Kentaur byl zachycen v Indii, Velké Británii, Spojených státech, Austrálii, Německu a v Kanadě.
Ve světě se šíří nová varianta koronaviru, která dostala název kentaur, a odborníci bijí na poplach. Kentaur má být totiž extrémně nakažlivý, a to dokonce více než omikron. Nová varianta koronaviru se poprvé objevila v Indii, odkud se podle deníku The Guardian dostala už i do Spojených států, Kanady, Velké Británie a do Německa.
Varianta BA.2.75 kentaur byla poprvé zachycena v Indii, a to již v květnu tohoto roku. Začátkem července ji pak Evropské středisko pro kontrolu a šíření nemocí zařadilo na seznam variant, které je nutné sledovat, neboť mohou vyvolávat vážnější průběh či mohou být vysoce nakažlivé.
Podle WHO zatím není jisté, zda kentaur vyvolává vážný průběh nemoci, avšak znepokojivá je rychlost, jakou se šíří. Nebezpečné jsou navíc prý i další mutace této varianty. „Nejde ani tak o určité mutace, ale o jejich počet a jejich kombinace. Je těžké určit dopad tolika mutací dohromady, ale dává to viru divokou kartu, kdy kombinace všech mutací může být horší než jednotlivé mutace,“ uvedl virolog Tom Peacock.
Nová varianta koronaviru je údajně také velmi dominantní a místy vytlačuje i omikron. To je podle odborníků alarmující, neboť to znamená, že kentaur dokáže měnit část RNA viru a tím by mohl být odolný i proti očkování.
„Loni byli mnozí přesvědčeni, že evoluční vrchol viru představuje delta, ale nástup omikronu a obrovský nárůst variability viru a jeho schopnosti unikat protilátkám je znamením, že jako populace nemůžeme používat opatření jako u chřipky, máme-li držet krok s evolucí viru (SARS-CoV-2),“ okomentoval zjištění virolog z univerzity v Leedsu Stephen Griffin.