Tvoje atraktivita pro komáry zůstává v průběhu času stabilní bez ohledu na změny ve stravování nebo návycích při péči o tělo.
Jak se ti už určitě mezi kamarády stalo, komáři neotravují každého z vás stejně. Vědci samozřejmě také vědí, že tyto bzučící prťouse přitahuje každý jinak, ale snaží se vysvětlit, proč třeba zrovna ty jsi pro komáry „magnetem“, zatímco zbytek tvé party vyvázne bez kousnutí. Informoval o tom server Scientific American.
V nové práci publikované 18. října v magazínu Cell vědci naznačují, že rozhodujícím faktorem jsou určité tělesné pachy. Každý člověk má jedinečný pachový profil složený z různých chemických sloučenin a výzkumníci zjistili, že komáry nejvíce přitahují lidé, jejichž kůže produkuje vysoké množství karboxylových kyselin. Tvoje atraktivita pro komáry navíc zůstává v průběhu času stabilní bez ohledu na změny ve stravování nebo návycích při péči o tělo.
„Proč jsou někteří lidé pro komáry přitažlivější než jiní, je otázka, kterou si klade každý,“ říká spoluautorka studie Leslie Vosshall, neurobioložka a odbornice na komáry z Lékařského institutu Howarda Hughese a Rockefellerovy univerzity. „Moje matka, moje sestra, lidé na ulici, moji kolegové. Všichni to chtějí vědět!“ Právě tento zájem veřejnosti vedl Vosshall a její kolegy k vypracování studie.
Tým této odbornice zkoumal několik teorií, které mohly vysvětlovat, proč se komáři na některé z nás slétají více než na jiné, včetně jedné myšlenky, že na vině musí být rozdíly v krevní skupině. Podle Vosshall jsou však důkazy pro tuto souvislost slabé. Postupem času začala dávat největší smysl již dříve provedená studie, že hlavním lákadlem komárů musí být tělesný pach.
Aby na tuto otázku vědci odpověděli, shromáždili 64 dobrovolníků, které nechali nosit na pažích nylonové punčochy. Po šesti hodinách byly nylonky nasyceny jedinečným pachem každé osoby. Výzkumníci rozřezali nylonky na kousky a vložili je do uzavřené nádoby se samicemi komára Aedes aegypti.
Zjistili, že pro komáry nejatraktivnější osoby produkovaly větší množství karboxylových kyselin ze své kůže, zatímco nejméně atraktivní osoby jich produkovaly mnohem méně. V potu můžeme najít z této skupiny kyselinu máselnou, která má ve vyšších koncentracích nepříjemný zápach.