Tři příslušníci kmene Howeitat byli 2. října odsouzeni k trestu smrti saúdskoarabským zvláštním soudem. Muži byli poprvé zatčeni v roce 2020 za protesty proti vystěhování ze své domoviny, kde má vzniknout rozsáhlý megaprojekt NEOM za 500 miliard dolarů.
Bratři Shadli, Atallah a Ibrahim al-Howeiti byli v roce 2020 zatčeni za odpor proti vystěhování svého kmene kvůli projektu, který má být hostitelským místem asijských zimních her 2029, informuje o tom server Middle East Eye. Nezávislá skupina ALQST, která monitoruje dodržování lidských práv v Saúdské Arábii, oznámila, že muži z kmene Howeitat ze severní provincie Tabuk byli počátkem tohoto měsíce odsouzeni saúdským trestním soudem k trestu smrti.
Nové futuristické město NEOM v hodnotě 500 miliard dolarů je podle britské skupiny na ochranu práv oblíbeným projektem mladého korunního prince království, uvádí Vice.
@viceworldnews Saudi Arabia is planning to build a $500 billion city in the middle of the #desert for roughly 9 Million people to live. Sounds too good to be true? #saudiarabia#city#futuristic♬ original sound - VICE World News
Bratr odsouzených, Abdul Rahím al-Howeitat, byl v dubnu 2020 zastřelen saúdskými speciálními jednotkami poté, co ve svém posledním příspěvku na sociálních sítích obvinil Saúdskou Arábii ze „státního terorismu“ a kritizoval nucené vystěhování.
Třiačtyřicetiletý Howeitat se stal v Saúdské Arábii významnou osobností díky svému hlasitému odporu vůči NEOM a odmítání vydání své půdy. Začal tím, že na sociálních sítích zveřejnil sérii videí, v nichž příkaz odsoudil, a jeho příbuzní ho následovali.
Vláda jeho smrt popsala jako výsledek přestřelky s bezpečnostními silami a uvedla, že musel být zneškodněn poté, co se zabarikádoval ve svém domě a házel na bezpečnostní síly Molotovovy koktejly. Úřady jeho tělo několik týdnů zadržovaly, než ho předaly rodině.
V září byli další Howeitové odsouzeni k 50 letům vězení saúdskoarabským specializovaným trestním soudem, který řeší případy související s terorismem, ale v království bohatém na ropu je využíván především k obžalobě aktivistů za lidská práva a disidentů.
Adel al-Saeed, viceprezident Evropské saúdské organizace pro lidská práva, v sérii tweetů uvedl, že nové tresty smrti odhalují, jak je trest používán „bezprecedentním způsobem, aby zahrnoval všechny formy námitek proti vládním rozhodnutím“. Použití trestu smrti jako politického nástroje k podrobení občanů ukazuje, že království neplánuje zvrátit používání represivních trestů smrti, dodal.