Na tiskové konferenci to uvedl nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve čtvrtek vystoupil na tiskové konferenci, která byla věnována hospodaření státu. Státní dluh se dle Stanjury v minulém roce zvýšil o 419,7 miliardy korun, což měla zapříčinit pandemie koronaviru a doprovodná opatření. Státní dluh loni stoupl na 2,5 bilionu korun a každý člověk v Česku tak „dluží“ 234 tisíc.
„Horší zacházení s veřejnými penězi tato země ve své historii nikdy dříve nezažila a pevně věřím, že už ani nikdy nezažije. Tento nezodpovědný hazard tandemu Alena Schillerová – Andrej Babiš naštěstí nástupem naší vlády skončil. Nezbývá nám teď bohužel nic jiného, než se zase vrátit nohama na zem a hospodařit s takovými prostředky, které opravdu máme k dispozici nebo aspoň můžeme reálně splatit,“ řekl Zbyněk Stanjura (ODS).
Rekordní státní dluh mohl vzniknout důsledkem pandemie koronaviru a doprovodných opatření a nepomohlo ani to, že příjmy státního rozpočtu v loni meziročně stouply o 11,8 miliardy na 1487,2 miliardy korun.
Česko se podle Stanjury v letech 2020 a 2021 zadlužovalo rekordní tempem, avšak pomoc občanům během pandemie činila pouze polovinu růstu zadlužení, tedy 351 miliard korun. Dluh je tak podle něj zapříčiněn především dluhy předchozí vlády, která hromadila schodky státního rozpočtu.
„Proto jsme nyní v rozpočtovém provizoriu, proto jsme odmítli další strašlivý rozpočet z pera mé předchůdkyně, a proto jsem začal hledat úspory okamžitě po svém jmenování ještě pro tento rok,“ dodal ministr financí.
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se Stanjurou nesouhlasí. Prý nerozumí číslům a výsledek hospodaření je pozitivní
Redakce České televize k tiskové konferenci oslovila i bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO), podle níž je výsledek hospodaření pozitivní a Zbyněk Stanjura (ODS) nerozumí číslům.
„Čísla se z tiskové konference občané nedozvěděli, to zlepšení oproti plánovanému schodku je skutečně o osmdesát miliard. V takovém turbulentním roce to považuji za úspěch. Je tam propad u fyzických osob asi o devadesát miliard, když do toho započteme snížení daní, včetně slevy, zvýšení rozpočtového určení daní, tak přesto ty ostatní daně, ať už je to korporátní daň, ať už je to DPH, ten výpadek dohnaly. A pojistné zejména, protože jsme udrželi pracovní místa. Propad na příjmové straně se dohnal,“ řekla Schillerová.