Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Tonoucí se stébla chytá – to není jen klasika s Funèsem, ale i tvrdá realita na koupalištích či otevřených vodních plochách.
Když se řekne slovo plavčík, většina lidí si představí osobu v bílém tričku sedící u bazénu, která celý den nedělá nic, jen se sluní. Sem tam zapíská na píšťalku po rozběsněných dětech, ať neskáčou do vody z místa, kde je to zakázáno, nebo mopem přetře kluzkou dlažbu, aby se předešlo úrazu.
Náplň práce plavčíků je přitom mnohem obsáhlejší, zodpovědná a náročná. Náročná minimálně tak, jako jedno z jejich cvičení, kterého jsem se zúčastnil. Vodní záchranáři totiž musí být nejen perfektní, fyzicky zdatní plavci, ale musí umět i pohotově a správně reagovat při záchraně topícího se.
Několik z technik, jak bezpečně dostat bezmocného člověka na břeh, jsem měl možnost naučit se během cvičení plavců záchranářů i já. Aby to nebylo úplně jednoduché – přímo na otevřené vodní ploše. Přestože mně jako laikovi se zdál trénink náročný, záchranáři si jen zdokonalovali provádění základních úkonů, které dokáží udělat kdekoli a kdykoli.
Ještě předtím, než se se mnou vrhneš do jezera, bych ti rád připomněl, že cestovat po Slovensku a tvořit zajímavý obsah přímo z terénu můžu jen díky našim předplatitelům. Proto pokud se ti takový formát článků líbí, můžeš nás podpořit vstupem do klubu Refresher+.
Do špinavé vody v těsném neoprenu
Je krátce před druhou hodinou odpoledne, když se na štěrkovišti ve Dvorech nad Žitavou setkávám s předsedou novozámeckého místního spolku Vodní záchranné služby Slovenského Červeného kříže Robertem Kreškócim.
Jelikož přicházím ze sluncem rozpáleného betonového města, nemohu se dočkat, až se zchladím v jezeře. Moje představy o příjemném koupání se rozplynou v momentě, kdy na jednom z břehů štěrkoviště uvidím hrstku záchranářů. Všichni se připravují do neoprenů.
Jakmile k nim přijdu, věnuje se mi hlavní z nich, se kterým jsem komunikoval už po telefonu – Robert Kreškóci. S usměvavým hubeným mladíkem v kšiltovce otočené naopak si brzy potykám a už vydává rozkazy: „Naši do vody a ty, Lukáši, oblékneš můj neopren.“
Jelikož už teď umírám teplem oblečený jen v plavkách a ve volném tričku, moc se mi do toho nechce, ale přikývnu. Nemotorně se snažím nacpat do černého rozpáleného neoprenu, a když to už pro jeho těsnost považuji za nereálné, zastaví se u mě dvojice záchranářů a pomůže mi.
V neoprenu se sotva hýbu a jako bonus – jelikož je černé barvy – vařím se zaživa. Moji noví známí mě společně přesvědčují, že ve vodě se materiál neoprenu roztáhne a bude to lepší. Na mé neštěstí utichne i poslední jemný vánek a mně nezbývá, než co nejdříve vlézt do štěrkového jezera.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Co jsem jako první trénoval s vodními záchranáři.
Jak uchopit tonoucího tak, aby tě nevzal s sebou.
Na co si dávat při koupání pozor.
Co všechno musíš absolvovat, abys obdržel certifikát plavčíka.
Zelená a na první pohled nepříliš vábná voda mě o své nevábnosti přesvědčí hned při vstupu. Nohama se zamotám do nechutných a slizkých řas lemujících břeh. Naštěstí když doplouvám hlouběji, na nic nepříjemného už nenarazím. Naopak voda je akorát studená a můj oděv flexibilnější.
Po chvíli čekání dotlačí několik nejsilnějších záchranářů do vody červený člun a cvičení může začít. Do vody skáčou všichni kromě Roberta, který bude ze souše dávat úkoly a sledovat důkladnost jejich provedení.
Vodní záchranná služba Slovenského Červeného kříže je zvláštní organizační složka Červeného kříže, fungující již 30 let. Místní spolek, jehož je Robert Kreškóci předsedou, založili teprve před třemi lety, přičemž všichni jeho členové jsou buď plavčíci, nebo bývalí členové místního plaveckého klubu. V rámci svých aktivit provádějí tréninky plavání pro dospělé, zdravotní asistenční služby, ukázky činností, či dokonce pořádají dětský tábor.
Zachraňuji topící se „kolegyni“
Když jsme všichni aklimatizovaní ve vodě, Robert zahlásí, že jako první budeme cvičit simulované akce s tonoucím. Skupinu rozdělí do dvojic, přičemž na střídačku cvičíme přiblížení se k tonoucímu, jeho bezpečné uchopení a připlutí s ním ke břehu.
Díkybohu, do páru mě přidělí k ochotné záchranářce Timei, která mi velmi trpělivě vysvětlí techniku. Abych věděl přesně, co budeme dělat – jako první se budu topit já.
Plavu od ní asi na sedm metrů, kde zastavím a čekám, až mě přijde zachránit. Ani se nenaděju a dívka se vynoří z vody, chytí mě za pravou ruku a otočí čelem vzad. Hlavu mi uchopí tak, že ji zakloní nad hladinu, ukazováčkem a palcem mi fixuje čelist, abych mohl plynule dýchat, a s mým nehybným tělem ladně odpluje na zádech až na břeh.
Jsem na řadě. Nyní se topí Timea, a přestože k ní doplouvám podstatně pomaleji, otočit ji mi problém nedělá. Horší to však je s plaváním, protože přesto, že ji držím za hlavu přesně, jak mi to bylo vysvětleno, ke břehu se hýbeme velmi pomalu. „Musíš si úplně lehnout a mou hlavu si přiložit k trupu. Neboj se, tělo tě bude nadnášet,“ usměrní mě záchranářka Timea, a jakmile dám na její radu, chytím správnou rychlost.
Tahání na břeh si několikrát zopakuji, až se do toho dostanu natolik, že mě pochválí i samotná záchranářka. Když se jí zeptám, jestli to, co právě trénujeme, už využila i v praxi, s úsměvem mi odvětí, že několikrát. „Pracuji na novozámeckém koupališti a tam často někoho táhneme z vody,“ dodá Timea.
Když už tak nějak zvládám první techniku, Robert zavelí, že budeme dělat totéž, ale jen jednou rukou. I teď mi nejprve Timea na mně ukáže, co nás čeká. Technika se moc od té, kterou jsme dosud cvičili, neliší. Změna je jen v tom, že tonoucího po otočení chytíme jednou rukou pod bradou a druhou si pomáháme v plavání – v tomto případě na boku.
Simulovanou záchranu si opět několikrát zopakujeme. Důležité je říci, že zatímco ostatní dvojice cvičí na čas a svého kolegu musí vytáhnout na břeh v zadaném intervalu, já se alespoň snažím udělat to, co je předepsáno, precizně a bez chyb. Robert mě nijak časově nelimituje.
Pomůcky mi „ztrpčí“ život
V přibližně první třetině cvičení nám „trenér“ řekne, abychom vylezli na břeh a nasadili si záchranné vesty a přilby. Mně při tomto úkonu samozřejmě asistuje. Oděný jako pravý záchranář opět vstupuji do vody.
K mému překvapení mi vesta zachraňování vůbec nezjednoduší, právě naopak. Ve vodě mě ještě více nadnáší a ve spojení s neoprenem se mi zdá každý pohyb náročnější. Aby toho nebylo málo, do očí mi padá přilba a brání mi ve výhledu.
Přestože jsem vystrojený, jako bych měl cvičit zachraňování lidí z potápějícího se Titanicu, Robert zavelí, že si zopakujeme jen tytéž techniky, které jsme dělali i bez vesty. Už po prvním pokusu zjišťuji proč. S přilbou a vestou jsi ve vodě pomalejší, a tak je vše dvojnásob náročnější. Na druhou stranu záchranáři musí být zvyklí i na tuto výstroj, protože kvůli vlastní bezpečnosti ji na otevřených vodách používají.
Když nemotorně zopakuji obě (téměř) naučené techniky ve vestě a v přilbě, svléknu si je a štafetu předám Timei. V tomto momentě se nechávám už jen zachraňovat, přičemž tiše obdivuji výkon své zkušenější parťačky, která se navzdory výstroji pohybuje ve vodě rychle a suverénně.
Jakmile doplujeme, Robert nás vyzve, aby z každé dvojice přešel jeden člověk na souš. Jelikož nevím, co se bude dít, zůstávám ve vodě já jako tonoucí a na souš se vydává Timea. „Trenér“ rozdá každému na břehu tzv. „házečku“ – vrhací záchranné lano v obalu, které nám musí záchranáři co nejpřesněji hodit. My ve vodě ho jen chytíme a necháme se vytáhnout.
Upřímně, tato část cvičení se mi líbila nejvíc, protože jsem nemusel dělat nic, jen čekat, chytit se a nechat se vytáhnout jako výtahem ke břehu. Když mě Timea vytáhne, precizně uloží lano zpátky do obalu tak, aby se nezamotalo, a „házečku“ mi podá. „Víš, kdyby se zamotalo, byl by to velký problém, zejména v praxi,“ dodá s tím, že se to stává.
Zatímco moje parťačka dopluje do vzdálenosti dostatečné k tomu, abych ji mohl zachránit, sleduji techniku dalších záchranářů. „Lano stačí jemně rozhoupat a zespodu ho hodit tak, aby obloukem vyletělo co nejblíže tonoucímu,“ usměrní mě Robert.
Nechce se mi ani věřit, když jako špičkový záchranář hodím lano na první pokus naprosto přesně k parťačce. „Hází lépe než já,“ uslyším zpoza zad konstatovat jednoho z plavčíků. I když mi uvnitř narostly po přesném hodu „svaly“, s úsměvem skromně odvětím: „Štěstí začátečníka.“
Robert mě upozorní, že zbytek záchranářů se momentálně chystá člunem do hluboké vody, aby si procvičili zachraňování tonoucího ze člunu, jeho vytažení na palubu a podávání první pomoci. Vysvětlí mi, že jelikož nemám dostatek zkušeností a ani potřebnou fyzickou zdatnost, tyto techniky raději vynecháme.
Ještě předtím, než se rozloučím, mi však dva záchranáři nabídnou, že mě na člunu alespoň povozí. Tuto nabídku nedokážu odmítnout, a tak se nemotorně vydám za nimi na palubu a užiji si nejpříjemnější chvíle svého záchranářského cvičení.
Každý, kdo má zájem stát se plavčíkem, musí nejprve absolvovat kurz pro plavčíky. Ucházet se o něj však může jen v tom případě, pokud splní plavecká kritéria, která se liší v závislosti na kvalifikačním stupni kurzu. Stupně kvalifikace známe tři: rekreační (plavčík pro rekreační vody do hloubky 130 centimetrů), bronzový (plavčík pro bazény) a stříbrný (plavec záchranář na otevřených vodních plochách).
Na rekreační kvalifikační stupeň musí uchazeči uplavat 50 metrů – muži do minuty a ženy do minuty a 10 sekund – a na nádech uplavat 10 metrů pod vodou. Na bronz je třeba uplavat 300 metrů za 7 minut plus 100 metrů kraulem do dvou minut. Nejnáročnější kritéria musí splňovat uchazeči o stříbrný kvalifikační stupeň certifikátu. V tomto případě jde o 400 metrů, které musí muži odplout do 8 a půl minuty a ženy do 9 minut. Kraulem musí uplavat 200 metrů za 3 minuty a 40 sekund. Pokud to uchazeči zvládnou a projdou kurzem, obdrží mezinárodní certifikát zajištěný přes mezinárodní organizaci plavčíků ILS. (Tato kritéria platí v rámci VZS ČČK, protože jiné organizace si je mohou určit samostatně – pozn. red.)
Podle slov Roberta Kreškóciho může zájemce získat certifikát za krátký čas a někdo se o něj může pokoušet měsíce – než dosáhne požadované plavecké schopnosti. „Základní gró je umět plavat. To je omega alfa. Potom jednotlivé kurzy probíhají v závislosti na tom, o jaký kvalifikační stupeň jde. Trénuje se buď v příslušných bazénech, nebo na otevřených vodách,“ dodá s tím, že během kurzu se vyučují základy bezpečnosti práce u bazénu, základy bezpečného přibližování se, otáčení a vytahování tonoucího – ať už aktivního, nebo pasivního (aktivní topící se je při vědomí, pasivní v bezvědomí – pozn. red.) – a první pomoc.
Tonoucí se stébla chytá
Když poměrně unavený z fyzicky náročných cvičení opustím zelenou vodu a svléknu si na tělo přisátý neopren, zastavím Roberta, aby mi vysvětlil, na co si mám dávat při koupání pozor, abych se nezačal topit nebo si jinak neublížil.
Tvrdí, že v první řadě musím zhodnotit, o jakou vodní plochu jde – jestli je to bazén, nějaké jezero nebo řeka. „U bazénů je potřeba si určitě dávat pozor na kluzký povrch, neboť můžeš velmi snadno uklouznout a spadnout na hlavu,“ dodá s tím, že u otevřených vodních ploch může být zase kritický vstup do vody, a to zejména u jezer, která nejsou určena pro rekreační koupání. „Samozřejmě, i na navštěvovaných plážích je třeba být obezřetný a vyhnout se sklu nebo ostrým předmětům, o které se můžeme pořezat,“ doplní. U řek je zase potřeba dávat pozor na hladinu vody a proud.
Podle Roberta Kreškóciho se většina lidí utopí na otevřených vodních plochách právě proto, že jdou do vody sami. Pokud si i přišli zaplavat s větší partou, ostatní jsou buď na břehu, nebo ve velké vzdálenosti od tonoucího.
„Takový případ se odehrál i před několika lety v obci Banov, když se kluk topil, protože byl v jezeře sám. Skupinka kamarádů ho čekala na břehu, a než zpozorovali, co se děje, už mu nestihli pomoci,“ dodává s tím, že plavat by měl člověk chodit ve skupině, minimálně ve dvou, a neměl by se od ní ve vodě příliš vzdalovat. „A pokud si i chtějí někteří lidé zaplavat sami, je fajn, aby používali bójku na plavání, které se v případě potřeby mohou chytit a odpočinout si,“ doplnil.
Plavat bys měl podle slov záchranáře zároveň jen do vzdálenosti, do které to zvládáš, a určitě nepřeceňovat své síly. „S tímto mají často problém i sportovci, kteří si myslí, že mají dobrou kondičku. To sice může být pravda, ale přece jen, voda je úplně jiné prostředí a také mnohým výkonnostním sportovcům může nadělat problémy,“ dodá Robert Kreškóci.
Samostatnou kapitolou je alkohol a koupání. Záchranář ho nedoporučuje požívat před koupáním v bazénech, a už vůbec ne na otevřených vodách, kde způsobuje největší riziko. „V teple stačí pár piv a člověk může mít ‚hladinu‘ dostačující k utopení se. U bazénů bývá většinou alespoň plavčík a voda není až tak hluboká, ale na otevřených vodách bych určitě vynechal byť jen kapku alkoholu,“ upozorní záchranář.
Pokud už dojde k nejhoršímu a z nějakého důvodu se začne topit tvůj kamarád, nejideálnější je pomoci mu jakýmkoli způsobem ze břehu. Hodit mu můžeš například „házečku“ či záchranné kolo, popřípadě nafukovací míč – pokud se taková pomůcka nachází v okolí. Když už nic jiného nemáš, zkus mu podat klacek.
Pokud všechny formy záchrany ze břehu selžou nebo nejsou možné, můžeš se pokusit doplavat a zachránit jej přímo ve vodě. „Samozřejmě, tady je třeba dávat pozor i na vlastní bezpečnost, protože aktivní topící se opravdu stáhne vše, co může, jen aby se udržel o pár vteřin déle nad vodou,“ upozorňuje záchranář.
Ideální je osobu podplavat či otočit, abys ji mohl chytit zezadu, jak jsem to zkoušel já během cvičení. „Neexistuje přesný návod na to, jak v daném momentě zachránit tonoucího, neboť někdy opravdu stačí jen natáhnout ruku a topící se osoba se po tobě začne lepit a táhnout tě dolů do vody,“ poznamená Robert Kreškóci s tím, že by přivítal, kdyby se na školách, například v rámci tělocviku, věnovalo alespoň několik hodin plavání, neboť lidem v současnosti chybí základní plavecké zkušenosti.
Zatímco si s Robertem povídám, pomalu končí se cvičením i ostatní záchranáři a ve člunu plují ke břehu. Nastal čas, abych se s nimi rozloučil. Spokojený, ale unavený se těším z nabytých vědomostí, přičemž doufám, že lidé v mém okolí budou natolik zodpovědní, že je nikdy nebudu muset využít.