Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Lucie Kotvalová
23. září 2022 11:00
Čas čtení 5:41

Fotoreportáž: „Justicí se necítím chráněna.“ Prahou prošel pochod proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí

Kategorie:
Refresher
Uložit Uložené
Fotoreportáž: „Justicí se necítím chráněna.“ Prahou prošel pochod proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Ve čtvrtek prošlo Prahou několik stovek demonstrantek a demonstrantů s cílem upozornit na bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí. Pořadatelem byl spolek Bez trestu, který bojuje proti zlehčování tohoto typu násilí, ale i za adekvátní tresty.

„Za zločin týrání osoby žijící ve společném obydlí, dvakrát zločin znásilnění, přečin nebezpečného vyhrožování a pro zločin vydírání se zbraní se obžalovaný odsuzuje k trestu odnětí svobody v trvání tří let. Tento trest se podmíněně odkládá a stanoví se mu zkušební doba tři roky s dohledem. Dále se ukládá protialkoholická ambulantní léčba. Výši trestu soud odůvodňuje tak, že ve prospěch obžalovaného soud významně přihlédl k tomu, že chování jeho manželky k němu nebylo příliš dobré,“ předčítala z listu papíru na Pochodu proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí herečka Štěpánka Fingerhutová.

Pochod proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Pokračovala: „Poškozená zřejmě alespoň část těch jednání určitým způsobem vyprovokovala. Soud také vzal v úvahu jeho osobní poměry. Obžalovaný má problémy s chůzí. Pohybuje se pouze pomocí francouzské hole.“ Jedná se o citaci reálného rozsudku soudu.

„Hanba. Fuj,“ reagoval na tato slova dav.

Pochod proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Iniciativa Bez trestu uspořádala ve čtvrtek v 17:00 další akci proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí. Na Palackého náměstí se sešlo několik stovek lidí a kromě herečky Štěpánky Fingerhutové promluvila i spoluzakladatelka spolku Bez trestu a advokátka Lucie Hrdá. Právě ta ve svém proslovu upozornila na to, že od minulého roku, kdy organizace pořádala první veřejnou akci, žádná výrazná společenská ani trestněprávní změna nenastala.

Pochod proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

„Cílem bylo zavedení veřejné databáze rozsudků, ve které by se dalo vyhledávat. Abyste se všichni mohli podívat, jak se takové věci soudí. Jak kdo soudí. Bohužel ministerstvo před měsícem databázi rozsudků vypnulo. Řeklo, že je na to málo lidí, nestíhá se to a dělat se to nebude. Trestné činy týkající se domácího a sexualizovaného násilí z té databáze úplně vypadly,“ promluvila k davu Hrdá.

Spolek se právě z toho důvodu rozhodl znovu upozornit na důležitost tématu trestání sexualizovaného a domácího násilí a na nutnost celospolečenské diskuse, která je podle něj pro konec zlehčování tohoto typu kriminality zásadní.

 Více podobných článků můžeme dělat jen s tvojí podporou, přidej se do klubu Refresher+.
Pochod proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

9 z 10 a 32 znásilnění denně

Ačkoli je znásilnění spolu s vraždou pro oběti nejvíce zraňujícím trestným činem, jedno ze dvou znásilnění, která se dostanou před soud, končí podmínkou. Mnoho znásilnění se před soud navíc ani nedostane. Za rok 2021 jich bylo v České republice nahlášeno 773. Toto číslo ovšem reprezentuje jen velmi malou část skutečných případů – devět z deseti obětí se na policii nikdy neobrátí. Podle odborných odhadů je přitom v České republice ročně spácháno až 12 000 znásilnění.

28. listopadu 2023 18:00 Čas čtení 0:08 KVÍZ: Poznáš známé pražské ulice na fotkách? KVÍZ: Poznáš známé pražské ulice na fotkách?

Rozsudek popsaný výše tedy není ničím neobvyklým. Organizace Bez trestu na svém webu uvádí, že podmíněný trest dostanou i tři čtvrtiny pachatelů, kteří týrají osoby žijící ve společném obydlí.

Domů
Sdílet
Diskuse