Oliwii Dabrowské je dnes 32 let.
Oliwia Dabrowská ztvárnila v oceňovaném snímku Schindlerův seznam z roku 1993 židovskou holčičku v červeném kabátku, která prochází krakovským ghettem při jeho likvidaci. Jako tříletá se stala jedním ze symbolů snímku. Dnes je Dabrowské třicet dva let a herectví se už nevěnuje. V posledních týdnech se rozhodla pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny.
Křik uvnitř
Dabrowská, která se dnes v Polsku živí jako copywriterka, koordinuje skupinu dobrovolníků. Ti pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny na polských hranicích. Našla ubytování pro deset rodin a pro stovky dalších pomohla zajistit transport do velkých měst v Polsku. „Nečekáme, že nám někdo poděkuje, ani to nechceme, děláme jen svou práci,“ uvedla na sociálních sítích.
Oliwia v jednom z živých streamů uvedla, že udělá všechno, co bude v jejích silách, aby uprchlíkům pomohla. „Nikdy nezapomenu na to, co jsem viděla. Ty tváře, ty oči. Můžete si jen představovat, že uvidíte trpící lidi, staré, nemocné nebo děti, ale připravit se na to nedá,“ řekla. Uvedla také, že na hranicích je klid a ticho. „Všichni křičí uvnitř. A to je to, co nezapomenu,“ dodala.
Kromě pomoci přímo na hranicích pracuje Oliwia také na projektu, díky kterému bude možné pro vysídlené osoby získat finanční prostředky. „Pomoc na hranicích je jedna věc, ale ti lidé potřebují i něco jiného. Potřebují domovy, práci, školy pro své děti. Držte mi palce, je to hodně práce. Jsem unavená, ale zároveň stále plná energie pomáhat,“ řekla ve vysílání.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu opustilo podle OSN své domovy už téměř pět milionů lidí. Nejvíce z nich míří právě do Polska.
Inspirace Schindlerem
Právě film, ve kterém se jako tříletá objevila, jí mohl být svým způsobem inspirací. Oliwia je hlavní postavou ve scéně, kdy se nacistický obchodník Oskar Schindler vlastníma očima dívá na likvidaci krakovského ghetta. Holčičku v růžovém kabátku nejprve vidí procházet mezi ostatními lidmi, později spatří její tělo na voze s dalšími mrtvými. Právě tato trýznivá zkušenost je jednou z těch, která ho přesvědčí, aby Židům pomohl. Rozhodne se vypracovat seznam, aby před smrtí zachránil co nejvíce lidí. Těch je nakonec více než dvanáct set.
Film na motivy skutečných událostí si v roce 1993 odnesl sedm Oscarů, včetně nejlepšího filmu a nejlepší režie.
– Jak se vyvíjely hranice Česka od roku 626 do současnosti? Video ukazuje rozpad a vznik území v průběhu let
– Dva ruší vojáci oslavovali narozeniny svého „kolegy a kamaráda“ Adolfa Hitlera
– Pražané si za plyn opět připlatí. V červnu se jim zdraží v průměru o třetinu