Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ať už soudní spor mezi Johnnym Deppem a Amber Heard dopadne jakkoli, jedno je jisté. Oběti sexualizovaného a domácího násilí budou mít ještě větší obavy ze sekundární viktimizace a nedůvěry.
Celý svět již několik týdnů napjatě sleduje soudní spor mezi hollywoodským hercem Johnnym Deppem a jeho bývalou ženou Amber Heard. Přímý přenos ze soudní místnosti pravidelně přiláká k televizním obrazovkám miliony lidí a zdá se, jako by se celé řízení proměnilo v jeden velký hon na čarodějnici, v tomto případě herečku Amber Heard.
Ve společnosti se volá po odstranění sekundární viktimizace, veřejnost se dožaduje, aby se obětem domácího a sexualizovaného násilí více věřilo, avšak v medializovaném soudním sporu vidíme přesný opak.
V tomto článku nestraníme ani jednomu z aktérů sporu. Komentář upozorňuje na sekundární viktimizaci a absenci podpory obětem domácího a sexualizovaného násilí.
Soudní spor: Johnny Depp žaluje svoji bývalou ženu Amber Heard za pomluvu a urážku na cti
Vše začalo v květnu roku 2016, kdy Amber Heard podala žádost o rozvod. Důvodem mělo být to, že se k ní hollywoodský herec po požití drog a alkoholu choval násilnicky. V roce 2017 se pár oficiálně rozvedl a britský bulvární deník The Sun označil Johnnyho Deppa za „wife beatera“. To si filmový pirát nenechal líbit a plátek zažaloval. Britský Nejvyšší soud však rozhodl ve prospěch deníku The Sun.
V roce 2018 Amber Heard napsala komentář pro Washington Post, ve kterém se označila za oběť domácího násilí. Pachatele nejmenovala. Článek ale měl podle tvrzení právníka Johnnyho Deppa americké filmové hvězdě poškodit kariéru. Hvězdný pár se tak opět dostal před soud, tentokrát před americký.
Johnny Depp žaluje Amber Heard za pomluvu a urážku na cti. Pokud soud vyhraje, Heard mu bude muset zaplatit odškodnění 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). Soudní spor, který bude trvat 7 týdnů, napjatě sleduje takřka celý svět, a ačkoliv veřejnost požaduje, aby se obětem sexualizovaného a domácího násilí začalo více věřit, zdá se, že v případě Amber Heard mají lidé na sociálních sítích jasno. Podle zdánlivé většiny je lhářka a měla by skončit za mřížemi. Proč se v tomto případě potenciální oběti nevěří? Na vině mohou být sociální sítě, ale také média.
Bolestivé zpovědi, které sleduje celý svět
Je až k nevíře, kolik lidí tento soudní spor sleduje. Bolestné výpovědi obou zúčastněných mnohdy obsahují intimity, které by se nikdy neměly dostat na televizní obrazovky, a nechybí ani ty nejniternější emoce, s nimiž by se člověk nikdy veřejnosti nesvěřil. Jenže fanoušci Johnnyho Deppa jako by měli klapky na očích. Hltají každé hercovo slovo a na sociálních sítích otevřeně šikanují Amber Heard.
O případ se nemusíš zajímat, přesto na tebe po otevření internetového okna vyběhnou tisíce článků týkajících se sporu, meme utahující si z Heard a hashtagy typu #JusticeForJohnnyDepp nebo #AmberTurd.
Zdá se, jako by každý hájil Johnnyho Deppa, odsouzeného „wife beatera“. To už jsme na sekundární viktimizaci zapomněli? Jak se asi musí cítit oběti domácího a sexualizovaného násilí, které se chtěly přihlásit a nyní vidí, co se proti nim může strhnout? Proč mají lidé potřebu Amber Heard diskreditovat? „Je to její nejhorší herecký výkon,“ ozývá se od veřejnosti. Jako by se zapomínalo, že jeden z nejlepších herců dnešní doby je naopak Johnny Depp.
Šikana v přímém přenosu. Olej do ohně přilévají sociální sítě, média i kosmetická společnost
Je těžké zůstat nezaujatý a věřit závažnosti obvinění, když proti Heard brojí tolik lidí. Nebo alespoň největšími odpůrci jsou ti, kteří jsou nejvíce slyšet. Stačí, když si otevřeš TikTok a během 10 minut na tebe vyskočí desítky videí se smějícím se Johnnym Deppem a zdrcenou Amber Heard. Mnoho lidí si tak okamžitě pomyslí, že tento „cool týpek“, který rozdává úsměvy na všechny strany, musí být nevinný. Soud přitom už jednou rozhodl o tom, že Depp bil svoji bývalou manželku, ale nikdy se na něj nestrhla taková vlna hejtů, jako nyní na Heard.
Když se ohlédneme na kauzu MeToo, žádný muž obviněný ze sexuálního zneužívání takřka nikdy neměl na zádech tak velký terč jako Amber Heard. Z této rovnice vyplývá, že ženám se zkrátka stále věří méně než mužům.
Vinu na tom nenesou pouze sociální sítě, ale také například kosmetická společnost Milani. Heard tvrdila, že si pomocí jejího korekčního kitu All In One Correcting Kit zakrývala modřiny, které jí Depp způsobil. Zástupce společnosti u soudu vypověděl, že tento produkt firma uvedla na trh až v roce 2017, tedy v době, když už spolu manželé nežili. Firma bohužel u faktického tvrzení nezůstala a rozhodla se o své účasti u soudního procesu natočit video na TikTok a spolu s ostatními se potenciální oběti vysmívala.
Podobně se zachovala také aplikace Duolingo. Ta pod jedním z videí, ve kterém Heard u soudu zmiňuje, že se stala obětí nenávistné online kampaně, napsala ironický komentář: „Myslíte, že Amber Heard sleduje TikTok?“
Na kauze se snaží přiživit i média. Deníku Vice se podařilo zjistit, že deník The Daily Wire utratil tisíce dolarů za kampaň mířenou proti Amber Heard. Plátek pravidelně uveřejňuje zkreslené informace, které ukazují Johnnyho Deppa v dobrém světle a dehonestují výpovědi Amber Heard. Takové články pak hojně propaguje na Facebooku a Instagramu, přičemž za kampaně zaplatil již 47 tisíc dolarů (jeden milion korun).
Média nás ovlivňují a je naprosto pochopitelné, že uvěříš něčemu, co dennodenně vídáš na sociálních sítích a na internetu. Informace si proto ověřuj, nenech se ovlivnit okolím a závěry vynášej ideálně až ve chvíli, kdy rozhodne soud nebo znáš všechna fakta.
Důvodů, proč veřejnost věří Johnnymu Deppovi, může být hned několik
Deník NRP celou kauzu diskutoval se socioložkou Nicole Bederou, která se specializuje na sexuální násilí. V rozhovoru se snažila vysvětlit, proč veřejnost stojí právě za hollywoodským hercem a k Heard se otočila zády. První důvod je prý prostý.
„Jeden z důvodů je, že Johnny Depp dostal příležitost vyprávět svůj příběh jako první. Jeho verzi tak lidé slyšeli jako první celou, a veřejnost se tak už po prvním týdnu rozhodla, na čí stranu se postaví,“ uvedla Nicole Bedera.
„Dalším důvodem může být i to, že Johnny Depp je filmová hvězda, desítky let jej vídáme na televizních obrazovkách a máme k němu hlubší vztah. Často říkáme, že obětem sexualizovaného násilí se musí věřit, ale narážíme ve chvíli, kdy by pachatelem mohl být někdo, koho známe, kdo je nám blízký,“ dodala socioložka.
Upozornila i na to, že Johnny Depp mohl obvinění využít, zaujal pozici „oběti“ a oznámil, že právě on se stal obětí domácího násilí rukou Amber Heard. Podle Bedery se jedná o běžný psychologický jev, kterému se říká DARVO. „Darvo znamená popřít, zaútočit a otočit role oběti a pachatele. Vidíme to i v tomto případě. Johnny Depp se nesnaží popřít, že by se dopouštěl domácího násilí, ale popírá, že by Amber Heard mluvila pravdu. Několikrát zmínil i to, že jej k násilí dohnala sama herečka,“ doplnila Nicole Bedera.
Největší obavy bychom podle ní teď měli mít o to, jaký dopad bude mít kauza na všechny oběti sexualizovaného či domácího násilí. „Tým Johnnyho Deppa nám v současné chvíli jasně ukazuje, že pokud se žena přihlásí jako oběť, identifikuje se jako přeživší, tak by mohla být žalována za pomluvu,“ uzavřela socioložka.
„Věřte všem ženám kromě Amber Heard.“ Nebudete později litovat?
Větu „Věřte všem ženám kromě Amber Heard,“ prohlásil světoznámý komik Chris Rock a zdá se, že přesně takový postoj má i veřejnost.
Podobný přístup jsme však viděli i v roce 1998, kdy vyplula na povrch milostná aféra Monicy Lewinsky s někdejším americkým prezidentem Billem Clintonem. Veřejnost byla šokována, dívce nevěřila a vztah popíral i sám Clinton. „Chtěl bych americkému lidu říci jednu věc: Chci, abyste mě poslouchali. Nebudu to již opakovat. Neměl jsem sexuální vztah s tou ženou, slečnou Lewinsky. Tato obvinění jsou nepravdivá,“hájil se tehdy Bill Clinton.
Mladá stážistka tehdy byla veřejností lynčována, šikanována a ve veřejném prostoru častována nadávkami. Nikdo jí tehdy nevěřil, nikdo ji nechtěl zaměstnat. Až poslední den ve výkonu funkce Clinton přiznal, že měl s tehdy dvaadvacetiletou stážistkou milostný poměr a jméno Lewinsky konečně mohlo být očištěno.
Ve chvíli, kdy Clinton řekl pravdu, se veřejnost začala hojně stavět na stranu Lewsinky. „My jsme ti vždy věřili,“ ozývali se lidé, kteří ještě před pár lety ženu obviňovali ze lži. „Věděli jsme, že mluvíš pravdu,“ otočila veřejnost.
Z případu Clinton vs. Lewinsky bychom se měli ponaučit. Je na soudech, aby rozhodly, kdo říká pravdu, a kdo ne. Jediné, co může veřejnost udělat, je, že se k ženám, které se rozhodnou promluvit o sexualizovaném či domácím násilí, bude chovat s respektem a důstojně. Ať už jsou jejich výpovědi jakkoli chaotické, či nedokonalé.
Případ Johnnyho Deppa a Amber Heard nám také ukazuje, že ač by se mohlo zdát, že jsme dnes již v otázce sexuálního a domácího násilí osvícenější, je před námi ještě dlouhá cesta.