Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Filmy a Seriály - Recenze

RECENZE: Trojúhelník smutku

Vyplatí se vidět novinku Rubena Östlunda, která si odnesla Zlatou palmu z festivalu v Cannes?

Martin Adam Pavlík
30. 9. 2022 13:30 Čas čtení: 2:34
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
RECENZE: Trojúhelník smutku
Zdroj: Aerofilms
Filmy a Seriály - Recenze
0
Martin Adam Pavlík
30. 9. 2022 13:30
Čas čtení: 2:34

RECENZE: Trojúhelník smutku

Vyplatí se vidět novinku Rubena Östlunda, která si odnesla Zlatou palmu z festivalu v Cannes?

Martin Adam Pavlík
30. září 2022, 13:30
Čas čtení: 2:34
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
RECENZE: Trojúhelník smutku
Zdroj: Aerofilms

Je absolutní rovnost dosažitelná, nebo jde o tu nejutopičtější utopii? Jak bychom se zachovali my, kdybychom okusili chuť moci, a kam bychom až byli ochotni zajít, kdyby nám hrozilo, že o ni přijdeme? To je jen zlomek témat, kterým se černá komedie Triangle of Sadness věnuje. V českých kinech se premiéry dočkáme šestého října.


Švédský provokatér Ruben Östlund se tentokrát totálně utrhl ze řetězu a kopl si snad do každého, aby mu více otevřel oči. A nemohl udělat nic lepšího. Jeho novinka je totiž široko daleko nejvýstižnějším a nejoriginálnějším portrétem 21. století od snímku Michaela Hanekeho Happy End

 

V pořadí šestý Östlundův hraný film patří mezi to nejlepší, co se letos dostalo do kinosálů. Vyjdeš u něj z komfortní zóny a zaručeně se v něm místy najdeš. Závisí jen na tvé povaze a svědomí, zda se při tom budeš cítit trapně, zahanbeně či pobouřeně, nebo se budeš potměšile usmívat. Je dost možné, že si pravděpodobně během 147 minut stejně projdeš všemi fázemi.

Zdroj: Aerofilms

Nejlepší film Rubena Östlunda

Osmačtyřicetiletý režisér získal letos na festivalu v Cannes již druhou Zlatou palmu. A i když poprvé (za snímek The Square) to bylo poměrně překvapivé, tentokrát se vůbec nedivíme. Triangle of Sadness je totiž bez nejmenších pochyb Östlundův nejlepší film. A to už je co říct, pokud jsi viděl jeho předchozí počiny jako Turist nebo Play.


Trojúhelník smutku je mozaikou složenou z více postav různých charakterů, přece jen je však něco spojuje. Tím nejcharakterističtějším prvkem je pokrytectví a egoismus. Hlavními postavami (pokud je tak vůbec můžeme nazvat) jsou model Carl (Harris Dickinson) a jeho přítelkyně, také modelka a influencerka Yaya.


Ztvárnila ji herečka Charlbi Dean, která bohužel jen pár měsíců po premiéře filmu, 29. srpna, nečekaně zemřela ve věku 32 let. Příběh je rozdělen na tři části. Zatímco v první části sledujeme vztahové peripetie zmiňované dvojice, v druhé, daleko zábavnější, nejlepší a vlastně i dramaturgicky nejfunkčnější části se přesouváme na luxusní výletní loď.

 

Zdroj: Aerofilms

Špičková zábava zcela bez zábran

Právě v této části se dostávají na řadu dobře známí herci Zlatko Burić (Bleeder, Pusher 3) a Woody Harrelson (True Detective, Zombieland), kteří okamžitě ovládnou scénu. Zatímco první si zahrál bohatého ruského obchodníka, který chce koupit celou loď a dává posádce podivné rozkazy, druhý se představil jako mírně mizantropický kapitán lodi, který má problém s alkoholem. Oba zamíchají kartami a postarají se o nejvtipnější momenty filmu.


Čekají tě vášnivé debaty o marxismu a kapitalismu, zlomových událostech v historii, o diktátorech a prezidentech či stříkající fekálie a kvantum zvratků doplněné zuřivým metalem. Chybět nebude ani střelba ze samopalů nebo vybuchování granátů. 

Třetí část je situována na opuštěný ostrov, kde přeživší musí bojovat kromě divočiny i mezi sebou a s vlastními hodnotami (pokud by se ti zdálo, že jde o spoiler, zkus se podívat na trailer). V případě, že se naladíš na vlnu Östlundovy novinky, budeš si v duchu přát, aby nikdy neskončila a trvala věčnost. Jde totiž o špičkovou zábavu zcela bez zábran, a ať si pod tím představíš cokoli, nakonec uvidíš stejně něco jiného.

 

Zdroj: Aerofilms

Aktuální a univerzální společensko-politická satira

Navzdory rozčlenění děje Östlund úchvatně pracuje s nepředvídatelností a příběh dokáže vygradovat (finále je famózní). Nabízí několik nezapomenutelných scén. Největšími devizami filmu jsou však přímočará drzost a plejáda palčivých témat, která Švéd důkladně rozpitvává. Právě proto je Triangle of Sadness aktuální a univerzální společensko-politickou satirou, jaká tu již dlouho nebyla a je dost možné, že ještě dlouho nebude.


Rozdělí publikum do dvou táborů, a přesně to je úkolem angažovaných děl, jejichž autoři se nesnaží násilím zalíbit jen úzké skupince vyvolených, ale je jim také jedno, jestli jejich film uvidí miliony po celém světě a bude se jim líbit. Triangle of Sadness je prostě ostrou výpovědí nehledící na následky a očekávání. I díky tomu jde o mistrovské dílo s krásným poselstvím. Proto mu nemůžeme udělit méně než devět a půl bodu z deseti.

 

Pokud jsi film viděl, nezapomeň ho ohodnotit v naší databázi.
Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Filmy a Seriály
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.