Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. března 2022 v 12:00
Čas čtení 2:07
Adéla Ježková

Afričané a Asiaté prchající z Ukrajiny: „Nechtějí nám pomoct, protože nejsme bílí”

Afričané a Asiaté prchající z Ukrajiny: „Nechtějí nám pomoct, protože nejsme bílí”
Zdroj: Twitter/Fillemon Shikomba
NEWS INVAZE NA UKRAJINĚ RASISMUS A PRÁVA MENŠIN
Uložit Uložené

Rasismus bují i během války. Bílí Ukrajinci mají na hranicích přednost.

Podle zdrojů deníku Insider a zpráv ze sociálních sítí je Afričanům a Asiatům údajně bráněno v nástupu do vlaků a autobusů, které pomáhají lidem dostat se z Ukrajiny do bezpečí. Některým údajně není dovoleno ani přejít do dalších zemí.

Na Ukrajině přitom žijí tisíce studentů z Afriky a Asie, kteří na vysokých školách studují převážně medicínu a technické obory. Rasismus ovšem zažívají i občané Ukrajiny, kteří „jen nejsou bílí“.

„Černochy do autobusů v podstatě nepouštějí. Dávají přednost Ukrajincům,“ uvedla pro Insider Korrine Sky, studentka, která pomáhala koordinovat únikové cesty pro stovky afrických a asijských studentů uvězněných v zemi.

Vyhrožují nám střelbou, uvádí studenti

Jeden z afrických studentů, který se dostal na ukrajinsko-polskou hranici, na Twitteru napsal, že ukrajinská policie a armáda odmítají nechat Afričany přejít a strážníci jim dokonce vyhrožují střelbou.

„Upřímně řečeno, setkala jsem se tam hodně s rasismem. Ukrajinci vždy mohli jít první, i když my Afričané jsme tam byli několik dní a někdy i tři dny bez jídla. Všichni byli prostě vyčerpaní. Kdykoli přišli Ukrajinci, řekli nám, abychom se vrátili. Křičeli na nás: ‚Jděte zpátky'. Bylo to opravdu šílené,“ popsala svou zkušenost z hranic Gifty Naana Mensah pro server The Globe and Mail.

Doporučeno
„Nikdo v Evropě nechce, aby válka pokračovala.“ V EU se jednalo o Ukrajině a my jsme byli u toho „Nikdo v Evropě nechce, aby válka pokračovala.“ V EU se jednalo o Ukrajině a my jsme byli u toho 25. února 2025 v 17:30

Mensah šla k hranicím pěšky osm hodin. Během následného čekání se jí, pravděpodobně z hladu, udělalo velmi nevolno, strážný ji proto nakonec pustil do prostoru imigrační kontroly. Ale i pak jí bylo řečeno, že nemůže přejít, dokud neprojdou tisíce ukrajinských žen.

Na polské straně hranice pak už žádné problémy neměla, dokonce dostala jídlo a pití. „Toho jsem si opravdu vážila, protože mi to zachránilo život. Byla jsem opravdu slabá,“ dodala.

Podobnou zkušenost má i Nze, který se rozepsal na Twitteru: „Vlak do Polska přijel, já a další dva Afričané jsme nastoupili mezi prvními, po pár minutách přišla policie a vytáhla nás z kabiny. Směli tam jen Ukrajinci. Já se jim ale nedivím. Viním africké politiky.“

Nigerijská vláda následně podle serveru The Guardian odsoudila zacházení s tisíci svých studentů a občanů, kteří prchají před válkou na Ukrajině a je jim odpírán vstup do Polska.

Jejich zkušenosti ovšem nejsou ničím výjimečným. Od začátku ruského útoku se na sociálních sítích šíří videa, na nichž jsou Afričané a Asiaté vytlačováni z vlaků a hraničních přechodů.

Všichni, kdo prchají z války, mají přitom podle úmluvy OSN stejné právo na bezpečný průchod, nehledě na původ jejich pasu či barvu pleti.

Domů
Sdílet
Diskuse