Letošní Haute Couture kolekce pro období podzim/zima 2022–2023 nebyla pouze plná barev a vzorů, ale i filozofie či odkazů do budoucna. Návrháři si jimi vylili duši.
Zatímco u nás je léto v plném proudu a občas nás potrápí i tropická vedra, do Paříže zavál vzduch chladnějších měsíců, a to právě díky týdnu vysoké módy – Haute Couture Fashion Weeku podzim/zima 2022–2023.
Výroba jednoho modelu pod označením Haute Couture (ve francouzštině znamená vysokou módu či vysoké šití), může trvat i stovky hodin a šťastný majitel, pro kterého vzniká na míru, si zaplatí i desetitisíce eur. I to je důvodem toho, že se tento druh módy ve světě mainstreamu někdy nesetkává s pochopením a kromě fanoušků má i své nepříznivce. Právě ti ho častokrát označují za zbytečně excentrický a okázalý a také za ztrátu času či peněz.
Následující kolekce však dokazují pravý opak. Díky širokému publiku mohou totiž návrháři prostřednictvím Haute Couture poukázat na důležité problémy ve společnosti.
Dior
Kreativní ředitelka značky Dior, Maria Grazia Chiuri, se u zrodu letošní kolekce rozhodla nahlédnout do tajů folklóru a mytologie. Jak uvádí portál Vogue, inspirovala se tvorbou ukrajinské umělkyně Olesyi Trofymenko, jejíž element – „Strom života“ – se stal hlavním motivem přehlídky fall/winter 2022–2023.
V mytologii, a nejen v té ukrajinské, má tento strom nekonečné množství kořenů a větví, dotýká se všech koutů světa či osudů lidských bytostí. Dior chtěl tímto symbolem apelovat na rovnost a jednotnost rozličných kultur. Podle The Guardian byla přehlídka důkazem toho, že řemeslníci a umělci, kterými jsou i samotní designéři, mohou hrát důležitou roli při velmi citlivých momentech ve společnosti.
Letos módní dům představil synkretickou Haute Couture kolekci, jelikož pozorujeme folklórní výšivky a vzory, jejichž zemi původu není na první pohled snadné identifikovat. Je to proto, že se navzájem překrývají a doplňují a zároveň se stávají metaforou kořenů stromu v mytologii. Chiuri přehlídku popsala jako „nedefinovaný folklór“.
Na několika modelech, jako jsou společenské šaty či saka, vidíme detailní vyobrazení kmene a kořenů stromu života, a to prostřednictvím hedvábných a bavlněných nití. Ty s maximální přesností a díky detailní propracovanosti přecházejí ze světlejších tónů béžové do okrové, tmavě modré, a dokonce černé.
Barevnou paletu přehlídky ovládlo 40 odstínů béžové, které se vyjímaly zejména na šatech z materiálů, jako jsou len, hrubý pléd a vlněný krep. Tato kombinace vytváří vizuálně velmi jemný ženský nádech a zároveň se podle Marii Chiuri stává také metaforou světlejší budoucnosti.
Nakonec vzdala Chiuri poctu i samotnému Christianu Diorovi, když jeho lásku k růžím, které jsou elementem několika kolekcí oděvů, ale i parfémů značky, přetvořila do výšivek lidových oděvů a také krajkových patchworků zdobených 3D korálkovými výšivkami.
Tato romantická kolekce se tak stává dokonalou představou o eleganci, doplněnou o vhodnou dávku noblesy.
Rahul Mishra
Koncept stromu života nedominoval pouze v kolekci od Diora. Inspiroval se jím i nováček na pařížském Fashion Weeku – návrhář Rahul Mishra. Tomu se podařilo dostat na Fashion Week jako vůbec prvnímu indickému designérovi v historii. Čerpal inspiraci ve vzpomínkách na dětství. Starý banyánový strom, o který se kdysi starala jeho babička a který v Indii vnímají jako sílu moudrosti a životně důležitý zdroj energie, se stal hlavním tématem a rovněž názvem jeho Haute Couture kolekce fall/winter 2022–2023.
Návrháři s vysokými ambicemi se dokonale podařilo napodobit tvar majestátního stromu na několika modelech minišatů, a to i díky jejich 3D struktuře. Některé z nich měly nadrozměrné rukávy zdobené stovkami třpytících se listů, jiné zase připomínaly zlatý strom ozářený západem slunce.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 117699 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
, 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy
nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Jako jediný indický návrhář, jehož oficiálně přijali do „chrámu“ francouzského Haute Couture, se Mishra rozhodně nenechal zahanbit.
Georges Hobeika
Módní návrhář s libanonskými kořeny, Georges Hobeika, založil svou módní značku se stejnojmenným názvem v roce 1995 a jeho ateliéry s Haute Couture, ale také konfekčními oděvy sídlí v metropolích Paříž a Bejrút. Jeho kreace jste mohli vidět na nejednom červeném koberci a velkých hvězdách jako Cardi B, Catherine Zeta-Jones či Lily Collins.
Jeho dlouholetou a loajální klientkou je německá módní ikona a influencerka Leonie Hanne, která měla tu čest otevřít jeho červencovou přehlídku v Paříži, a to v mini metalických šatech s pírky a krystalovými výšivkami.
Její model jaksi předpověděl koncept přehlídky a to, že bude od začátku po konec velkolepá. Byla totiž pravděpodobně návrhářovou srdcovkou, a to z důvodu, že na ní spolupracoval s vlastním synem a zároveň novým co-kreativním ředitelem módního domu, Jadem Hobeikem.
Kolekce s názvem „Eternal gifts“, v překladu věčné dary, reflektovala dary Země a krásu přírody. Nejzajímavější modely byly inspirovány odstíny západu slunce, mořskými vlnami či vodopády. Návrháři pro své šaty zvolili řadu dynamických střihů a odvážných siluet – již zmiňovaná metalická pírka a výšivky.
Balenciaga
Tento módní dům se postaral o velkolepé překvapení Fashion Weeku, když na svém molu přivítal Nicole Kidman, Kim Kardashian či Duu Lipu. Tímto krokem se kreativní ředitel, Demna Gvasalia, podepsal pod druhou kolekci módního domu a předpověděl tak budoucnost značky s jasným cílem – otevřít záhadný a uzavřený vesmír Haute Couture pro mainstreamovou kulturu.
Přehlídku otevřely oblíbené celočerné body s rukavičkami, šaty s dlouhými rukávy a róby zkombinované s černými obličejovými štíty. Jedním z nejzajímavějších momentů přehlídky byly stříbrné šaty s krystalovou síťovinou, na molu byly také ležérnější kousky z denimu či barevná tvídová série sak a kabátů.
U Nicole Kidman, která ukradla show ve stříbrných večerních šatech, Duy Lipy ve žlutých minišatech a Kim Kardashian v černé róbě bylo skutečně náročné soustředit se více na oděvy než na hvězdy na molu. I touto přehlídkou potvrdil Demna Gvasalia, že je stále králem Haute Couture. Následovala totiž identický styl značky, byla klasická, relevantní a moderní.
Schiaparelli
O něco více extravagantní byla přehlídka italského módního domu Schiaparelli, který se od roku svého založení (1927) dostával do popředí zejména díky nepředvídatelnému a výstřednímu stylu. Typickým prvkem pro modely značky jsou zejména nekonvenční detaily v oblasti dekoltu, jako např. hravé vzory či geometrické tvary. Kreativní ředitel, Daniel Roseberry, pokračoval v rozvíjení avantgardního ducha i během nejnovější kolekce Haute Couture – hluboké výstřihy v tomto případě efektivně zvýrazňuje jejich kombinace s korzety. K nim jsou častokrát laděny obrovské nadýchané sukně a mohutné náušnice z mosazi. Právě tyto doplňky dávají elegantním modelům podpis módního domu a přetvářejí je na surreální divadlo.
Nesmírně nás zaujaly asymetrické siluety, nadrozměrné klobouky i štrasové ozdoby. Je jasné, že pro tuto značku je přehlídka Haute Couture událostí roku i právě díky tomu, že může odhodit všechny zábrany a dokonale odprezentovat svoji nespoutanost.
Giambattista Valli
Jedním ze symbolů nespoutanosti módních návrhářů je Giambattista Valli. Letos představil kolekci plnou květin, tylu, nadrozměrných vrstvených sukní, šatů pokrytých krystaly, peřím a výraznými barvami.
Jak píše VOGUE, podle slov návrháře byla tato kolekce oslavou jeho desetiletého působení na scéně francouzského Haute Couture Fashion Weeku, a proto byla odkazem na radost z přítomného okamžiku. Podle VOGUE France návrhář několikrát řekl, že lidé se příliš zamýšlejí nad minulostí či budoucností, a proto chtěl docílit, aby se všichni zamysleli nad přítomným okamžikem a brali ho jako velkou oslavu. Právě tato myšlenka vysvětluje také scéničnost přehlídky a výzdobu mola, kterou tvořily barevné a metalické balony.
„Myslím si, že nejsilnější lekcí za posledních pár let bylo opravdu si užít moment, žít v přítomnosti.“
Paradoxně se však mezi barevnými modely koláčových sukní mihly i odstíny bílé v kombinaci s krystalovými a metalickými patenty, perlami a nadrozměrnými rukávy.
Návrhář zvolil pro modely a modelky jednoduché účesy, měli převážně rozpuštěné rovné vlasy sčesané vzad.
Chanel
Abychom shrnutí těch nejlepších momentů z pařížského týdne módy ukončili ve velkém stylu, určitě stojí za zmínku i letošní nevěsta z ateliéru Chanel. Právě ona byla jedním z nejkrásnějších modelů kolekce a svou jemností vyčnívala z elementů zachovávajících autentičnost značky, kterými byla například tvídová saka.
Chanel pod velením Virginie Viard se už podruhé rozhodl přetvořit své molo na jezdecké centrum. Přestože se nám ženské modely doplněné kovbojskými kozačkami a klobouky líbily, modelka Jill Kortleve ve sněhobílých šatech s bohémským dotekem pro nás byla skvostem přehlídky.
Šaty bez ramínek měly kratší střih a byly doplněny vyšívanou šálou. Nápaditým doplňkem, který pomalu začíná ovládat letní svatební sezónu, byla také výrazná romantická mašle ve vlasech.
Iris van Herpen
Mimořádně zajímavou kolekci měla nizozemská návrhářka Iris van Herpen, známá díky svým inovativním technikám a přístupům ke Couture oděvům. Její doménou jsou futuristické oděvy s bohatou strukturou, a to i díky 3D tisku. Návrhářka byla totiž jednou z prvních, která techniku 3D tisku zpopulárnila mezi designéry Haute Couture.
Její letošní kolekce je spojením posthumanismu a takzvané hyperreality lidského bytí – modelka nabývá vzezření nadpozemské bytosti z vesmíru. Tato kolekce poukazuje také na splynutí člověka s moderními technologiemi a na možnou budoucnost lidstva.
„Stále čelíme stejným otázkám: Kdo jsme mimo naše fyzická těla? Kam jdeme jako lidské bytosti?“
Nejblíže budou zdobit mola modely Haute Couture během Fashion Weeku koncem ledna 2023. Jsme si jisti, že v ateliérech se už usilovně pracuje a my jen můžeme hádat, co se momentálně odehrává v hlavě Marie Grazie Chiuri či Virginie Viard. Také nás však zajímá, co se odehrává v té tvé a která ze zmíněných kolekcí tě zaujala nejvíc. Hlasovat za ni můžeš právě v anketě níže. Naše favority už znáš. Který bude ten tvůj?
Anketa:
Která značka tě svou Haute Couture kolekcí nejvíce upoutala?
Dior
Rahul Mishra
Georges Hobeika
Balenciaga
Schiaparelli
Giambattista Valli
Chanel
Iris van Herpen