Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Tisíce let před příchodem Targaryenů byl Westeros plný legend o Azoru Ahaiovi či lidských obětech Bílých chodců.
Příběh Game of Thrones a prequel House of the Dragon jsou jen malou částí historie světa spisovatele George R. R. Martina. Událostem ze seriálů předcházely války Prvních lidí a Dětí lesa, příchod Andalů a Rhoynarů či boje s Bílými chodci, které nejsou rozhodně o nic méně krvavé než dění v seriálu. Legendy hovoří o lidských obětech, kanibalismu či stahování kůže nepřátel.
Na Refresheru věnujeme House of the Dragon, jako jednomu z aktuálně nejpopulárnějších seriálů, patřičný prostor. Přečíst sis u nás mohl o rozložení sil mezi frakcemi Černých a Zelených, ale také o tom, jak dopadne Tanec s draky podle knih. Pokud tě tento obsah baví, můžeš ho podpořit členstvím v klubu Refresher+.
Válka s Dětmi lesa i s obry
Ještě předtím, než se na Westeros dostali První lidé, obývaly kontinent bytosti známé jako Děti lesa, které jsme poznali v seriálu Game of Thrones. Lidé jim začali kvůli jejich nízkému vzrůstu říkat Děti, ale ony samy sebe nazývají „těmi, kteří zpívají píseň země“.
Děti lesa byly známé nejen svou výškou, ale také láskou k přírodě a dlouhověkostí, přičemž se mohly dožívat i několika tisíc let. Kromě nich Westeros během takzvaného Věku úsvitu (Dawn Age) obývali obři, se kterými Děti lesa vedly čas od času konflikty.
Někdy po roce 12 000 BC (BC je odkazem na before conquest – tedy před obdobím, kdy Aegon Dobyvatel přišel do Westerosu) se Děti lesa setkaly s Prvními lidmi, které vedl Garth Greenhand. Zpočátku lidi vřele uvítaly, ale později začaly mezi oběma stranami růst spory.
První lidé vysekávali jejich čarostromy, protože se obávali, že je přes ně Děti lesa sledují. Prvotní obyvatelé Westerosu však považovali čarostromy za posvátné, a tak je činy lidí naštvaly.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak si Děti lesa a První lidé rozdělili území.
Kdo stahoval lidi z kůže a nosil ji jako plášť.
Jak zní legenda o krvelačném svobodném lidu, který konzumuje části nepřátel.
Které království odolalo útoku Andalů.
Co se stalo s lordem velitelem Noční hlídky, který se zamiloval do Bílé chodkyně.
Proti bronzovým zbraním a většímu počtu nepřátel však neměly Děti lesa šanci. Ze zoufalství proto vytvořily na svou ochranu prvního z Bílých chodců (White Walkers), kterého hrál v seriálu Slovák Vladimír Furdík.
Po zhruba dvou tisících letech bojů uzavřela dvojice ras mír a dohodla se, že První lidé nechají čarostromy nedotčené. Původním obyvatelům připadly lesy a První lidé si přisvojili otevřená prostranství. Kromě Dětí lesa vedli První lidé boje i s obry, se kterými se jim však mír uzavřít nepodařilo.
Lord velitel, který se spojil s Bílými chodci
Ve věku hrdinů (Age of Heroes), odhadem kolem roku 10 000 BC, který následoval po začátku mírového období, údajně žily významné osobnosti historie Westerosu. Byli jimi například i zakladatel rodu Starků Brandon Stavitel (Brandon the Builder), který podle legend postavil Zimohrad (Winterfell), nebo Lann Bystrý (Lann the Clever), jenž byl považován za zakladatele rodu Lannisterů. Časy prosperity a míru však netrvaly věčně.
V období mezi lety 8 000 BC až 6 000 BC zažil Westeros období známé jako Dlouhá noc (Long Night), o které ve třetí části první série Game of Thrones vyprávěla chůva mladému Brandonu Starkovi.
Z dalekých oblastí severu směrem k lidským obydlím táhli netvoři známí jako Bílí chodci, kteří s sebou nesli nekončící zimu. Obyvatelé kontinentu tak umírali nejen při bojích s nepřítelem, ale také kvůli nedostatku potravy či na umrznutí. První lidé však ve spojení s Dětmi lesa dokázali Bílé chodce nakonec porazit v bitvě známé jako Boj o úsvit (Battle for the Dawn). Proti Bílým chodcům se jim ve velké míře osvědčilo dračí sklo, které je dokázalo zabít.
V legendách se uvádí, že se o vítězství v boji proti Bílým chodcům přičinil i hrdina známý jako Azor Ahai. Příběhy o Azoru Ahaiovi se zachovaly zejména mezi uctívači boha R'hllora. Podle proroctví, o kterém říkala v seriálu Game of Thrones kněžka Melisandře, se Bílí chodci jednoho dne vrátí a Azor Ahai se proti nim se svým mečem Světlonošem (Lightbringer) znovu postaví.
Během Dlouhé noci zatlačili obránci Westerosu Bílé chodce na daleký sever a následně s pomocí Brandona Stavitele vybudovali gigantickou stěnu, která měla zabránit jejich případnému návratu. Stráž nad tímto územím převzali muži Noční hlídky (Night's Watch).
Jejich 13. lord velitel však podlehl volání Bílé chodkyně, do které se zamiloval. V jednom z hradů sloužících Noční hlídce si ji vzal za ženu a společně se prohlásili za krále a královnu. Během dlouhé 13leté vlády údajně Bílým chodcům obětovával lidi a vykonával další krutosti, o kterých se nedochovaly písemnosti.
Proti lordu veliteli společně vytáhla armáda rodu Starků v čele s lordem Brandonem a bojovníci krále Joramuna, který vládl obyvatelům za stěnou. Třináctý velitel byl nakonec poražen a vítězové se postarali o to, aby si historie nepamatovala ani jeho jméno. O tom, kým ve skutečnosti byl, kolují různé teorie.
Dobývání Westerosu Andaly a vzdor severu
Relativní mír na kontinentu v období mezi lety 6 000 BC až 2 000 BC narušil příchod Andalů z Essosu v čele s králem Erregem, kteří si s sebou přinesli i novou víru v Sedm. Ta se v průběhu času stala ve Westerosu dominantním náboženstvím. Výjimkou byly jen Železné ostrovy (Iron Islands), kde lidé nadále věřili v Potopeného boha (Drowned God), a severní oblasti, kde se většinou zachovala víra ve Staré bohy, do které byli První lidé zasvěceni Dětmi lesa.
Vzhledem k tomu, že Andalové disponovali pokročilejšími technologiemi a zbraněmi ze železa, se ani spojené síly Prvních lidí a Dětí lesa nemohly s jejich silou příliš srovnávat. Nelze však říci, že by se o to nepokusili. Boje mezi přistěhovalci a původními obyvateli trvaly celá staletí, ale po skončení válek se Děti lesa vytratily. Malá část, která přežila, se na dlouhé období schovávala před světem na dalekém severu za stěnou.
Andalům se navzdory všem snahám nedařilo kvůli strategické poloze dobýt severní části. I proto se v těchto oblastech zachovala víra ve Staré bohy. Železné ostrovy patřily mezi jedny z posledních oblastí, které dobyli, ale s náboženským obratem u tamního obyvatelstva neuspěli. Na Železných ostrovech nepřestala přetrvávat silná víra v Potopeného boha, se kterou se nakonec ztotožnili i dobyvatelé.
Po dobytí větší části Westerosu, zhruba v období 3 000 let BC, si Andalové udržovali šest království. Severní království sice dokázalo zůstat autonomní, ale z druhé barikády se na ně valila katastrofa v podobě svobodného lidu, který už nechtěl žít pouze za stěnou. Bojovníky vedla královská dvojice bratrů Gendel a Gorne.
Na rozdíl od pozdějších útoků svobodného lidu se jim kolem roku 3 000 BC podařilo přejít přes síť podzemních tunelů, kterými vyšli přímo na druhou stranu k Noční hlídce. Odhodlání svobodného lidu však narazilo na armádu krále Severu. Gornovi se podařilo zabít lorda Starka, ale jeho syn za odplatu zabil Gorna.
Podle seveřanů prý v boji zemřel i jeho bratr Gendel, ale svobodný lid tvrdí, že se se svými muži pokusil o útěk. Následně se však ztratili v podzemních chodbách a nikdy prý nenašli cestu zpátky. Podle legend svobodného lidu potomci Gendelovy armády stále zůstávají v podzemních chodbách a každého, kdo se je pokouší hledat, zabijí a snědí.
Přibližně v roce 700 BC si Starkové udělali pořádek i na svém území. V bojích porazili rivaly z rodu Boltonů a zakázali jim brutální praktiky stahování z kůže, které mají mimochodem ve svém erbu. Někteří z Boltonů v dávných časech údajně nosívali k odstrašení nepřátel lidské kůže jako pláště.
Přibližně v tomto období do Westerosu emigrovali Rhoynarové z Essosu, kteří byli na útěku před Valyrijci. V čele s princeznou Nymerií připluli podle legend na zhruba 10 000 lodích. Ty následně Nymeria podpálila, aby se už nikdo z jejího lidu nevrátil zpět.
Rhoynarové se usadili v oblasti Dorne, kde si princezna vzala za muže Morse Martella. Společnými silami se jim podařilo dobýt několik konkurenčních rodů z okolí. Nymeria pokračovala ve válce i poté, co její muž zemřel v jednom z bojů. Po válce už v Dornu v dalším období vládl výhradně rod Martellů.
Jednotliví panovníci ve Westerosu mezi sebou vedli následující stovky let menší či větší konflikty. Rhoynarové byli usazeni v Dornu, První lidé zůstávali v severních částech a zbývající území ovládali Andalové. Všechny tři skupiny se však mezi sebou mísily prostřednictvím manželství. Jejich panování skončilo s příchodem Aegona I., přezdívaného Dobyvatel, který se svou armádou draků na dlouhé období zavedl vládu rodu Targaryenů.