Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Podle ukrajinské rozvědky už v bojích na Ukrajině padli dva ruští generálové Andrej Suchoveckij i Vitalij Gerasimov. Na to, jak je možné, že v roce 2022 umírají ruští generálové při frontové linii, jsme se ptali expertů.
Dva mrtví generálové za méně než dva týdny. Ruská invaze na Ukrajině nepostupuje tak, jak si zřejmě Vladimir Putin představoval, a na komplikace nyní začíná doplácet ruské velitelství přímo na bojišti.
Ukrajinská armáda oznámila, že minulý týden zlikvidovala generálmajora Andreje Suchoveckého, který velel výsadkářům a jednotkám zvláštního určení, a o pár dní později zabila i generálmajora Vitalije Gerasimova, který sloužil na Krymu i v Sýrii.
Smrt takto vysoce postavených vojenských hodnostářů přímo na bojišti však není běžnou záležitostí. Pro srovnání, americký generál naposledy zahynul při vnitřní sabotáži v roce 2014 v Afghánistánu a dříve žádný americký generál nezemřel více než 40 let.
Nás zajímalo, co smrt ruských generálů symbolizuje a zda naznačuje, že Rusové na Ukrajině ztrácejí půdu pod nohama. Obrátili jsme se proto na slovenského generála Pavla Macka a bezpečnostního analytika Vladimíra Bednára.
Je normální, že generál se pohybuje tak blízko frontové linie?
Zpráva o zabití ruského generálmajora Andreje Suchoveckého minulý týden šokovala veřejnost, protože v tu chvíli šlo o nejvýše postaveného představitele Ruské armády, jehož Ukrajinci do té doby zneškodnili.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Zda je standardním postupem, že ruští generálové se pohybují přímo na bojišti.
Jak mohl vývoj války přimět ruské generály, aby přišli až na frontovou linii.
Zda znamená smrt dvou ruských vojáků přelom ve válce ve prospěch Ukrajiny.
Jak zabití ruských generálů hodnotí generál Macko a analytik Bednár.
Jak se Ukrajincům podařilo zneškodnit Suchoveckého a kde zemřel Gerasimov.
Proč může za smrt ruských generálů do velké míry zaostalost vybavení.
Jak nezabezpečená SIM karta prozradila Ukrajincům zprávu o smrti generála.
Proč Rusové nedokážou na Ukrajině používat své zabezpečené telefony.
Na veřejnost postupně pronikaly útržky zpráv o tom, že Suchoveckého zabil ukrajinský snajper, který monitoroval situaci v čele notoricky známého ruského logistického konvoje dlouhého desítky kilometrů severozápadně od Kyjeva. Suchovecký prý přišel udělat pořádek v čele konvoje, jenže odstřelovač ho identifikoval a zastřelil.
Generál Pavel Macko vysvětluje, že ruští generálové samozřejmě nepůsobí přímo na frontě v první linii, ale přesto je mohou Ukrajinci identifikovat a zaměřit.
„Když zabili prvního ruského generála v rámci konvoje, ukrajinský snajper ho dokázal identifikovat díky přísnému hierarchickému systému v ruské armádě. Vojáci vzdávají poctu velitelům i na bojišti, což vyspělé západní armády nedělají právě proto, aby velitele nebylo možné poznat,“ konstatuje kdysi nejvýše postavený Slovák v NATO.
Část ruské armády má výbavu jako z 80. let minulého století
Bezpečnostní analytik Vladimír Bednár konstatuje, že přítomnost vysoce postavených generálů je v případě momentální situace na Ukrajině pochopitelná.
„Na logistických trasách dlouhých až 350 kilometrů, které se Rusové snaží vytvořit, nemůže být velitelství vzdálené tisíce kilometrů. Zejména pokud zohledníme fakt, že třetina ruských sil má k dispozici ekvivalent výbavy z 80. let a tyto přístroje ke komunikaci znemožňují velení z obrovského odstupu,“ vysvětluje Bednár.
O selhání komunikace v případě úmrtí druhého generálmajora Vitalije Gerasimova u Charkova informoval i investigativec Christo Grozev z projektu Bellingcat. Smrt takto vysoce postaveného a oceňovaného generála podle něj přiměla přiděleného velitele ruské tajné služby FSB nadávat, když se o ní přes telefon dozvěděl.
Ve tweetu píše, že ukrajinská rozvědka zachytila telefonát příslušníka ruské tajné služby FSB přiděleného k 41. armádě bojující na Ukrajině, který v telefonu oznamuje zprávu o smrti Gerasimova svému šéfovi. Smrt generála mu potvrdil také kontakt z Ruska. Přímo v příspěvku dokonce zveřejnil celý přepis rozhovoru, který Ukrajinci zachytili.
Jesus, Ukraine just killed Gen. Maj. Vitaly Gerassimov, chief of staff of the 41 Army. At Kharkiv. Russia, if you're listening: delete your army.
Ukrajinci zachytili zprávu o smrti generála díky běžné SIM kartě
Na takové komunikaci o situaci na bojišti by nebylo nic zvláštního, kdyby podle Grozeva ruský agent z FSB netelefonoval šéfovi z nezabezpečené ukrajinské SIM karty. „V telefonátu můžeš slyšet agenta FSB na Ukrajině, který se ptá šéfa, zda mohou mluvit přes zabezpečený Era systém. Šéf odvětí, že Era nefunguje,“ píše Grozev.
Zabezpečený systém Era Rusko představilo loni a tvrdilo, že bude fungovat za všech okolností, ale na fungování podle investigativce vyžaduje 3G nebo 4G síť, kterou Rusové ve více oblastech zablokovali a vypnuli během postupující invaze.
Grozev to nazývá největším selháním vojenské provozní bezpečnosti, jaké kdy viděl.
„Ruská armáda je vybavená zabezpečenými telefony, které nefungují v oblastech, kde ruská armáda operuje,“ konstatuje v příspěvku na Twitteru.
In the call, you hear the Ukraine-based FSB officer ask his boss if he can talk via the secure Era system. The boss says Era is not working. Era is a super expensive cryptophone system that @mod_russia introduced in 2021 with great fanfare. It guaranteed work "in all conditions" pic.twitter.com/MlIt8NNwLE
Bezpečnostní analytik Vladimír Bednár rovněž upozorňuje na důležitost zabezpečené komunikace na nepřátelském území. Právě slabé zabezpečení a dosah komunikace podle něj může být jeden z důvodů, proč se tak blízko u frontové linie musí pohybovat vysocí představitelé ruské armády jako generálové.
„U nás na Slovensku se nedávno diskutovalo o otázce, zda modernizovaná bojová vozidla pěchoty musí mít vybavení, které umožňuje vést komunikaci přes satelitní vojenské systémy. Toto Rusové nemají. Zjevně proto musí mít i vyšší vojenské velení na území Ukrajiny, což potvrzuje, že zaostalost ruských ozbrojených sil se ukazuje v úplné nahotě,“ říká Bednář.
Smrt ruských generálů není třeba přeceňovat, upozorňuje analytik
Smrt generálmajora Vitalije Gerasimova je pro ruskou armádu velkou ztrátou, protože Gerasimov má za sebou vojenské tažení ve druhé čečenské válce, na Krymu i v Sýrii. Na svém kontě měl hned několik státních ocenění za svou vojenskou službu vlasti.
Samotná přítomnost ruských generálů na Ukrajině však podle generála Macka není neobvyklá. „Třeba říci, že Rusko na Ukrajině nasadilo velmi velké síly. Má tam několik vševojskových armád, armádních sborů i speciálních jednotek. Je proto pochopitelné, že tyto jednotky si postupně přenášejí své velitelství nebo předsunuté části velitelství přímo na Ukrajinu,“ vysvětluje.
Ani podle bezpečnostního analytika Bednára není třeba pohyb generálů u frontové linie přeceňovat. V aktuální situaci rozhodně nejde o vývoj, který by předznamenával blížící se kapitulaci ruské armády, která i nadále pomalu postupuje napříč ukrajinským územím a snaží se převzít kontrolu nad městy jako Mariupol na jihu či Sumy na severovýchodě země.
„Z toho není třeba vyvozovat žádné závěry. Co to v praxi znamená? Indikuje to, že ruské vojenské síly nejsou tak moderní, jak by si někdo předtím mohl myslet. Rusové na Ukrajině nasadili síly ve velikosti armádního sboru, jejichž součástí je několik širokospektrálních divizí s celým zabezpečením,“ objasňuje, co se děje v ruské armádě.
Takové masivní vojsko vyslané na Ukrajinu bude podle Bednára nutně vyžadovat hromadu velících představitelů, mezi nimiž se samozřejmě vyskytnou i generálové.
Generálové se u fronty pohybují proto, že neexistuje souvislá frontaMacko upozorňuje, že při pohledu na současnou situaci na Ukrajině je zřejmé, proč se generálové mohou dostávat do situací, kdy je vývoj bojů zavede až k frontové linii.
„Nevytvořila se souvislá fronta, takže je zcela normální, že při tak velkém nasazení vojsk od brigád až po celé divize se někteří generálové vyskytnou přímo na bojišti. Nemusí tam být všichni, protože hlavní velitelství obvykle zůstává hlouběji v týlu, kde se nebojuje. Pohyb generálů v předních liniích je za takových okolností normální,“ upřesňuje generál.
V praxi to znamená, že způsob vedení války, který na Ukrajině zvolila ruská armáda, momentálně prakticky nutí vysoce velící představitele, aby stáli na bojišti. Přispívají k tomu i selhávající logistika či ztráta motivace ze strany běžných vojáků.
Pokud zabijí generála, tak se neskryje nikdo a trpí psychika
Smrt dvou ruských generálů během dvou týdnů navzdory rozruchu na veřejnosti zřejmě nijak výrazně poměr sil ani vývoj bojů nepoznačí. Podle generála Macka i bezpečnostního analytika Bednára mohou ztráty velících generálů působit zejména na psychiku běžných ruských vojáků, kterým se Ukrajinci snaží ukázat, že nikdo se neskryje.
„Zabití generála je cíl vysoké hodnoty pro bránící se stranu, ale reálný vojenský význam nemá. Nejsme ve středověku, aby všechno stálo a padalo na jednom veliteli. Samozřejmě, symbolicky to dává sílu obráncům a vysílá to vzkaz útočícím vojskům, že pokud není v bezpečí generál, tak není v bezpečí nikdo. Má to silný psychologický efekt,“ vysvětluje generál Macko.
Ruská armáda podle analytika Bednára do dnešních dnů funguje tak, že v rozsáhlých vojenských formacích vyžaduje zvýšenou přítomnost vysokých hodnostářů jako generálů.
„V takových formacích může působit například jeden generál na tisíc vojáků, což v praxi znamená, že Rusové tam na bojišti mají stovky generálů. Přestože jsem vůči ukrajinským číslům ruských ztrát kritický, navzdory velké kritice se bavíme o tom, že Rusové mají na Ukrajině ztráty řádově v tisících,“ říká.
Nejnovější informace od amerických zpravodajských služeb odhadují, že Rusové už na Ukrajině ztratili dva tisíce až čtyři tisíce vojáků. Pokud se na ztráty tisíců vojáků podle Bednára podíváme blíže, statisticky se mezi nimi dříve či později museli objevit i generálové.