Hráči při testu kognitivních funkcí dosahovali lepších výsledků než nehráči.
Děti, které pravidelně hrají počítačové hry, mají lepší kognitivní funkce než nehráči. Dokáží lépe ovládat svou motoriku a mají spolehlivější paměť. Vyplývá to ze studie publikované JAMA Network Open, která vznikla na základě dat organizace Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD). Informuje o tom americký Národní institut zdraví (NIH).
Vědci zkoumali rozdíly mezi dětmi, které pravidelně hrají (alespoň 21 hodin týdně), a těmi, které se hraním videoher nebaví. Výsledky jsou rozhodně zajímavé. Hráči totiž dosahují lepších výsledků v některých testech mozkových funkcí. Lépe si vedli například v testech pozornosti, paměti nebo při kontrole impulzů.
Podle vědců nelze přesně říct, jestli na lepší kognitivní funkce mají vliv samotné hry nebo třetí faktor. Avšak analýza dat může podpořit práci na tvorbě videoher, které mohou dětem se zhoršenými kognitivními schopnostmi pomáhat. Nápomocné by mohly být takové hry například také při léčbě ADHD.
„Tato studie přispívá k našemu chápání souvislostí mezi hraním videoher a rozvojem mozku,“ uvedla Nora Volkowová, ředitelka Národního institutu pro zneužívání drog. Analýza používala data, která ABCD sbírala od roku 2018. Test mozkových funkcí obsahoval data 2217 dětí ve věku od devíti do deseti let.