Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Vojtěch Vanda ČTK
26. srpna 2022 16:49
Čas čtení 0:57

Sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě proběhne 1. září

Kategorie:
Politika
Uložit Uložené
Sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě proběhne 1. září
Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Schůze začne příští týden ve čtvrtek od 13:00. Svolala ji předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na popud opozičních poslanců.

Na sněmovní schůzi k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) se poslanci sejdou ve čtvrtek 1. září, začne ve 13:00. Schůzi dnes svolala z podnětu zákonodárců opozičních ANO a SPD předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to řekl její mluvčí Martin Churavý.

25. srpna 2022 21:48 Čas čtení 0:47 Hnutí ANO vyvolá ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Hnutí ANO vyvolá ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě

O plánu vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě jsme tě informovali včera. Plán vyvolat toto hlasování zveřejnila poslankyně Alena Schillerová (ANO). Žádost o svolání schůze podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Důvodem opozičního kroku je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší. Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat podle jednacího řádu nejméně 50 poslanců. Předsedkyně Sněmovny pak musí schůzi svolat neprodleně.

K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 ze 197 hlasů. V minulém volebním období odolal menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) třem hlasováním o vyslovení nedůvěry.

Domů
Sdílet
Diskuse