Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. července 2022 17:58
Čas čtení 2:03
Barbora Volfová

Vodácké desatero: Užij si bezpečné léto na vodě

Vodácké desatero: Užij si bezpečné léto na vodě
Zdroj: Wikimedia/Böhringer/volně k užití
NEWS ČESKO ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Přinášíme ti pár pravidel a vodácké desatero, díky kterým můžeš předejít nebezpečí, jež číhá na vodě, a případně zachránit život.

Vodní turistika je v České republice oblíbená prázdninová činnost, která se u nás stala jistým fenoménem. S oblibou vodáctví roste i počet mimořádných událostí, ke kterým na vodě dojde. Mezi největší nebezpečí při splouvání řek patří nadměrná konzumace alkoholu, nedodržování bezpečnostních pravidel a sjíždění nebezpečných jezů, které si každoročně vyžádají oběti.

Přinášíme ti pár pravidel a vodácké desatero, díky kterým můžeš předejít nebezpečí, jež číhá na vodě, a případně zachránit život sobě i kamarádovi/kamarádce.

Nebezpečné jezy v sobě skrývají pomyslný rotující vodní válec, který může člověka stáhnout pod hladinu a znemožnit mu odplavat. Takových je v České republice přes sto. Pro hasiče je záchrana osob uvízlých ve vodě velmi problematická a téměř vždy spojená i s ohrožením vlastního života. Projekt nebezpecnejezy.cz mapuje po celé České republice takové jezy, které mohou být života ohrožující pro lidi i zvířata.

Před zahájením projektu v roce 2012 utonulo na jezech přes 10 lidí ročně a další desítky byly odvezeny ve vážném stavu do nemocnic. Od té doby byly na života ohrožujících jezech instalovány varovné cedule, záchranné prostředky nebo kotevní prvky pro zásah HZS ČR. 

Doporučeno
5 nejlepších akcí v Praze: Vystoupí Sergei Barracuda, temný rapper Sxmpra nebo rockeři The Subways 5 nejlepších akcí v Praze: Vystoupí Sergei Barracuda, temný rapper Sxmpra nebo rockeři The Subways 20. března 2023 15:00

U většiny lze jen těžko odhadnout, při jakém vodním stavu z nich nelze vlastními silami vyplavat. Proto u všech nebezpečných jezů dodržuj tato pravidla:

 • Nekoupej se pod jezem,
 • neskákej do jezu kvůli záchraně osob, zvířat nebo materiálu,
 • nenajížděj lodí shora blízko ke koruně ani se zespodu nepřibližuj k vývaru.

Podívej se i na informační video o smrtelných jezech, které vydala skupina Záchranný kruh:

 

Vodácké desatero Českého svazu kanoistiky, sekce vodní turistiky:

 1. Před vyplutím na vodu si zjisti co nejvíce informací o řece v kilometráži a na vodáckých webech, zejména o nebezpečných místech. Neboj se zeptat. Výprava by měla mít minimálně tři lodě. Nikdy nejezdi sám.
 2. Zvaž splutí za zvýšeného stavu vody v řece, neboť obtížnost může být ve skutečnosti až o dva stupně vyšší.
 3. Na vodě nesmíš jezdit pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek.
 4. Před sjetím jezů nebo nebezpečných míst si napřed tato místa prohlédni. V případě jakékoliv pochybnosti nejezdi.
 5. Doporučené vybavení na vodu: házecí pytlík s karabinou, lékárna, náhradní pádlo, mobil ve vodotěsném obalu a plovací vesta a přilba. Při jízdě používej vhodné oblečení a vhodné pevné uzavřené boty.
 6. U dětí do 15 let doporučujeme plovací vestu vždy a přilbu na jezech a od WW2 výše, u dospělých plovací vestu a přilbu od WW2 výše.
 7. Na vodě si urči ve skupině první a poslední loď. První loď nikdo ze skupiny nepředjíždí, za poslední lodí nesmí nikdo zůstat. Nevidíš-li loď za sebou, zastav a zjisti, co se stalo. Nevidíš-li loď před sebou, zrychli.
 8. V případě vzniku krizové situace (tonutí ve válci atd.) ihned volej záchranáře. Je lepší, pokud přijedou zbytečně než pozdě. Čísla jsou: 150, 155, 112.
 9. Pokud se rozhodneš zachraňovat, tak se napřed zamysli a zachraňuj s chladnou hlavou. Skok pro zachraňovaného je krajní řešení, riskuješ svůj život!
 10. Při záchraně použij dostupné prostředky – házecí pytlík, házecí podkovu, navázanou plovací vestu, tyč, větev nebo kanystr na provaze atd.

Bezpečnému létu na vodě ahoj!

Mohlo by tě zajímat:
10 nejlepších filmů Toma Cruise.
Nové filmy – recenze, aktuální informace.
Co dělat v Praze? Tipy, seznam míst.
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.