Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
9. září 2022 v 18:30
Čas čtení 2:06

Toto jsou nejlepší filmy a seriály o královské rodině. Věnují se Alžbětě II., jejímu otci nebo princezně Dianě

Kategorie:
Filmy a Seriály
Uložit Uložené
Toto jsou nejlepší filmy a seriály o královské rodině. Věnují se Alžbětě II., jejímu otci nebo princezně Dianě
Zdroj: Miramax

Refresher má tipy pro fanoušky hraných filmů, dokumentů i seriálů.

Celý svět ve čtvrtek zaplavily zprávy o úmrtí britské panovnice Alžběty II. a dalších členech britské královské rodiny. Refresher ti přináší tipy na filmovou a seriálovou tvorbu, která se královské rodině věnuje a která by ti neměla uniknout.

Koruna 

Seriál Koruna nejspíš znáš, jde o jeden z nejoblíbenějších projektů posledních let. Sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. Věnuje se zejména cestě Alžběty II. od nečekané a nejisté dědičky trůnu po respektovanou panovnici. Aktuálně se chystá už pátá série, která bude mít letos premiéru. 

Na Netflixu se můžeš podívat na první čtyři řady. V prvních dvou sériích ztvárnila královnu Alžbětu II. Claire Foy, poté její roli převzala Olivia Colman. Obě herečky si za svůj výkon odnesly Zlatý glóbus. Stejnou sošku si Koruna dvakrát odnesla za nejlepší dramatický seriál. 

Královna

Film z roku 2006 se věnuje události, která v roce 1997 zahýbala celým světem a velmi ovlivnila královskou rodinu v očích veřejnosti –⁠ tragické smrti princezny Diany, matky princů Williama a Harryho a první manželky Charlese. Film popisuje soukromí královské rodiny a britské vlády a nabízí ohromující pohled na lidskou zranitelnost v nejhorších chvílích, kdy národ truchlí za svou milovanou princeznu a čeká, co jeho představitelé udělají dál.

Za scénářem je stejně jako v případě Koruny Peter Morgan, který si za Královnu odnesl několik prestižních ocenění Zlatého glóbu. Byl nominován také na Oscara. Toho sice nezískal, uspěla ale představitelka královny Alžběty Helen Mirren. To, jak britskou panovnici ztvárnila, je dodnes považováno za jeden z nejoceňovanějších hereckých výkonů. 

Diana, naše matka

Tip máme i pro fanoušky dokumentů. O princezně Dianě toho bylo natočeno mnoho, jeden projekt se ale od ostatních významně liší. Jde o dokument Diana, naše matka z roku 2017. Na zesnulou princeznu v něm totiž vzpomínají přímo její synové William a Harry. Slovo však dostanou také ti, kteří se s oblíbenou princeznou setkali při jejích charitativních akcích a návštěvách. Setkáme se tak například s válečnými veterány, s HIV pozitivními osobami, ale zavzpomínají také bezdomovci či lidé, kteří přišli o své děti.

Králova řeč

Na závěr máme tip na oceňovaný snímek z roku 2010, v němž je hlavní postavou otec Alžběty II., král Jiří VI. Ten byl korunován nečekaně poté, co abdikoval jeho starší bratr Eduard. Stalo se tak na prahu 2. světové války, kdy Velká Británie potřebovala silného vůdce. Jiří VI. trpí ale celý život vadou řeči a do silného vůdce má daleko. 

5. června 2024 v 19:30 Čas čtení 3:08 PŘEHLED: Western, jedna instantní klasika i nostalgie po Hře o trůny. Červen v kinech bude ale hlavně hororový PŘEHLED: Western, jedna instantní klasika i nostalgie po Hře o trůny. Červen v kinech bude ale hlavně hororový

Proto králova žena Alžběta domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem. Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Logua, rodiny, vlády a Winstona Churchilla král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě.

V téměř dvouhodinovém historickém snímku se objevila řada významných britských herců a hereček. I pro Colina Firtha coby krále Jiřího šlo pravděpodobně o životní roli, Oscar pro něj byl jasnou záležitostí. Kromě něj si nominaci vysloužili také Helena Bonham Carter coby Alžběta a Geoffrey Rush jako terapeut. Že snímek stojí za zhlédnutí, potvrzuje i to, že se stal nejlepším snímkem roku 2011.

Domů
Sdílet
Diskuse