Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
31. srpna 2022 11:00
Čas čtení 8:07
Anna Koucká

Dvacet let od pražských povodní. „Karlín se díky nim posunul, vzpomínky ale lidem nevrátíte,“ říká bývalý starosta

Dvacet let od pražských povodní. „Karlín se díky nim posunul, vzpomínky ale lidem nevrátíte,“ říká bývalý starosta
Zdroj: Praha
ZAJÍMAVOSTI ČESKO PRAHA
Uložit Uložené

V srpnu 2002 došlo v Praze k ničivým povodním. Ani po dvaceti letech však některé objekty nejsou opraveny. Ačkoliv ničivá voda přinesla městu impuls k novému začátku, mnoho obyvatel kvůli ní přišlo o nejcennější vzpomínky.

Je to teprve dvacet let, ale jako by se to odehrálo na úplně jiné planetě. Představ si rok 2002 –⁠ frčí capri kalhoty, potítka na zápěstí a za 25 tisíc je Nokia 7650 první mobil s foťákem, který se u nás dá sehnat. V lednu vzniká na brněnském VUT fakulta informatiky, v květnu česká mutace Wikipedie. Prezidentem je Václav Havel a v červnových volbách do Poslanecké sněmovny vítězí ČSSD s 30,2 % hlasů. V červenci se koná úplně první ročník Colours of Ostrava a do kina se chodí na Spider-Mana s Tobeym Maguirem. Největším hitem roku 2002 je písnička Complicated od Avril Lavigne a Finn Wolfhard ze Stranger Things se narodí v prosinci...

Anketa:
Pamatuješ si rok 2002?
Jako by to bylo včera.
Byl*a jsem dítě, ale něco si pamatuju.
Nepamatuju si nic.
Ještě jsem se nenarodil*a.
Jako by to bylo včera.
43 %
Byl*a jsem dítě, ale něco si pamatuju.
40 %
Nepamatuju si nic.
4 %
Ještě jsem se nenarodil*a.
13 %

V srpnu se ale pozornost celé republiky obrací k předpovědi počasí a k hladinám řek. Kvůli nadprůměrným srážkám, které se začátkem srpna před dvaceti lety strhly nad Českou republikou, došlo k povodním takového rozsahu, že některé části republiky byly zasaženy takzvanou pětisetletou až tisíciletou vodou. Jedná se o záplavu, u které meteorologové předpokládají, že se stane jednou až dvakrát (v případě pětisetleté) za 1000 let. Nikdo ale nedokáže odhadnout, kdy přesně k ní může dojít.

Situace je nadmíru výtečná

Ničivá povodeň, která v roce 2002 zasáhla Českou republiku a připravila o život 17 lidí, v nebývalé síle udeřila i na Prahu. Některé městské části, jako jsou Karlín či Holešovice, byly poničeny natolik, že tato přírodní katastrofa navždy pozměnila jejich podobu. Ačkoliv jsou v určitých částech republiky rozsáhlé povodně častější záležitostí, konkrétně Praha záplavy v takové síle dlouho nezažila, a neměla proto dostatečná opatření. Technologická omezení té doby navíc neumožňovala ani přesnou předpověď, a nikdo tak netušil, v jaké míře bude hlavní město zasaženo. 

13. srpna, kdy se povodňová vlna blížila maximu a v centru města se přerušily dodávky elektřiny, ale optimistický zůstával málokdo. Snad kromě tehdejšího primátora Igora Němce, který legendární hláškou v rozhovoru s novinářkou Norou Fridrichovou (tehdy Novákovou) zhodnotil situaci jako „nadmíru výtečnou“. V té chvíli už bylo zaplaveno 10 městských částí a o den později voda zatopila i metro.

Pokud se ti video spouští od začátku, rozhovor začíná v čase 3:55.

„Nejvíce zasažený byl, jak je všeobecně známo, Karlín a byly zasaženy i Holešovice a pak další části při soutoku Berounky jako Lahovice, Lahovičky, části Velké a Malé Chuchle a i část Zbraslavi a Troja. Tam byly velké škody například v zoologické zahradě,“ říká urbanista Jaromír Hainc z institutu plánování a rozvoje.


Voda v pražských ulicích přitom dosahovala do několikametrové úrovně. „V Karlíně byla voda do úrovně celého přízemí, někde to zasahovalo i výše a bylo to nad úroveň běžně vysokého člověka, což znemožňuje jakýkoliv pohyb,“ říká Hainc.


Právě Karlín byl podle Haince nejvíce zasažen proto, že se nachází v povodňové oblasti, a to i v současnosti, kdy čtvrť dosáhla zcela jiného statusu, než tomu bývalo před dvaceti lety. „Do doby před povodněmi nebyly v Karlíně protipovodňové ochrany. Ale i když se podíváte na mapy a územní plán, stále vidíte, že je část Karlína v povodňovém území, jen už je teď chráněný. Město totiž do protipovodňové ochrany investovalo hodně peněz a tím pádem kdokoliv, kdo na toto území po povodních přišel a investoval, měl automaticky větší hodnotu svého majetku, protože už byl více chráněný,“ vysvětluje urbanista.  

Povodeň v centru Prahy, 15. srpna 2002.
Povodeň v centru Prahy, 15. srpna 2002. Zdroj: Wikimedia Commons/Effenberger

Starosta kvůli evakuaci málem skončil ve vězení

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 120625 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse