Tonoucí se stébla chytá – to není jen klasika s Funèsem, ale i tvrdá realita na koupalištích či otevřených vodních plochách.
Když se řekne slovo plavčík, většina lidí si představí osobu v bílém tričku sedící u bazénu, která celý den nedělá nic, jen se sluní. Sem tam zapíská na píšťalku po rozběsněných dětech, ať neskáčou do vody z místa, kde je to zakázáno, nebo mopem přetře kluzkou dlažbu, aby se předešlo úrazu.
Náplň práce plavčíků je přitom mnohem obsáhlejší, zodpovědná a náročná. Náročná minimálně tak, jako jedno z jejich cvičení, kterého jsem se zúčastnil. Vodní záchranáři totiž musí být nejen perfektní, fyzicky zdatní plavci, ale musí umět i pohotově a správně reagovat při záchraně topícího se.
Několik z technik, jak bezpečně dostat bezmocného člověka na břeh, jsem měl možnost naučit se během cvičení plavců záchranářů i já. Aby to nebylo úplně jednoduché – přímo na otevřené vodní ploše. Přestože mně jako laikovi se zdál trénink náročný, záchranáři si jen zdokonalovali provádění základních úkonů, které dokáží udělat kdekoli a kdykoli.
Ještě předtím, než se se mnou vrhneš do jezera, bych ti rád připomněl, že cestovat po Slovensku a tvořit zajímavý obsah přímo z terénu můžu jen díky našim předplatitelům. Proto pokud se ti takový formát článků líbí, můžeš nás podpořit vstupem do klubu Refresher+.
Do špinavé vody v těsném neoprenu
Je krátce před druhou hodinou odpoledne, když se na štěrkovišti ve Dvorech nad Žitavou setkávám s předsedou novozámeckého místního spolku Vodní záchranné služby Slovenského Červeného kříže Robertem Kreškócim.
Jelikož přicházím ze sluncem rozpáleného betonového města, nemohu se dočkat, až se zchladím v jezeře. Moje představy o příjemném koupání se rozplynou v momentě, kdy na jednom z břehů štěrkoviště uvidím hrstku záchranářů. Všichni se připravují do neoprenů.
Jakmile k nim přijdu, věnuje se mi hlavní z nich, se kterým jsem komunikoval už po telefonu – Robert Kreškóci. S usměvavým hubeným mladíkem v kšiltovce otočené naopak si brzy potykám a už vydává rozkazy: „Naši do vody a ty, Lukáši, oblékneš můj neopren.“
Jelikož už teď umírám teplem oblečený jen v plavkách a ve volném tričku, moc se mi do toho nechce, ale přikývnu. Nemotorně se snažím nacpat do černého rozpáleného neoprenu, a když to už pro jeho těsnost považuji za nereálné, zastaví se u mě dvojice záchranářů a pomůže mi.
V neoprenu se sotva hýbu a jako bonus – jelikož je černé barvy – vařím se zaživa. Moji noví známí mě společně přesvědčují, že ve vodě se materiál neoprenu roztáhne a bude to lepší. Na mé neštěstí utichne i poslední jemný vánek a mně nezbývá, než co nejdříve vlézt do štěrkového jezera.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co jsem jako první trénoval s vodními záchranáři.
- Jak uchopit tonoucího tak, aby tě nevzal s sebou.
- Na co si dávat při koupání pozor.
- Co všechno musíš absolvovat, abys obdržel certifikát plavčíka.
- Z jakého důvodu se nejčastěji lidé topí.
- Jak zachránit kamaráda, když se začne topit.