Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. května 2022 9:44
Čas čtení 1:42
Adéla Ježková

I sexy holky prdí, říhají, nadýmají se a trpí zácpou a průjmem. TikTok trend zvyšuje povědomí o zažívacích problémech

I sexy holky prdí, říhají, nadýmají se a trpí zácpou a průjmem. TikTok trend zvyšuje povědomí o zažívacích problémech
Zdroj: Unsplash/Eugene Chystiakov/volně k užití
NEWS TIKTOK TIPY NA TIKTOKOVÉ ÚČTY ZDRAVÍ ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL ŽENSKÉ ZDRAVÍ ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

TikTok trend, který hlásá do světa, že „i sexy holky prdí“, pozitivně ovlivňuje vztahy žen ke svým tělům.

Ženy a mladé dívky se na TikToku svěřují s tím, jaké to je žít se syndromem dráždivého tračníku (IBS), který postihuje tlusté střevo a může způsobovat nepříjemné bolesti břicha, zácpu a průjem. Hashtagy #IBStiktok s 62,7 miliony zhlédnutí a #hotgirlswithIBS s 11,8 miliony zobrazení pomáhají zvyšovat povědomí o tomto onemocnění, píše server Insider.

Zároveň tato videa podle uživatelů TikToku pomáhají normalizovat myšlenku, že i ženy chodí na velkou. „Je zarážející, že otevřeně mluvíme o bolestech hlavy, nachlazení a covidu-19, ale ne o IBS, přestože se jedná o nejčastější poruchu trávení,“ řekla serveru news.com.au odbornice na lékařskou výživu Sarah Brewer.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je běžné onemocnění, které postihuje trávicí systém. Způsobuje příznaky jako žaludeční křeče, nadýmání, průjem a zácpa. 

Jednou z těch, které veřejně – často s velkou dávkou humoru – hovoří o problémech se zažíváním, je například Christine Olivo, která vede účet na Instagramu @myIBSlife. Její videa mají miliony zhlédnutí a stovky pochvalných komentářů od uživatelů, kteří tvrdí, že se konečně mají s kým ztotožnit a řešit své vlastní žaludeční problémy.

Doporučeno
Bez pečiva z obchodu i sladkostí. Vyřadila jsem ultrazpracované potraviny: zmizelo mi akné, ale měla jsem cukrový „absťák“ Bez pečiva z obchodu i sladkostí. Vyřadila jsem ultrazpracované potraviny: zmizelo mi akné, ale měla jsem cukrový „absťák“ 17. května 2024 8:00

„Posledních 13 let, kdy jsem se potýkala s nemocí, bylo jedním z nejvíce frustrujících, vyčerpávajících, trapných a srdcervoucích období mého života. Zatímco léky a drobné rady a triky mi pomáhaly zvládat fyzickou bolest, humor mi vždy pomáhal zvládat duševní bolest spojenou s mým chronickým onemocněním,“ napsala Olivo v příspěvku.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by MyIBSLife (@myibslife)

Účet MyIBSLife nejprve vytvořila jako způsob, jak ventilovat to, co cítila každý den. Postupně ovšem vybudovala celou komunitu. „Mým posláním je zajistit, aby se každý, kdo na mou stránku narazí, mohl rychle zasmát a ulevit si i během těch nejbolestivějších a nejvyčerpávajících dnů,“ dodala.

„Měla jsem pocit, že IBS opravdu ovlivňuje mou ženskost. Od žen se neočekává, že budou mluvit o prdění,“ uvedla další z tiktokerek, Megan Dijkman.

„Nechtěla jsem nic dělat, protože jsem prostě měla bolesti – nebo jsem měla pocit, že vypadám jako těhotná. Když jsem šla na pláž, tak jsem doslova nejedla, což zní tak nezdravě. Ale kdybych se nasnídala, vypadala a cítila bych se hrozně,“ dodala.

Je logické, že IBS je mezi mladými ženami tak aktuálním tématem – studie londýnské UCL naznačuje, že klíčovým faktorem jsou genderové role a vnímání těla. Kvůli tlaku na odstranění „neatraktivních“ příznaků, jako je nadýmání žaludku, je u generace Z větší pravděpodobnost, že vyhledá léčbu než u jiných věkových skupin.

Doporučeno
V Česku s neplodností bojuje každý pátý pár. Existují řešení, přečti si tyto důležité rady V Česku s neplodností bojuje každý pátý pár. Existují řešení, přečti si tyto důležité rady 11. května 2024 15:00

TikTok trend, který hlásá do světa, že „i sexy holky prdí“, pozitivně ovlivnil nejen schopnost řady žen vypořádat se se svou diagnózou, ale i celkový vztah k jejich tělu. 

Domů
Sdílet
Diskuse