Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Šnajdrová
12. srpna 2022 18:38
Čas čtení 0:52

Útočník v New Yorku pobodal spisovatele Salmana Rushdieho, autora Satanských veršů

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Útočník v New Yorku pobodal spisovatele Salmana Rushdieho, autora Satanských veršů
Zdroj: Wikimedia Commons/ActuaLitté/volně k použití

Slavný autor a držitel nejvyšších světových literárních cen byl napaden přímo během přednášky v Chautauqua Institution.

Salman Rushdie, slavný autor románu Satanské verše, byl v pátek odpoledne pobodán. Před přednáškou v Chautauqua Institution přiběhl na pódium útočník a spisovatele napadl. Do amfiteátru byl ihned přivolán zdravotnický personál a policie, která útočníka zadržela, informují CNN a BBC. Zdravotní stav držitele nejvyšších světových literárních cen zatím není znám. 

12. srpna 2022 16:39 Čas čtení 1:02 Vondrášek: Použití donucovacích prostředků proti ženě v Českém Krumlově bylo oprávněné Vondrášek: Použití donucovacích prostředků proti ženě v Českém Krumlově bylo oprávněné

Britský spisovatel Salman Rushdie se v pátek zúčastnil přednášky v Chautauqua Institution v New Yorku. Krátce poté, co bylo ohlášeno jeho jméno a Rushdie přišel na pódium, jej napadl útočník.

Posluchači v první chvíli nevěděli, zda spisovatele napadl pěstmi či zbraní, ale jak se později podle policie ukázalo, Salman Rushdie byl pobodán. Do amfiteátru okamžitě přijela záchranka, která spisovatele ošetřila. Útočník byl zadržen policií. 

Rushdie se proslavil románem Satanské verše, který je psaný v žánru magického realismu, podle některých ale uráží korán a proroka Mohameda. Kniha byla od roku 1988 v Íránu zakázána a tehdejší íránský duchovní vůdce Chomejní vynesl nad Rushdiem rozsudek smrti. Od té doby autorovi neustále chodily výhružky smrtí a nesčetněkrát se musel stěhovat. Jeho překladatel do japonštiny byl pravděpodobně kvůli onomu dílu zavražděn už v roce 1991.

Salman Rushdie je fanouškem Václava Havla. Na zesnulého českého prezidenta vzpomínal i v knize Joseph Anton: Vzpomínky, kterou vydal v roce 2012.

Domů
Sdílet
Diskuse