U těchto her často chvílemi nebudeš dýchat. Doporučujeme nehrát je o samotě.
Hororové hry jsou oproti filmům zpravidla strašidelnější. Právě ty totiž s ovladačem či myší v ruce rozhoduješ, co se stane dál. Nakoukneš za roh a necháš se vystrašit, nebo budeš pět minut sbírat odvahu na to čelit démonům a neznámu, které je samo o sobě často strašidelnější než příšera s mačetou v ruce?
Některé videohry spoléhají na takzvané jumpscares, a tedy náhlé vylekání (jako například vyskočení příšery ze tmy), jiné zase postupně budují dusivou a nepříjemnou atmosféru, kvůli které máš problém se i pohnout z místa, protože nevíš, co máš čekat.
Vedle názvu her v článku najdeš rok, ve kterém vyšly, na jaké platformy, které studio je vyrobilo a jaké mají průměrné hodnocení na serveru Metacritic.com, jenž sdružuje stovky profesionálních recenzí.
1. Alan Wake – PS4, Xbox One, PC (2010, Remedy Entertainment, MC: 83/100)
Alan Wake je spisovatel, jehož žena zmizí za záhadných okolností. Když se ji vydá hledat, setká se se spoustou nadpřirozených jevů a příšer, jejichž jedinou slabinou je světlo. Čím silnější, tím lépe. Pokud démony neoslabíš světlem, i zbraně ti budou k ničemu.
Alan Wake má povedený příběh a originální herní mechanismy. Ke konci jsou už ale poněkud stereotypní. Autoři hry momentálně pracují na pokračování, které bude ještě hororovější. Doporučujeme sáhnout po remasteru, jenž je dostupný i na nových konzolích.
2. Alien Isolation – PS4, PC, Xbox One, Nintendo Switch (2014, Creative Assembly, MC: 81/100)
Nejlepší hra o vetřelci, kterou najdeš. Nejde však o nic pro klaustrofobiky, protože se zde budeš schovávat v úzkých prostorách a doufat, že tě vetřelec nenajde. Hraješ za Amandu Ripley, dceru Ellen Ripley z legendárního filmu. Ta zkoumá vesmírnou loď, ve které mají být stopy po zmizelé matce. Když však dorazí na loď, zjistí, že je celá poseta krví a posádka je mrtvá. Na palubu se totiž dostal vetřelec.
Amanda Ripley není taková hrdinka jako její matka. Nemá k dispozici ani velké zbraně. Musí si vystačit s primitivními přístroji a se svou vynalézavostí. Tvým úkolem je vyváznout z lodi a zjistit, co přesně se na ní stalo. Vetřelec ti bude neustále v patách a vycítí tě úplně všude.
To je snad největší problém, který jsme s hrou měli. Vetřelec nás našel doslova všude, jako by na nás měl připnutý GPS vysílač. Pokud se přes to přeneseš, čeká tě hrůzostrašný survival zážitek.
3. Visage – PS4, Xbox One, PC (2020, SadSquare Studio, MC: 80/100)
Nezávislý tým vyvinul duchovního nástupce legendárního dema P. T., ve kterém se vylekáš hned několikrát. Visage se odehrává téměř výhradně v obrovském domě, kde tma znamená šílenství. Čím déle jsi mimo světlo, tím více je tvá postava paranoidní a začnou se jí před očima objevovat různé výjevy a příšery.
Visage se až příliš často spoléhá na jumpscares, ale věř, že si užiješ i pořádně napínavou atmosféru, které tvůrci docílili hudbou a propracovaným designem levelů. K dokončení hry budeš muset v domě najít různé předměty a vyřešit několik hádanek.
4. Dead Space – PS3, Xbox One, Xbox 360, PC (2008, EA Redwood Shores, MC: 86/100)
Jedna z nejlepších survival her historie pochází z dílny dnes již zrušených studií EA Redwood Shores a Visceral Games. Někteří původní tvůrci založili studio Striking Distance Studios, ve kterém vytvářejí duchovního nástupce s názvem The Callisto Protocol. Série Dead Space naštěstí není mrtvá, protože už v lednu 2023 budeme moci vyzkoušet její remake od EA Motive (Star Wars Squadrons).
Přidej se do klubu REFRESHER+
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 119068 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
, Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
nebo PPV kód na Oktagon 65
Zobrazit všechny (9)
Hráči, kteří Dead Space neznají, přišli o hodně. Příběh sleduje inženýra Isaaca, který je jedním z mála přeživších po mimozemském útoku na vesmírné lodi. Ten dělá z lidí vražedné příšery, které nelze zabít klasickým zásahem do hlavy či hrudi. Příšerám musíš odstřelit končetiny. V té době šlo o originální a nesmírně kreativní hratelnostní mechaniku.
Hra se navíc odehrávala v mrazivé atmosféře vesmírné lodi plné příšer a strašidelné atmosféry. Užiješ si také pořádnou dávku akce a velkolepých momentů. Vyplatí se hrát i skvělou druhou část, ale ta třetí už sérii téměř pohřbila.
5. Evil Within 2 – PS4, Xbox One, PC (2014, Tango Gameworks, MC: 82/100)
Policista Sebastian zažil v první části peklo, ze kterého se mu však podařilo uniknout. Krátce nato ho však okolnosti donutí vrátit se do něj a čelit ještě hrozivějším příšerám a vnitřním démonům. Charakter hlavní postavy se postupně vyvíjí spolu s příběhem a kromě psychických problémů hlavní postavy tě potrápí i strašidelné výjevy a krvavá monstra.
Tvůrci série rozšířili v druhé části design levelů a nabídli také širokou městskou oblast vhodnou pro zkoumání a sběr zásob. Na každém rohu však číhá nebezpečí. Hra nabízí originální bitvy s bossy, tíživou atmosféru a zábavné survival prvky.
6. Resident Evil 7 – PS4, Xbox One, PC (2017, Capcom, MC: 86/100)
Menší restart série jsme si zahráli ve virtuální realitě od Playstationu a nedokážeme si představit, že bychom někomu doporučovali hrát hru nějak jinak. PS VR dodává hře nezapomenutelnou atmosféru, v jejímž důsledku budeš mít občas problém donutit se pohnout z místa.
Zejména první dvě hodiny jsou ukázkovou hororovou prací. Může za to jednak mrazivé prostředí, jednak děsivé střety s nepřáteli a postupně gradující hrozivá hororová atmosféra. Navíc chvíli potrvá, než si zvykneš na zvukové efekty. Ze začátku jsme neustále zastavovali a otáčeli se, protože jsme si neuvědomili, že slyšíme vlastní kroky.
Z hororové hry se ve druhé polovině stane akční survival titul, ale nám to až tak nevadilo. Doporučujeme zahrát si i remake Resident Evil 2, který je ještě lepší, i když ne tak strašidelný jako RE7 ve virtuální realitě.
7. Outlast – PS4, Xbox One, PC (2014, Red Barrels, MC: 80/100)
Série Outlast je jasnou volbou pro fanoušky klasického hororu. V první hře zkoumáš opuštěnou léčebnu v horách, která, jak se ukáže, není vůbec opuštěná. Nemáš však k dispozici žádné zbraně. Toto není Resident Evil. Tvým úkolem je utíkat a skrývat se před nepřáteli a příšerami.
Hra využívá unikátní herní mechanismus. Ten spočívá v tom, že je téměř všude tma a obraz si osvětlíš jen tak, že se díváš přes noční režim na kameře. Baterky se však rychle vybíjejí, a tak je musíš urychleně najít.
8. SOMA – PS4, Xbox One, PC (2014, Frictional Games, MC: 84/100)
SOMA je zčásti klasický horor s příšerami, zčásti psychologický pohled do duše člověka. Titul se vyplatí hrát už jen pro jeho propracovaný příběh, nad kterým budeš přemýšlet ještě dlouho po dohrání. Navíc pokud se ti bude hra zdát až příliš strašidelná a těžká, můžeš v nastavení zastavit činnost nepřátel a hrát jen pro příběh.
Ten začíná poté, co jistý muž po vážné nehodě souhlasí s experimenty na svém mozku. Jednoho dne se však vzbudí o 75 let později, než bylo v plánu. Roboti si myslí, že jsou lidé, a všechno kolem něho je mrtvé. SOMA ti svým podmořským prostředím může poněkud připomínat i hru Bioshock, avšak mnohem strašidelnější. Od tvůrců SOMA doporučujeme také titul Amnesia: Dark Descent.
9. Until Dawn – PS4 (2015, Supermassive Games, MC: 79/100)
Until Dawn považujeme za hru, která odstartovala hororové tituly s rozvětveným příběhem. Tyto projekty proslavily studio Supermassive Games, které je od té doby vydává téměř každý rok (naposledy vydalo povedený horor The Quarry).
Ve hře Until Dawn ovládáš střídavě osm mladých dospělých lidí, kteří se jdou zabavit na chatu. Brzy však zjistí, že je sleduje šílenec, jenž jim zničí životy. Aby toho nebylo málo, v okolí se začnou pohybovat jakési příšery, které jsou neuvěřitelně smrtící a rychlé.
Záleží jen na tobě a tvých reflexech. Ty určí, které postavy přežijí a které zemřou. Najdeš dost důkazů o tom, co se v horách děje, a pomůžeš každé jedné postavě, i když ti její chování není sympatické?
Until Dawn má trochu krkolomné ovládání, ale prezentuje se stále skvěle vypadajícím grafickým zpracováním, mimikou tváří herců (postavy hráli skuteční herci včetně oscarového Ramiho Maleka) a zajímavým hororovým příběhem.
10. Silent Hill 2 – PS2 (1997, Team Silent/Konami, MC: 89/100)
Legendu konzole Playstation a fantastický psychologický horor doporučujeme hrát naprosto každému. Hlavní postavy v sérii Silent Hill prožívají noční můry a velké útrapy a tvůrcům dvojky se to podařilo vylíčit nejlépe. Hlavní hrdina v ní dostane vzkaz od své mrtvé manželky.
Když ji přijede hledat do města Silent Hill, setká se tam jen s odporem dnes už kultovně vypadajících příšer jako Pyramid Heada či krvavé nemocniční sestry. Hra vyšla původně ještě na Playstation 2, takže se musíš smířit se zastaralou „grafikou“ a těžkopádným ovládáním. Stojí to ovšem za to.
Bonus: P. T. – PS4 (2016, Konami)
P. T. bylo hratelné demo, ze kterého se později měla stát plnohodnotná nová hra Silent Hill od tvůrce Hidea Kodžimy (Metal Gear Solid a Death Stranding), hollywoodského režiséra Guillerma del Tora (Hellboy) a herce Normana Reeduse (The Walking Dead). Ze hry nakonec nic nebylo a vydavatelství Konami stáhlo demo P. T. z digitálních obchodů, takže se k němu už dá dostat jen v případě, že bys našel někoho, kdo prodává konzoli, kde je hra nainstalována.
Asi by se ti to vyplatilo, protože P. T. je jednou z nejděsivějších hororových her, kterou můžeš hrát. Odehrává se v několika úzkých chodbách malého domu. Háček je v tom, že nikdy nevíš, co číhá za rohem. P. T. má neuvěřitelně mrazivou atmosféru, která i zkušené hráče donutí pustit ovladač z rukou.
Další kvalitní hororové tituly: Layers of Fear, Little Nightmares, The Quarry, Amnesia, Phasmophobia, Fatal Frame 2, Darkwood, Amnesia Collection.