Rozhodnutí oznámil premiér Lee Hsien Loong v celostátní televizi.
Podle britské stanice BBC oznámil singapurský premiér Lee Hsien Loong zrušení kritizovaného zákona s označením 377A. Ten pochází ještě z koloniální éry a zakazuje sexuální styk mezi dvěma muži. V Singapuru se tak fakticky stane homosexualita legální.
Archaický zákon
Singapur je znám pro svůj konzervatismus, po zrušení zákona 377A ale volalo stále více lidí. Premiér Lee Hsien Loong v neděli uvedl, že zákon zruší. Věří, že „je to správná věc, kterou většina lidí v Singapuru přijme“.
Zákon se ve skutečnosti sice už neuplatňuje, technicky ale kriminalizuje styk mezi dvěma muži a je považován za něco, co homosexualitu zakazuje a také vůči gayům vyvolává stigma. Tamní LGBT aktivisté tak už dlouho volali po jeho úplném zrušení.
V městském státě podpora práv LGBT osob průběžně roste. Podle průzkumu zmiňovaný zákon nepodporuje ani polovina tamních obyvatel.
Odpůrci ale stále zůstávají v řadách konzervativců, kteří vyzývají k zachování tradičních hodnot. Těm premiér v nedělním projevu slíbil, že vláda zároveň zajistí lepší právní ochranu pro definici manželství jako manželství mezi mužem a ženou. To by mohlo ztížit legalizaci stejnopohlavních sňatků.
#BREAKING: "I believe this is the right thing to do, and something that most Singaporeans will now accept," said PM Lee Hsien Loong during the National Day Rally 2022 https://t.co/FNp6AKoBNj
— Yahoo Singapore (@YahooSG) August 21, 2022
Koloniální dědictví
Singapur není jedinou bývalou kolonií, kde podobné verze tohoto zákona existují. Zavedla ho koloniální britská vláda v Indii v 19. století. Zákon s názvem 377 tam zakazoval „tělesný styk proti řádu přírody“.
Brzy se rozšířil mimo Indii, protože Britové používali indický trestní zákoník jako základ pro zákoníky na jiných územích, které ovládali. V současné době má některou z verzí tohoto zákona například Keňa, Malajsie nebo Myanmar. Indický nejvyšší soud ho zrušil v roce 2018.