Říjen není úplně ten největší houbařský měsíc, jeho začátek, zvlášť v tak povedené sezóně, se však ještě vyplatí využít. ČHMÚ aktualizoval mapu, kde hledat.
Plné košíky hub, které houbaři nosí z lesů, ještě ze sociálních sítí nevymizely. A jak to tak vypadá, ještě to bude nějakou dobu pokračovat. Pokud stále nemáš dost a chceš si ještě něco nasbírat, bude se ti hodit mapa Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ), která ukazuje aktuálně nejpravděpodobnější místa růstu hub.
Na jakém principu mapa ústavu vlastně funguje? „Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech, a to v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní,“ uvádí meteorologové. O tom, jak bylo minulý týden, jsme tě také informovali zde.
Z těchto výpočtů vytvořili pravděpodobnost růstu hub platnou k 2. říjnu. Je to tedy nejaktuálnější zdroj na nadcházející dny. Z ní lze vyčíst to, že žně by nadále mohli mít houbaři v příhraničních oblastech, a to prakticky po celé délce hranice České republiky, vyjma jižní Moravy a Moravskoslezského kraje.
Velká plodná území jsou tedy na Valašsku a severu Zlínského kraje, části Šumavy, na Ústecku a Karlovarsku a také v Krkonoších. Zato nejhorší podmínky budou mít houbaři na jihu Moravy v pásu od jihozápadu Brna až po Znojmo. Zde se nachází například města Pohořelice nebo Moravský Krumlov.
Jak bude příští týden
Ať už ale houbaříš, nebo ne, příští týden se určitě vyplatí do přírody vyrazit. Proč? Zejména v druhé polovině pracovního týdne bude totiž hezky a do České republiky by mělo přijít babí léto. Jak jsme informovali, mělo by se rozjasnit, méně pršet a teploty by mohly vyrůst až ke 21 °C, což je k turistice ideální.