V současné době se v sousedních zemích nachází 520 000 uprchlíků z Ukrajiny. Toto číslo roste doslova z hodiny na hodinu.

Tisíce lidí prchají z Ukrajiny před ruskou agresí. Mnozí z nich musí čekat hodiny, aby mohli vůbec překročit hranice – jejich budoucnost je přitom nejasná zvláště v případě, že nemají rodinu či přátele v zahraničí, kteří by jim nabídli azyl. Museli všechno opustit a celé své životy zabalit do příručních zavazadel.
Na Evropu, opět zasaženou válkou, padá šestá noc úzkosti. Miliony nevinných ukrajinských civilistů se tísní v bunkrech, snaží se nastoupit do přeplněných vlaků a s obavami přemýšlejí o budoucnosti svých dětí.
Většina z nich jsou ženy a děti. Muži ve věku od 18 do 60 let museli zůstat a bránit Ukrajinu. Vývoj sledujeme také živě.
4 miliony uprchlíků z Ukrajiny
„Pracuji na uprchlických krizích téměř 40 let a málokdy jsem viděl tak neuvěřitelně rychle rostoucí exodus lidí – v rámci Evropy určitě největší od balkánských válek,“ uvedl ve svém prohlášení Filippo Grandi, vysoký komisař OSN pro uprchlíky. Z Ukrajiny do Polska uteklo podle něj přes 280 tisíc lidí, dalších 94 tisíc do Maďarska. Téměř 40 tisíc Ukrajinců je v současné době v Moldavsku, 34 tisíc v Rumunsku, 30 tisíc na Slovensku a desítky tisíc v dalších evropských zemích.
Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je také zřejmé, že značný počet Ukrajinců odešel do Ruské federace.
Pokud podle Grandiho nedojde k okamžitému zastavení konfliktu, v příštích dnech a týdnech mohou ze země uprchnout až čtyři miliony lidí. Míní, že tak rychlý nárůst by byl pro přijímající státy obrovskou zátěží.
Humanitární instinkt
Evropské vlády, včetně té české, umožnily uprchlíkům přístup na své území a zavázaly se k jejich ochraně a zabezpečení základních životních potřeb. Takový vstřícný postup Grandi v prohlášení velmi ocenil.
Úkol zajistit uprchlíkům ochrany se zatím daří plnit, i když mám vážné obavy z pravděpodobného a dalšího nárůstu počtu příchozích. Možná jsme teprve na začátku.
„Běžní Poláci, Maďaři, Moldavané, Rumuni, Slováci a občané dalších evropských zemí podnikli mimořádné skutky lidskosti a laskavosti. To je ten humanitární instinkt, který je v době krize tak potřebný. Vyzývám vlády, aby i nadále udržovaly přístup na území pro všechny prchající,“ dodal.
Grandi proto vítá podporu, kterou řada evropských států vyjádřila na nedělním zasedání Rady Evropské unie pro spravedlnost a vnitřní věci, aby byla aktivována směrnice o dočasné ochraně osob prchajících z Ukrajiny. Ta by umožnila okamžité a dočasné útočiště v Evropské unii a usnadnila by rovněž sdílení odpovědnosti mezi evropskými státy.
„Připomínám, že ukrajinští uprchlíci – stejně jako všichni ostatní uprchlíci, nikdy nechtěli být uprchlíky. Nikdy nechtěli být nuceni opustit své domovy a všichni doufají, že se co nejdříve vrátí do své země,“ dodal vysoký komisař v závěru prohlášení.