Chlupy má každý z nás, ženy, nebinární osoby, muži, starší, mladší, všichni. Jemný či výraznější porost nám raší nejen na rukou a nohou, ale také například na pupíku, zadku, v podpaží či na přirození. Ač se jedná o naprosto přirozenou věc, stále se najdou tací, kteří ochlupení, především pak na ženském těle, považují za něco „neestetického“, „nehygienického“ nebo dokonce „nechutného“.
Ze studie JAMA Dermatology vyplývá, že až 83,8 % amerických žen svůj klín pravidelně holí a pouze 16,2 % své ohanbí nikdy neupravovalo. Společnost v nás vzbuzuje pocit, že kdo v dnešní době nechodí na depilaci, jako by se dopouštěl něčeho nezákonného. Pubické ochlupení je přitom krásné a sexy a neměli bychom se k němu stavět s takovým odporem.
Kdy vůbec vznikl trend do hladka oholených těl? Mnozí se domnívají, že se veřejnost k ochlupení začala stavět odmítavě až na přelomu 21. století, ale není to tak. Už staří Egypťané věřili, že pouze holá těla jsou čistá a estetická, a to platilo jak pro muže, tak ženy. Symbolem krásy tehdy byla hladce depilovaná Kleopatra, kterou se všichni snažili napodobit a začali se proto zdokonalovat i depilační metody, kterých dnes existuje několik desítek.
Změna v trendech týkajících se pubického ochlupení, ale také toho na nohou, v podpaží a jinde na těle, nastala až 70. letech, kdy feministky po celém světě začaly chloupky prezentovat jako symbol osvobození od patriarchátu či jako symbol rovnoprávnosti. Jen díky nim jsme se dočkali změny, chlupy začaly být více tolerovány, častokrát se objevovaly v pornografických snímcích a v roce 1970 se dokonce modelka s porostem objevila na titulce Playboye… přesto je ale zvláštní, že se ochlupení na ženském těle považovalo, a stále částečně považuje, za znak vzpoury, boje pro patriarchátu či věc typickou pro feministky.
Chlupy jsou pouze chlupy, to že někdo depilaci odmítá, neznamená, že bojuje za nějaké svoje přesvědčení, za změnu či má určitý postoj… možná chce být prostě jen přirozený, nechce utrácet nemalé peníze za žiletky, lasery či jiné depilační prostředky nebo jeho pokožka každodenní holení špatně snáší a chce se vyhnout jejímu podráždění.
Depilace jako trauma, utrpení i zahrávání si se zdravím
Zapneš televizi a v ní běží reklama na Venus, v níž má modelka hladce oholené nohy, tajně si strká žiletku za kalhotky a odchází do soukromí, aby si oholila i svoje intimní partie. Média, filmy a také veřejnost nám již od mládí vtlouká do hlavy, že musíme být oholení, že bez toho se nikomu nebudeme líbit a že kdyby náš partner či partnerka zjistili, co „skrýváme“ pod kalhotkami, utekli by za jinou, oholenou. Blbost.
Proč reklamy raději neupozorňují na stinnou stránku holení? Nikde nevidíme krátké sloty na to, jak žiletky mohou poškodit naši kůži, jaké to je bojovat se zarostlými chloupky, co dělat, když máš místo po holení podrážděné a plné malých puchýřků, které ti mohou roznést zánět do celého těla.
Proč se cítíme špatně, když jdeme na návštěvu ke gynekologovi a nejsme hladce oholené, proč nám nikdo neřekne, že nás pár dní po oholení budou dorůstající chloupky svědět a škrábat. Na nepříjemnosti spojené s depilací se neupozorňuje, ale hlavně abychom byly hladké a nikoho nepohoršovaly.
K pubickému ochlupení se váže mnoho pověr. I ono má však svoji funkci
Porost v oblasti intimních partií je často odsuzován a tabuizován i proto, že se k němu váže několik pověr. Někteří ochlupení vnímají jako znak toho, že se o sebe jedinec nestará, že není kultivovaný a nedodržuje hygienické návyky. To samozřejmě není pravda. To, že máš pubické ochlupení, neznamená, že bys nevěděl nebo nevěděla, co je to sprcha či mýdlo. Pubické ochlupení není závislé na tom, jak často si dáváš vanu nebo zda si pravidelně čistíš zuby a hladké oholení naopak nezaručuje, že je tvůj partner čistotný.
Další hoax zase říká, že chloupky zvyšují pocení, tělo kvůli nim zapáchá, v zarostlém místě vznikají mykózy a mohou se v nim množit i „breberky“. S takovými problémy však může bojovat i někdo, kdo je oholený do hladka a vracíme se tím akorát k prvnímu odstavci – pokud o svoje tělo včetně ochlupení budeš pečovat, žádné zdravotní komplikace ti nehrozí.
Pubické ochlupení má naopak pro naše tělo, ale také náš milostný život, velmi důležité funkce. V tříslech a slabinách se totiž nachází pachové žlázy produkující feromony, které mohou být pro tvého partnera či partnerku přitažlivé a díky kterým pro něj budeš neodolatelný či neodolatelná. V případě, že máš klín ozdobený porostem, tvoje žlázy se ochlazují a vůně feromonů se stává silnější a přitažlivější, což vede k větší touze a vyššímu sexuálnímu apetitu.
Chloupky zároveň slouží jako ochrana, chrání tvoji vulvu před nečistotami a choroboplodnými zárodky, avšak musíš se o ně samozřejmě starat. Pubické ochlupení totiž zachycuje nečistoty, pot, bakterie, které musíš pravidelně umývat, a to buď klasickým mýdlem, gelem na intimní partie nebo obyčejnou vodou.
Další výhodou chloupků je, že chrání tvoji kůži při kontaktu se spodním prádlem, ale také během sexu, kdy dochází ke tření o partnerovo tělo. Tření totiž může vyvolat zarudnutí či pálení, a právě toto riziko pubické ochlupení snižuje a zajistí ti větší pohodlí při sexu i po něm. Stejně tak tě ochrání před třením o spodní prádlo, které může být těsné nebo naopak volné. Chloupky jsou prostě taková bariéra, způsob, jak si zajistit pohodlí, tak proč se o ně ochudit?
Zarostlý klín tvému tělu také pomáhá regulovat vlhkost a tělesnou teplotu. Ochlupení odvádí vlhkost pryč z intimních partií, tvoje pokožka tak lehce nenavlhne a snižuje se tím riziko vzniku kvasinkových infekcí. V létě tě zase ochlupení ochladí, neboť každý vlasový folikul má mazové žlázy, které uvolňují olej, ten se odpařuje a ve vysokých teplotách tak ochlazuje pokožku.
Za chloupky se nemusíš stydět. Pokud se holit nechceš, nedělej to
Mnohé ženy, a pravděpodobně i někteří muži, mají pocit, že pro svého partnera musí být oholené, jinak se jim nebudou líbit. Zamyslela ses ale někdy nad tím, proč by měl tvůj partner toužit po holém klíně, který připomíná mladé, nevyspělé tělo? Ne nadarmo začíná pubické ochlupení růst až ve chvíli, kdy jedinec dovrší určité věku a může být sexuálně aktivní. Průzkumy naopak ukazují, že s přibývajícím věkem muži i ženy před hladce oholeným klínem upřednostní jemný porost, který je sexy a vzrušující.
Nenech se tedy ovlivnit tím, co dlouhá léta koluje ve společnosti nebo tím, co si možná myslí tvůj partner, a rozhoduj se v otázce holení pouze podle toho, co se líbí tobě, co je ti pohodlnější a v čem se cítíš lépe. Ostatně to, jak se cítíš ty a jak jsi vyrovnaná se svým tělem, je stejně tím nejdůležitějším. Chloupky nechloupky.
Aby ses naučil nebo naučila tolerovat svoje tělo takové, jaké je, mohou ti pomoci i některé profily na sociálních sítích, které sdílí právě snímky žen, jež jsou krásné a sexy, i se zarostlými nohami. Co se týče chloupků v klíně a v podpaží, některé ženy a muži je naopak dávají na odiv, zdobí je třpytkami, barví neobvyklými barvami a něco takového může i tobě pomoci překonat strach z toho, co si o tom asi myslí okolí.
A pokud jsi spokojenější s oholeným tělem, toleruj rozhodnutí těch, kterým to není příjemné. Chloupky spolužáka, kolegy nebo náhodného kolemjdoucího tě nijak neohrožují, jsou přirozené a rozhodně by ses jim neměl posmívat ani bys podle nich neměl soudit hygienické návyky dotyčného.