Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Připravili jsme pro tebe tipy, které ti pomohou minimalizovat odpad v kuchyni.
Každý měsíc v kuchyni člověk vyprodukuje velké množství odpadu. Ne vždy musí ale kořenové odřezky zeleniny nebo natě skončit v koši. Přinášíme tři recepty, které ti pomohou žít beze zbytků a jsou jednoduché na přípravu.
Ke ztrátám dochází na všech úrovních dodavatelského řetězce. Ve vyspělých zemích se nejvíce plýtvá v domácnostech. Vědci provedli výzkum:403 českých domácností po dobu jednoho týdne zaznamenávalo veškeré vyhozené jídlo. Celkem 958 respondentů do tzv. kitchen diaries zapisovalo typ, množství odpadu, důvod nezkonzumování a způsob likvidace.
Třetina veškerého vyprodukovaného jídla na světě se vyhodí nebo znehodnotí.
Každý Čech ročně vyhodí v průměru 57 kilogramů jídla. Celkově tak Česká republika vyprodukuje zhruba 605 500 tun potravinového odpadu za rok, uvedl web Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Takové množství by naplnilo 100 000 malých nákladních aut. Pokud by se vozy seřadily za sebe, vytvořily by zhruba 650 kilometrů dlouhou kolonu vedoucí z Prahy až do Hamburku.
Sepiš si seznam, než půjdeš nakoupit. S promyšleným nákupem máš větší šanci, že vše zužitkuješ.
Při sepisování seznamu koukni do ledničky, ujisti se, zda danou potravinu opravdu potřebuješ.
Akce nejsou vždy výhodné. K čemu ti je 2+1 zdarma, když využiješ jen 2.
Nepleť si minimální trvanlivost s datem spotřeby. Po vypršení lhůty minimální trvanlivosti je potravina zdravotně nezávadná, její jakost se může změnit. (sušenky, čaje, zavařeniny, těstoviny) Datum spotřeby zaručuje zdravotní nezávadnost, po jeho uplynutí je neprodejná. (mléčné výrobky, maso)
Kupuj single banány. Hodně lidí v obchodech odtrhne z trsu bánánů ty, které se jim nejvíce zamlouvají a pak v regálech zbydou jednotlivé banány, které se zbytečně vyhazují.
Potraviny správně skladuj. Zmiňované banány do ledničky nepatří, jinak zhnědnou. Mouku, cukr, vločky, rýži atd., chraň před moly v uzavřených dózách. Chléb zabal do utěrky a schovej do chlebníku. Brambory mají rády chlad, sucho a tmu. Mrkev a jablka ocení chlad, naopak rajčata podmínky teplejší – okolo 15°C. Přebytečné bylinky můžeš zmrazit.
Poděl se. Zbyl ti dort, nebo chlebíčky z oslavy? Vezmi je kolegům druhý den do práce. Máš přebytek ovoce či zeleniny ze zahrady, nebo odjíždíš na dovolenou a máš plnou lednici? Využij komunitní lednice, které navštěvují lidé v nouzi.
Vař ze zbytků. Zbylo ti pečené kuře a rýže z předešlých dní? Uvař si rizoto. Pokrm jako knedlíky s vajíčkem či topinky z tvrdého chleba zvládne každý. Z horšího ovoce udělej rozvar. Houby usuš.
Pesto z mrkvové natě
(1 menší zavařovačka, 10 minut)
Suroviny:
1 svazek mrkvové natě
olivový olej dle potřeby
4 stroužky česneku
hrst kešu oříšků
sůl, pepř
Postup:
Kešu oříšky opraž na oleji dozlatova. Nať důkladně omyj a vlož společně s česnekem, opraženým kešu do mixéru, zakápni dostatečným množstvím olivového oleje, tak aby po rozmixování vzniklo pesto požadované konzistence. Dochuť solí a pepřem. Pokud ti zbyly nějaké bylinky, neváhej je do mixéru přidat, do pesta se určitě hodí.
Hotové pesto přelej do zavařovačky a zalij vrstvou olivového oleje - to zaručí konzervaci. Pesto nabírej vždy čistou lžičkou, aby déle vydrželo.
Můžeš ho smíchat s těstovinami – a máš oběd za pět minut.
Zeleninový vývar ze zbytků a veganský demi-glace
( 3 větší zavařovačky, 1 zásobník na led, 9 hodin)
Suroviny:
10 kuliček pepře
4 bobkové listy
špetka majoránky
špetka tymiánu
3 kuličky nového koření
5 stroužků česneku ve slupce
Veškerá kořenová zelenina, kterou najdeš v lednici: zbytky, odřezky z mrkve, petržele, cibule, bylinky, atd.
My jsme použili:
odřezky řapíkatého celeru
konce mrkve
petrželová nať
zbytky petržele
zbytky celeru
zbytek medvědího česneku
odřezky cibule
spodní část jarní cibulky
vrchní část pórku
kořenová část pórku
Postup:
Předehřej troubu na 200°C. Veškerou zeleninu omyj a nalámej na menší kousky, cibuli i česnek nech ve šlupce a vše vyskládej na plech. Zeleninu peč cca 30 minut, až začne chytat barvu, vyndej ji z trouby a přendej do velkého hrnce.
Plech ještě prolij trochou horké vody, aby se uvolnilo všechno dobré, co se připeklo a přilej to do hrnce. Zeleninu zalij dostatečným množstvím vody, tak aby byla veškerá zelenina ponořená a přidej koření. Vývar je nejlepší táhnout přes noc (cca 8 hodin) na malém plameni, pod lehce pootevřenou pokličkou nech vše lehounce do rána probublávat.
Ráno se vzbudíš do vůně hotového zeleninového vývaru zlatavě hnědé barvy, kterou zajistila pečená zelenina.
Teď už je jen na tobě, co s vývarem uděláš. Můžeš jej skladovat v lednici v zavařovačkách a použít při přípravě nejrůznějších pokrmů, nebo z něj hned připravit životabudič - polévku.
Z části vývaru můžeš také připravit veganský demi-glace: zredukovaný, silný, bohatý, aromatický základ pro výtečné omáčky k těstovinám, rýži, grilovanému tofu, tempehu i steakům.
Postup:
Do menšího hrnce přidej cca 500 ml hotového vývaru, přiveď k varu, redukuj a redukuj, dokud ti nezbyde na dně asi 100 ml zredukované tekutiny. Hotový demi-glace přelij do formiček na led a dej zmrazit. Používej jednotlivé kostky dle potřeby.
Tip: na uchovávání demi-glace jsou nejlepší silikonové formičky, ze kterých jdou jednotlivé zmrzlé části dobře vyjmout. Nezapomeň, že v jedné kostičce je několikanásobná síla vývaru, stačí tedy použít jednu nebo dvě kostky.
Sušenky z kávové sedliny
(4 porce, 1 hodina)
Suroviny:
30g kávové sedliny
150g másla
2 polévkové lžíce espressa nebo instatní kávy
250g hladké mouky
50g cukru (podle chuti)
1 polévková lžíce medu (podle chuti)
2 polévkové lžíce kakaa
1/2 čajové lžičky perníkového koření
1/4 prášku do pečiva nebo jedlé sody
špetka soli
špetka pomerančové kůry
Na ozdobu:
ušlehaná 33% smetana
jahody/borůvky/maliny
Postup:
Troubu předehřej na 160°C. Máslo ušlehej s cukrem a medem, přidej espresso a pomerančovou kůru. Sypké ingredience smíchej dohromady a přes sítko nasyp do směsi s máslem. Rukama uhněť těsto, pokud je potřeba přidej mouku.
Z hotového těsta uválej stejně velké kuličky, vyskládej je na plech a zatlač do nich metličkou, tak aby se trochu rozplácly a vznikla uprostřed hvězda. Peč přibližně 30 minut. Hotové sušenky nech vychladnout.
Sušenky můžeš dozdobit šlehačkou a nakrájeným ovocem.
Kávovou sedlinu lze využít také v kosmetice či zahradnictví jako přírodní hnojivo, které odpudí slimáky.
Kávový peeling na tělo, pleť i duši
(1 menší zavařovačka, 5 minut)
Suroviny:
70g kávové sedliny na jemno mleté
4 polévkové lžíce medu - nejlépe domácí
2 polévkové lžíce kokosového oleje - nejlépe bio kvality
2 polévkové lžíce horké vody
Postup:
Kávovou sedlinu dobře smíchej se zbylými ingrediencemi a přidej horkou vodu, která spojí všechno hezky dohromady. Hotový peeling skladuj v ledničce, použitý med zajistí konzervaci.
Benefity:
Kokosový olej hydratuje pokožku. Med urychluje regeneraci, působí protizánětlivě a vyrovnává pH. Káva pleť příjemně povzbudí, zlepšuje elasticitu, snižuje otoky a prokrvuje.