Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
16. června 2022 11:30
Čas čtení 5:39
Vojtěch Vanda

Anki: Nechtěl jsem dělat parody rap pro vietnamskou komunitu, tak jsem šel trochu jinou cestou

Anki: Nechtěl jsem dělat parody rap pro vietnamskou komunitu, tak jsem šel trochu jinou cestou
Zdroj: Štěpán Svoboda
HUDBA ČESKÝ RAP FRESH RAP RAP
Uložit Uložené

Die Mannschaft určitě znáš. Takže víš, že jejich rap je prostě fresh.

Stejně jako Praha není jen most a hrad, tak Pražané nejsou jenom Švejk a Zeman a rap není jen BiggBoss a Hypno. Už nějaký ten pátek hloubáme v neprozkoumaných vodách tuzemského hip hopu, v němž nacházíme zajímavý zvuk. Někdy je ale potřeba vyplout trochu na hladinu, trochu se nadechnout a s čerstvým vzduchem v plicích se zase ponořit.

Taková situace nastala právě v červnu. Myslíme si, že každý rapový posluchač u nás zná kolektiv Die Mannschaft, alespoň díky jeho nejznámějšímu členu Labellovi. Skupina, která nese stejný název jako německá fotbalová reprezentace, se však může pyšnit ještě dalšími neméně zajímavými rappery. Jeden z nich je dokonce rodilým Němcem a právě s ním probereme jeho cestu k mikrofonu.

Doporučeno
„Chlapi mi od 12 sahali pod kalhotky a já mám pořád poslouchat, že holky jsou d*vky.“ Realita je tvrdá, vědí lobbyboy&saab900turbo „Chlapi mi od 12 sahali pod kalhotky a já mám pořád poslouchat, že holky jsou d*vky.“ Realita je tvrdá, vědí lobbyboy&saab900turbo 22. května 2022 7:00

Následující příběh se nicméně nebude opírat o lesk Západu, nablýskané BMW a Mercedesy nejvyšších tříd či lukrativní smlouvy v bundesligových týmech. Naopak bude o tvrdé dřině, snaze vymanit se ze stresového kolotoče konstantní práce a kontrastu mezi Sudety a hlavním městem České republiky. Ostatně s tím má Anki spoustu zkušeností.

Anki Fresh rap
Zdroj: Kryštof Novák

Cesta rappera s občanským jménem Tran Viet Anh započala v Německu, kde strávil několik let. „Pak jsem se přistěhoval do západních Čech, kde moje mamka provozovala stánek na tržnici,“ popisuje své putování Evropou. Konflikt sebeurčení je v jeho textech slyšet často, jako například v tracku Whiteboy z nového alba No More Drama, které vydal v květnu.

FRESH RAP je seriál, který ti již déle než rok představuje ty nejzajímavější mladé rapové interprety z celého Česka. 

Rap však není pouze o slovech, nýbrž i o melodiích. Proto ti také jednou za měsíc přinášíme story tuzemských producentů v rámci seriálu FRESH BEATS

K tomu jsme nedávno začali vydávat i týdenní updaty k tomu, co nového se děje u českých rapových person na vzestupu. Pokud ještě nesleduješ FRESH RELEASE, klikni sem.

„Anki je přezdívka, kterou mi vymyslela moje česká teta, která mě vychovávala,“ vysvětluje původ svého pseudonymu. „Rodiče pracovali sedm dní v kuse a neměli na mě čas, tak jsem žil jako malý v český rodině. Stejně jako většina mých vietnamských vrstevníků v té době,“ říká skoro devětadvacetiletý umělec, jenž seznamuje své posluchače s tím, jak se mu žilo (a možná ještě někdy žije) předtím, než se přestěhoval do Prahy.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílel uživatel @____anki_tran

No More Drama

Osud tomu chtěl, aby se Anki přestěhoval do hlavního města, kde se kromě hudby věnuje ještě vaření. Dlouho tomu tak ale nebylo, o čemž Anki podává svědectví ve svých textech. „Rapuju o chudobě,“ informuje bez skrupulí, „protože provozujeme s mamkou přes 10 let večerku ve vyloučený lokalitě na Sokolovsku, kde jsem strávil většinu svého času jako teenager,“ vysvětluje.

Život ve večerce ve vyloučené lokalitě není žádný med, což dosvědčuje v právě vydané výše zmiňované desce. „Ty lidi po letech znáš, protože k tobě chodí několikrát denně. Víš, kde pracujou, kde bydlí. Znáš celý jejich rodiny a zároveň znáš jejich problémy. Většinou se jedná o Romy, důchodce nebo nízkopříjmový rodiny, který žijou ve velmi špatných poměrech. Staneš se svědkem denního života lidí na okraji společnosti,“ vypráví.

Takže přestože by člověk rád žil bez velkých dramat, v Sudetech to tak růžové obvykle není. I Anki ví, jaké to je, když má člověk hluboko do kapsy. „I já jsem se díky covidu a různým situacím v minulosti dostal do finančních potíží a musel jsem si odmakat pár let v zahraničí, abych se mohl vrátit do Čech a věnovat se věcem, co mě baví,“ přiznává.

Doporučeno
Metrix: Prý mě žalovali producenti Matrixu. Za koncert jsem bral tisícovku, umělecká scéna mi dělala peklo, říká Metrix: Prý mě žalovali producenti Matrixu. Za koncert jsem bral tisícovku, umělecká scéna mi dělala peklo, říká 30. listopadu 2023 11:00

Nová deska, která má deset stop, se stopáží kolem 20 minut, jeho dosavadní život rekapituluje. Vznikla celkem spontánně a autenticky. „Před rokem jsem se musel vrátit k mamce, protože potřebovala pomoct s obchodem a strávil jsem tam několik měsíců. Měl jsem za kasou spoustu volného času, tak jsem si sepisoval texty, abych tím zabil čas ve večerce,“ mluví o zápisu vzpomínek z minulosti, které chtěl uchovat.

Anki fresh rap
Zdroj: Štěpán Hegeduš

Umělcova cesta k rapu vedla taktéž skrze tým, za který hraje doposud. Před třemi lety jej k tomu „dokopal“ jeho kamarád Domo, který je spoluzakladatelem Die Mannschaft společně s Labellem. „On mě k tomu přivedl a vyhecoval mě, abych s nim šel do studia nahrát svoje freestyly, který jsem měl uložený v telefonu,“ ukazuje Anki.

Některé fanoušky proto mohlo překvapit, že poslední videoklip z nové desky s názvem Missing Saigon je na jeho vlastním novém kanálu na YouTube. Nemusí mít však strach, že by Ankiho zdánlivý odchod ze skupiny tvořené ještě Murou narušil rovnováhu sil. „Důvod, proč mám svoje nový video pod vlastním kanálem, je jen ten, že jsem si chtěl svoji novou desku No More Drama vydat sám na sebe,“ popisuje.

Když si člověk desku poslechne, zaleje ho zvláštní uplifting pocit, který velice rázně naředí real bars. Možná je to proto, že se jedná o texty, které se tě nesnaží hned nastartovat, extrémně přemotivovat a vyhypovat, ale spíše mluví o rodině, soukromí a surové realitě. „Extrovertní rap“ tu úplně nenajdeš. „Rap je můj koníček a nedělám ho na profesionální úrovni. Mám svůj život, ve kterým se chci cítit komfortně, a rap dělám tak, aby mě bavil, a nechci, aby mě nijak omezoval. Chci z něj mít radost a užívat si koncerty,“ tvrdí.

Doporučeno
Reálně jsem nemocnej, neumím nic nedělat, říká workoholik Ondyone. Moderní rapper by měl vypadat jako já Reálně jsem nemocnej, neumím nic nedělat, říká workoholik Ondyone. Moderní rapper by měl vypadat jako já 29. listopadu 2023 15:00

Tran přesto mluví o tom, že se snaží dělat cloud rap, ale že to není priorita. „Žánrově se nijak nevymezuji. Mám rád alternativnější věc, ale nemám problém jít víc do popu, nebo naopak udělat trapovější věc,“ říká a přiznává, že svou optimální polohu sám hledá. Důkazem může být i jeho působení v kapele Dukla.

„To jsou mí friends, se kterýma děláme vícežánrový koncerty. Snažíme se to různě propojovat,“ uvádí důvod, proč se na desce v tracku Love objevil i Lukáš alias L. Mayhem. 

Identita

Ankiho přístup k věci je také velmi zajímavý díky jeho kořenům. Mnoho rapperů, kteří by byli tak kosmopolitní a zároveň tradiční, tu úplně nemáme, přestože konkrétně otázku vietnamské menšiny řešil v mainstreamu Renne Dang. I v jeho řádcích je často slyšet volání po sebeurčení a vlastní identitě.

Nepatřím sem ani tam, pro někoho whiteboy / Hrát za jeden tým, ale za koho / Radši budu sám, jiný problémy, jinej plán / Žádný soulmates ani vlastní klan.

Proto jsme se jej na ni zeptali. „Jsem Evropan s vietnamskými kořeny,“ určuje vcelku jasně. „Miluju Vietnam a vietnamskou kulturu. Posledně jsem tam strávil přes půlroku a vrátil jsem se, protože tam začala velmi přísná opatření kvůli covidu,“ nezapírá svou lásku ke kořenům. Domov má ale jinde. „Tady mám zase životný jistoty, který tam nejsou, a proto se sem budu vždycky vracet. Doma jsem víc tady. Je jedno, jestli v Čechách nebo v Německu,“ upřesňuje.

Kdo jsem, co jsem, o tom nerozhoduješ ty. Ale já. Nevíš nic o tom, kde se cejtím doma já.

Další unikátní věc, kterou si člověk při poslechu jistě všimne, je jeho rap ve vietnamštině. Ankiho prvotina, která nese název Saigon Stories, je celá narapovaná v jihoasijském jazyce. Je to deska, kterou napsal v době, kdy žil ve Vietnamu. Vnímá ji jako deník, v němž mluví o tom, co tam dělal a co všechno zažil. Což bychom samozřejmě bez jeho pomoci nevěděli.

Proto jsme se zeptali na jeho názor na rap ve vietnamštině a jaká přišla odezva na jeho projekt. „První singl fungoval skvěle, protože jsem rapoval o vietnamských stereotypech. Ale nechtěl jsem dělat parody rap pro vietnamskou komunitu, tak jsem šel trochu jinou cestou a tematicky jsem ty texty stáhnul víc na sebe. K videoklipům jsem dělal vždycky titulky, aby tomu rozuměli i Češi,“ osvětluje svůj záměr.

Doporučeno
Rytmus: Otevírám novou etapu zralého rapu. Pokud budu zdravý, dalšího Bengora bych vydal v roce 2040 Rytmus: Otevírám novou etapu zralého rapu. Pokud budu zdravý, dalšího Bengora bych vydal v roce 2040 21. listopadu 2023 9:30

Co se vlastních preferencí týče, je mu jedno, kterým jazykem bude rapovat. Každopádně užasneme nad tím, že česky Tran rapuje teprve rok. Říká, že se pořád učí a že to, že udělal poslední projekt v češtině, neznamená, že by na vietnamštinu zanevřel. Což ostatně slyšíme v tracku Whiteboy. Když se ale podívá do budoucnosti, rap ve vietnamštině ji podle něj nemá úplně čirou. „Možná pro vietnamskou komunitu, ale nechci se někde zazdít,“ přemítá.

Jeho nejsignifikantnější track je však v češtině. Pokud jsi od Ankiho nikdy nic neslyšel, pusť si i na jeho doporučení Pavarottiho. „Protože je to můj první český track, kterej jsem ještě točil u nás, a na featu je se mnou můj bruder Domo,“ vysvětluje nutnost zhlédnutí. Rapper, podle nějž je nejžhavějším rapovým hlasem zahraničí Dante YN a v Československu Annet X se Shimmim, totiž bude brzo slyšet. A to nejen v éteru, ale i naživo. 

V úterý 28. června se totiž sny motivovaný Anki chystá pokřtít své album v Café V lese a jako správný trenér ti nakonec posílá instrukce, abys nepodcenil přípravu. „Poslechněte si moji novou desku No More Drama a koukněte na moje klipy z Vietnamu!“ uzavírá.

Domů
Sdílet
Diskuse