15 let).
Alexia je oduševnělá aktivistka, která se zúčastnila i mládežnických klimatických protestů během summitu COP26 v roce 2021. Princezna momentálně studuje na UWC Atlantic College (prestižní mezinárodní škola, kam chodí i budoucí španělská královna Leonor). Podle Daily Mail je sice péče o klima jednou z hodnot školy, je ale netradiční vidět, že se princezna raději zapojila do protestu, než aby se zapojila do propagace něčeho pozitivního.
Ariane podobně jako její starší sestry chodila na křesťanskou střední školu v Haagu. První den studia jela do školy jako každý běžný Holanďan — na kole, informuje People. Hrdý otec, sám král, ji při tom natočil. Podle portálu Hollandmá nejmladší z princezen ráda balet a hru na klavír a věnuje se také plavání a bojovým uměním. Mnohé z těchto koníčků, spolu s jízdou na koni, jsou mezi volitelnými předměty na škole, a tak se jim věnovaly všechny tři.