Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 3. 10. 2022 svátek má Bohumil

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Finsko a Švédsko brzy vstoupí do NATO, napsal deník The Times. Důvodem je ruská agrese

Aliance by se tak rozšířila na 32 členských států.

Ilona Hobzová
11. duben 2022, 8:46 Čas čtení: 1:47
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Finsko a Švédsko brzy vstoupí do NATO, napsal deník The Times. Důvodem je ruská agrese
Zdroj: TASR/AP
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Ilona Hobzová
11. duben 2022, 8:46
Čas čtení: 1:47

Finsko a Švédsko brzy vstoupí do NATO, napsal deník The Times. Důvodem je ruská agrese

Aliance by se tak rozšířila na 32 členských států.

Ilona Hobzová
11. duben 2022, 8:46
Čas čtení: 1:47
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Finsko a Švédsko brzy vstoupí do NATO, napsal deník The Times. Důvodem je ruská agrese
Zdroj: TASR/AP

Finsko a Švédsko se podle deníku The Times chystají se pod vlivem ruské agrese proti Ukrajině v létě vstoupit do Severoatlantické aliance. Deník se v článku odvolává na americké zdroje. Podle nich udělal v tomto směru ruský prezident Vladimir Putin „velkou strategickou chybu“, pokud přímým důsledkem ruské invaze bude rozšíření aliance z 30 na 32 členských států.

Posun ve veřejném mínění

Finská přihláška do Severoatlantické aliance se podle The Times očekává v červnu, Švédsko by mohlo následovat nedlouho poté. Podle Washingtonu by tento krok ještě více podtrhl strategickou chybu Ruska při invazi na Ukrajinu. Stanici CNN představitelé NATO sdělili, že diskuze o vstoupení Finska a Švédska do aliance se od zahájení ruské invaze na Ukrajinu staly extrémně vážnými. 

 

Stanice CNN také připomněla slova finské premiérky Sanny Marin. Ta minulý týden v pátek uvedla, že finský parlament je připraven o možném členství v NATO diskutovat v nejbližších s tím, že diskuze skončí ještě před létem.

 

Možnost členství nevyloučila ani švédská premiérka Magdalena Andersson. V rozhovoru pro SVT uvedla, že vlivem ruské invaze na Ukrajinu se zásadně změnila bezpečnostní situace. Země nyní provádí analýzu  bezpečnostní politiky, která má být dokončena v květnu. Podle CNN se za poslední týdny kvůli ruské agresi změnil i postoj veřejnosti v obou zemích. 

 

NATO

Základním posláním NATO je podle českého Ministerstva obrany ochrana svobody a bezpečnosti všech jeho členů politickými i vojenskými prostředky v souladu se zásadami Charty OSN. 

Severoatlantická smlouva z dubna 1949, která je právním a smluvním základem Aliance, vznikla na základě článku 51 Charty OSN, který potvrzuje přirozené právo nezávislého státu na individuální nebo kolektivní obranu.

Aliance podle ministerstva plní tři zásadní úkoly: zajišťování kolektivní obrany odstrašení proti všem formám agrese vůči kterémukoli členskému státu NATO, stabilizace bezpečnostní situace v širším sousedství prostřednictvím vojenských operací na podporu zvládání krizí a rozvíjení partnerských vztahů a dalších nástrojů kolektivní bezpečnosti  a mezinárodní spolupráce s nečlenskými zeměmi.

Reakce Moskvy

Na možnost vstupu Finska a Švédska do NATO už reagoval také Kreml prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova. Ten Sky News sdělil, že pokud by Finsko a Švédsko vstoupily do NATO, Rusko by v oblasti západních záležitostí muselo být sofistikovanější, aby zajistilo své zemi bezpečnost. 

 

„Všechno je o zastrašování, a pokud by jedna strana. v tomto případě NATO, měla být silnější než druhá, zejména pokud jde o jaderné zbraně, bylo by to hrozbou pro celou naši bezpečnost a museli bychom přijmout další opatření,“ uvedl mluvčí Kremlu.

 

Podle CNN čelilo Finsko minulý týden v pátek dvěma kybernetickým útokům a narušení vzdušného prostoru ruským státním letadlem. Finští představitelé uvedli, že Helskinki podobné typy útoků očekávají ještě před tím, než by země do aliance vstoupila. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že aliance je v přechodném období připravena Finsku poskytnout bezpečnostní záruky ještě před vstupem. 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před hodinou
před 2 hodinami
Rusové postrádají 1,5 milionu zimních vojenských uniforem.„Nechápu, kam se poděly,“ uvedl poslanec Andrej Gurulev.
před 3 hodinami
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.