Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Sdílet článek:Sdílet:
Odkaz byl zkopírovaný.
Smrt Alžběty II. navždy změnila budoucnost Velké Británie. Co to znamená pro Spojené království? Odpovídá britský mediální expert Pete Murray.
Anglická královna Alžběta II. zemřela po dlouhých sedmdesáti letech vládnutí. Novým králem Velké Británie se stává méně populární Charles. Co znamená královnina smrt pro Velkou Británii? Jak na ni reagují Britové a jak se změní jejich každodenní život v následujících týdnech? Na otázky ohledně královniny smrti jsme se ptali britského mediálního experta Petea Murraye. Profesor žurnalistiky z Manchester Metropolitan University pokrýval během svého působení v BBC smrt princezny Diany.
Pokud si chceš přečíst více článků o britské královské rodině, klikni na toto téma. Pokud tě zajímá aktuální dění v zahraniční politice, přečti si články v této sekci. V tvorbě kvalitního obsahu nás můžeš podpořit, pokud se přidáš do Refresher+ klubu.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Co se děje v Británii po smrti královny Alžběty.
Proč se nyní podle mediálního experta prohloubí napětí v britské královské rodině.
Jaká byla ve Spojeném království atmosféra těsně před smrtí královny.
Proč je princ Charles v Británii méně oblíbený, než byla královna Alžběta.
Jaká byla ve Spojeném království atmosféra těsně před smrtí královny?
Atmosféra byla velmi tíživá. Všechno nasvědčovalo tomu, že dojde na nejhorší. Nikdy předtím se totiž nestalo, že by ve sněmovně britského parlamentu přerušili premiérku uprostřed projevu kvůli nějakému oznámení. Navíc při tak důležité debatě, protože poslanci si povídali o milionech liber, které se chystají investovat do boje proti zvyšování cen energií. To, že premiérka přerušila svůj projev, jen zdůraznilo vážnost situace. Také bylo velmi netypické, že za královnou cestuje tolik členů britské královské rodiny.
Vážnost situace bylo možné vyčíst i z toho, jak královninu smrt prezentovala média.
Ano, BBC například úplně přestalo vysílat svůj obvyklý program. Moderátor Huw Edwards měl na sobě celou dobu černou kravatu. Byla opravdu cítit vážnost situace. Takové vysílání si pamatuji jen v den, kdy zemřela princezna Diana.
Každopádně těsně před královninou smrtí jsme v Británii nevěděli víc než lidé v Česku. Jediné, co jsme věděli, bylo, že královna neutrpěla pád – tuto informaci média vyvrátila. Ale je možné, že čekala s oznámením královniny smrti pár hodin, aby nevznikaly nějaké spekulace.
Takže královna pravděpodobně zemřela předtím, než to bylo oznámeno?
Z mé vlastní pracovní zkušenosti z BBC vím, že takové události podléhají přísným protokolům. BBC má na pokrytí smrti členů královské rodiny speciální pravidla – čím důležitější jsou, tím specifičtější pravidla při nich platí. U královny jde o extrémně detailní předpisy. Podobné to bylo i s jejím manželem princem Philipem. I fakt, že premiérka hned odešla ze sněmovny poté, co slyšela zprávu o královnině smrti, je součást protokolu.
V BBC také funguje speciální systém, který sestavili ještě během 2. světové války ve 40. letech. Samozřejmě, že se od té doby vyvíjel. Jde o to, že každá jedna redakce BBC v celém Spojeném království bude vědět o dané zprávě ve stejnou dobu. Je možné, že takový systém se aplikoval i při královnině smrti.
Jaké jsou následky královniny smrti?
Vláda nadále funguje, ale některé státní instituce se postupně zavřou. Také mnoho lidí dobrovolně zavřelo své obchody a obléklo si černé oblečení. Lidé si všude věší vlajky. V královské rodině platí starodávný protokol, podle kterého budou korunovat nového krále. Ten vešel v platnost hned v momentě, kdy královna zemřela.
Konkrétní protokoly fungují na všechno, jak jsem již zmiňoval dříve. Těsně před smrtí se o nich ještě nemluvilo, protože nikdo nechtěl předpovídat špatné zprávy, takže více se dozvíme až nyní.
Jak změní postavení prince Charlese politickou atmosféru v Británii?
Tyto věci se dějí v mnoha rodinách, kde vládne matriarchát. Královnina smrt ovlivní další členy rodiny, budou se nyní zřejmě dělit a může mezi nimi vzniknout napětí. To se může stát v podstatě v ledajaké rodině. V této je to specifické tím, že královna vládla 70 let a její autorita a vliv přesahují i celé Spojené království. A mnoho dalších členských zemí Commonwealthu, které královnu považovaly za svou státní autoritu.
Ne ve všech z nich ji však vnímali pozitivně.
V zemích Karibiku vznikalo několik hnutí, která usilovala ukončit vládu královny a chtěla ji nahradit prezidentem. Avšak instituce britské královské rodiny se neustále mění. Bude jiná i s princem Charlesem. Dostává se k moci také ve zcela jiném věku než královna – je mu 73 let. Královna vládla 70 let, takže to nelze porovnat.
Jaké jsou následky královniny smrti? Je možné, že po smrti královny v politice nastane nečekaný zvrat? Například pád monarchie?
Ve Spojeném království mnoho lidí nezastává názor, že by monarchie měla padnout. Ale zajímavé je, že nová premiérka Liz Truss, když byla mladší, takový postoj zaujímala. Není to tedy vyloučeno. Ale neznamená to, že se to stane v nejbližší době. To nezmění zřejmě ani smrt královny. Je však možné, že monarchie se stane méně populární, a to i kvůli princi Charlesovi na trůnu.
Jak ho budou vnímat lidé?
O princi Charlesovi se v posledních letech hodně mluvilo, ať už ve spojitosti s Dianou, nebo jeho milenkou a dnes manželkou Camillou Parker Bowles. Tyto věci způsobovaly kontroverzi a v mnoha částech země nebyl populární. Lidem se nelíbilo, jak se zachoval. Takže pro královskou rodinu nyní nastávají nebezpečné časy.
V čem přesně?
Královská rodina nemá dobrou pověst, co se týče změn. Není pro ni snadné se jim přizpůsobit. Již nyní je jasné, že Charlesův syn William je mnohem populárnější než jeho otec. Nemluvě o Harrym a Meghan. Bude zajímavé pozorovat, jaké napětí mezi členy královské rodiny přinese smrt královny. V takové velké mocné rodině bude to napětí určitě narůstat, podobně jako se to stalo před rokem mezi Meghan, Harrym a zbytkem královské rodiny.
Takže nyní může nastat několik scénářů. Lidé budou truchlit za královnu a podporovat monarchii, ale zároveň mohou být frustrováni z nové éry prince Charlese.
Ano, může nastat několik scénářů. Ale v nejbližší době se to zřejmě nedozvíme, protože se z úcty ke královně nebudou dělat žádné veřejné průzkumy. Takže asi chvíli potrvá, než zjistíme, jestli jsou lidé spokojeni s princem Charlesem.
V závěru však můžeme říci, že Alžběty II. si obyvatelé Británie vážili. Ano, bylo to vidět zejména během výročí vládnutí. Mnoho lidí ji vnímá jako osobnost, pozitivní postavu Velké Británie. A to i v zemích Commonwealthu.