Světu sociálních sítí kraluje nový skincare trend. Není to však žádný produkt, ale jednoduchá technika, kterou můžeš používat i ty. Poprvé o něm na TikToku mluvila dermatoložka Whitney Bowe a ze slovního spojení #skincycling se rychle stal virální trend.
Většina skincare trendů za mnoho nestojí, hlavně některé tipy od celebrit tě dokonce mohou ohrozit na zdraví. Skin cycling však zatím dostává převážně pozitivní odezvy od lékařské komunity. Dermatoložka MUDr. Helena Kováčová jej doporučuje zejména lidem s lehčí formou akné, na hyperpigmentace a pro rozjasnění pleti. Vhodný je i pro ty, kteří chtějí předcházet viditelným znakům stárnutí.
Jedná se o čtyřdenní cyklus, během kterého střídáš produkty ve večerní rutině. Aktivní látky tak máš na kůži dost často na to, aby zabíraly, a zároveň ne příliš často na to, aby způsobily nežádoucí vedlejší účinky. Výsledkem by měla být zdravá a zářivá pleť bez šupin, bez štípání a zarudnutí.
V Refresheru se byznysu s krásou a péči o tělo věnujeme kriticky. Oslovujeme odborníky, vyvracíme největší mýty a přinášíme ti ověřené informace v zábavné formě. Navštěvujeme i ambulance plastických či kožních chirurgů a přinášíme ti reportáže z nejžádanějších zkrášlovacích procedur. Pokud chceš více takového obsahu, přidej se do klubu Refresher+.
Ranní rutina při využívání skin cyclingu zůstává každý den stejná. Umyj si obličej, přidej séra, která běžně používáš, a pokračuj krémem. Každá dobrá ranní rutina končí SPFkem či krémem na opalování, předcházíš jím rakovině i vráskám najednou (a prý se nedá multitaskovat!).
Až večer se odehrává skutečná magie. Přestože budeš v průběhu týdne střídat produkty, každý večer ti rutina zabere přibližně stejné množství času, od odlíčení po krém to trvá pár minut.
Pokud zatím nepoužíváš exfolianty (obvykle AHA, BHA či PHA kyseliny) a ani žádný retinoid, doktorka Bowe radí nejdříve několik týdnů používat jen jednu z těchto aktivních látek. Během tohoto období budeš mít odpočinkový či hydratační večer třikrát po sobě. Pokud to kůže dobře zvládá, pak přidáš další aktivní látku a můžeš začít s klasickou rotací kyseliny–retinoidy–pauza–pauza.
Skin cycling je ve svém jednoduchém přístupu k rutině velmi osvěžující. Nejedná se o vrstvení několika sér. Namísto toho jde o vytrvalé používání látek, jejichž výsledky se začnou ukazovat již po několika týdnech. Taková produktová „věrnost“ tak dává tvé kůži i tvé peněžence čas zotavit se, ale nepřipraví tě o benefity aktivních látek.
Exfoliace
Exfoliace neboli peeling pomáhá zbavit pleť nejsvrchnější vrstvy kůže, a tím ji projasní, sjednotí tón pleti, mírně vyhladí jemné vrásky či jizvy. Nepotřebuje to však úplně každý, zdůrazňuje skinfluencerka a kosmetická chemička Kateřina Balabánová. „Už jen čištění nebo utírání obličeje ručníkem je mechanický peeling. Pro ultra citlivé typy pleti se peelingy nedoporučují. Naopak nejvíce z nich vytěží zralá pleť, neboť proces odlučování odumřelých buněk se s vyšším věkem zpomaluje, pleť bývá mdlá, nevýrazná, málo projasněná a bez života.“
Peeling ti pomůže, pokud tě trápí pigmentové skvrny, jemné vrásky a nerovný tón pleti. Balabánová doporučuje zvolit BHA kyseliny pro aknózní pleť, protože ty eliminují usazování mazu v pórech, opticky zmenšují velikost pórů a předcházejí tvorbě pupínků.
Další možností jsou AHA kyseliny (například mandlová, glykolová nebo mléčná). AHA kyselin existuje několik druhů, v některých produktech najdeš také kombinaci s jinými kyselinami.
Nejjemnější peeling – pro začátečníky nebo lidi s citlivou pletí – ti poskytnou enzymatické peelingy nebo produkty s PHA kyselinami.
Naše tipy na enzymatické i kyselinové exfoliační produkty najdeš v galerii níže.
TIP: Kyseliny, zejména BHA kyseliny, najdeš i v čisticích gelech. Balabánová je však nedoporučuje ke každodennímu použití, už vůbec ne dvakrát denně, protože si můžeš pleť přeexfoliovat a zničit si bariéru. Měj kromě kyselinového čističe i jeden „klasický“ a sáhni po exfoliačním jen 2krát až 3krát do týdne.
Retinoidy
Většinou prodávané ve formě sér. Retinol, retinal nebo jiný derivát jsou silná forma vitamínu A, která stimuluje procesy v kůži. Pomáhají buněčné obnově, jsou vhodné při předcházení vráskám, při snaze o jednotný tón a strukturu pleti, ale také při akné. Retinoidy jsou známé tím, že pokud začneš vysokou koncentrací a denní aplikací, může se ti pleť vysušit, začervenat a mohou se také začít tvořit šupinky.
Některé retinoidy jsou volně prodejné a můžeš je začít používat preventivně i bez návštěvy kožního lékaře. Pokud tě však trápí vyrážky, které se neustále vracejí, máš středně těžké až těžké akné, tak tvoje kůže patří v první řadě do rukou dermatologů.
Nejjemnější retinoidy jsou na složení označeny jako retinyl palmitate a slovy Balabánové často ani nevíš o tom, že v produktu jsou (dávají se například do nočních krémů na obličej). „Obecně se však doporučuje začít retinolem, je to silnější forma, kterou najdeme v koncentracích od 0,1 procenta. Retinal (nebo retinaldehyde) je nejsilnější volně dostupnou formou retinoidů. Jeho obsah se v produktech pohybuje maximálně do 0,1 procenta a je určen již pro zkušenější uživatele, kteří mají něco s retinoidy za sebou.“
Kožní lékařka Helena Kováčová říká, že při výběru koncentrace je třeba být obzvláště opatrný, jelikož retinoidy v rámci skin cyclingu používáme den po exfoliaci. Pokud zatím retinoidy v rutině nemáš, začni s nižší koncentrací. Bez ohledu na to, kolikrát týdně retinoidy používáš, kožní lékaři obecně doporučují každodenní používání krémů s ochranným faktorem proti slunci.
TIP: Pokud tě i retinoid jednou za čtyři dny potrápí, použij ho až po krému. Počkej i 10 minut, než se krém úplně vstřebá, a potom aplikuj produkt s retinoidem. Tento trik můžeš zpočátku využívat i u produktů s retinolem na předpis, ale konzultuj to s předepisujícím lékařem. Po čase můžeš retinoidy začít používat klasicky jako sérum (tedy v pořadí aplikace „předběhnou“ krém).
Naše tipy na produkty s obsahem retinolu (pro začátečníky) a
retinalu (pro zkušenější) najdeš v galerii níže.
Co zvolit pro zotavení pleti
Místo aktivních látek použij jen svůj oblíbený krém. Pružnost, zářivost a zdraví pleti můžeš podpořit ještě hydratačními tonery, esencemi či séry. Nyní je také čas na uklidňující produkty, noční hydratační masky, hydrogelové masky, cokoli, co tvou pleť „zhýčká“. Nic nezkazíš, pokud jednoduše zvolíš jen hydratační krém a od zbytku si kůže odpočine.
Třetí a čtvrtá noc jsou opravdu důležité pro obnovu kožní bariéry, upozorňuje dermatoložka Kováčová. „Tehdy je třeba se zaměřit na živiny pro kožní mikrobiom a opravu kožní bariéry, takže je třeba hydratovat a zvlhčovat pleť. Nejlepší jsou krémy s obsahem kyseliny hyaluronové, ceramidy a glycerinem,“ řekla pro Refresher.
TIP: Někdo prostě nesnese těžké, husté krémy na tváři. Pro extra hydrataci sáhni po hydratační esenci, kterou použiješ jako první krok po umytí obličeje ráno i večer. Rychle se vstřebá a snadno na ni můžeš vrstvit další produkty (i ty s aktivními látkami).
Důležitost posílení kožní bariéry zdůraznila také kosmetická chemička. „Při řazení kyselin i retinoidů je důležité, abyste nezapomněli na dostatečnou a opravdu účinnou hydrataci. Pomůžou vám v tom tonery, esence, krémy, séra, ale také noční masky s obsahem důležitých hydratačních a obnovujících složek. Mezi takové patří například ceramidy, kyselina hyaluronová, cica (centella asiatica), panthenol, peptidy, které se například s retinoidy výborně doplňují, různé emolienty a oleje, které jsou důležité pro regeneraci pokožky.“
Naše tipy na produkty se složením, které posiluje kožní bariéru, najdeš v galerii.