Po několikaleté pauze se seriál Atlanta vrátil na televizní obrazovky a my jsme z něj znovu nadšení.
Seriál Atlanta měl po skončení druhé série téměř čtyřletou pauzu. Letos nás jeho tvůrci potěší hned dvěma sériemi. V pořadí třetí už skončila, přičemž tu čtvrtou mají začít vysílat ještě letos. Atlanta je nesmírně unikátní a pokračování už divákům chybělo.
V nové sérii se hlavní postavy přesunuly do Nizozemska, které je jednou ze zastávek na evropském turné rappera Paper Boia (Brian Tyree Henry). Jsou s ním také jeho manažer Earn (Donald Glover) a kamarád Darius (LaKeith Stanfield). Brzy za nimi dorazí i Earnova bývalá přítelkyně Vanessa (Zazie Beetz). Napříč třetí sérií se setkali se zajímavými, až bizarními postavami a zažili nepředstavitelná a surreální dobrodružství.
Pokud se ti naše recenze a tipy na filmy/seriály líbí, respektive se díky nim rozhoduješ, do čeho investovat čas a co ignorovat, podpoř nás a staň se členem klubu Refresher+.
Afrosurrealita zdobí celý seriál
Seriál Atlanta je známý svojí surrealitou, i když v tomto případě jde spíše o afrosurrealitu (Afrosurrealism). Surrealita příběhů spočívá v tom, že nám je tvůrci představují v nepřirozené podobě.
Může jít o zvláštní sny nebo jen chaotický pohled na realitu očima, jakýma se na ni my sami dívat nedokážeme. Afrosurrealita následně do surreality přidává elementy černošské společnosti, kultury a její pohled na události.
Atlanta se však neomezuje jen na témata o rasismu, i když jsou prominentní součástí sociální kritiky, kterou tvůrci seriálu nabízejí přes svůj detailní a komplexní scénář. Afrosurrealismus využívají také k zobrazení bizarních situací, ve kterých se Afroameričané ocitají, přičemž běloši nechápou, že jsou nepříjemné či nesprávné. Afrosurrealismus si v tomto seriálu můžeš vysvětlit několika způsoby.
Seriál vtipně a trefně kritizuje společnost
Jedná se o seriál, který prostřednictvím skvělých postav kritizuje společnost, paroduje skutečné události týkající se nejen afroamerické komunity a cynickým, sarkastickým způsobem nastavuje zrcadlo zvrácené společnosti. Nejlepší na tom je, že to tvůrci seriálu dělají velmi inteligentně. Příběhy, které vypráví, jsou komplexní a místy se opírají o skutečné události z nedávné minulosti. Neamerický divák si ovšem tento seriál až tak moc neužije.
Mnoho scén totiž stojí na odkazech na americkou minulost a současnost, její tragické příběhy, medializované případy a osobnosti. Často se nám stalo, že jsme si museli googlit souvislosti. Dost nás mrzelo, že jsme o nich nevěděli před zhlédnutím seriálu, protože by znásobily náš požitek z jeho sledování. Zároveň bychom se více pobavili na humoru, který se vyhýbá prvoplánovým vtipům a místo toho je inteligentní a trefný.
Třetí série Atlanty se odehrává v Evropě. Tvůrci seriálu díky tomu mohli pro své postavy vymyslet originální způsoby, jak jim zamotat hlavy a poslat je zažívat nová dobrodružství. Z toho důvodu jsme však měli dojem, že se základní kostra příběhu moc neposunula.
Třetí sérii nevnímáme jako ucelený příběh, ale spíše směsici různorodých epizod zachycujících oblíbené postavy v bizarních situacích, na jaké jsou už fanoušci seriálu zvyklí. Líbilo by se nám, kdyby se tvůrci více věnovali postavám a vztahům mezi nimi, které se téměř nijak nevyvinuly.
Součástí třetí série jsou opět epizody, které navenek nesouvisí s hlavním dějem. Dotváří však atmosféru seriálu a zaměřují se na zajímavé příběhy odehrávající se primárně v USA. Většinou jsou originální a vtipné, ale zároveň upozorňují na velké problémy USA z hlediska rasismu, volného držení zbraní a nikdy nekončících problémů, s nimiž se černoši v USA potýkají.
Vynikající herci a scénář dělají z Atlanty jeden z nejlepších seriálů současnosti
Během 10dílné třetí série jsme viděli čtyři „vedlejší epizody“, z nichž dvě byly skvělé, jedna ušla a jedna byla slabá (jedná se o sedmou epizodu o pohřbu). Tvůrci ji klidně ze třetí série mohli vyhodit a nic by se nestalo. Epizody s hlavními postavami jsme si nesmírně užili.
Seriál Atlanta je již tradičně skvěle natočený. Má špičkové herce a i po letech tě dokáže překvapit. V posledních epizodách jsme viděli i známé hollywoodské herce, kteří hráli sami sebe. Jeden z nich se dokonce prostřednictvím seriálu omluvil za své nevhodné poznámky o Afroameričanech.
Třetí série Atlanty je opět skvělou televizní tvorbou, která v současnosti nemá žádnou konkurenci. Nic podobného totiž v Hollywoodu nevzniká. Novým epizodám udělujeme osm a půl bodu z deseti. Pokud bychom se dokonale vyznali v amerických událostech a společnosti, zřejmě bychom s hodnocením šli ještě výše.