Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 3. 12. 2022 svátek má Svatoslav, Svatoslava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
News

Děkan reagoval na žádost studentů Masarykovy univerzity o genderově neutrální toalety. Řešení už prý existuje

Petici zatím podepsalo více než čtyři sta lidí.

Ilona Hobzová
31. 10. 2022 9:56 Čas čtení: 1:50
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Děkan reagoval na žádost studentů Masarykovy univerzity o genderově neutrální toalety. Řešení už prý existuje
Zdroj: Unsplash/Tim Mossholder
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Ilona Hobzová
31. 10. 2022 9:56
Čas čtení: 1:50

Děkan reagoval na žádost studentů Masarykovy univerzity o genderově neutrální toalety. Řešení už prý existuje

Petici zatím podepsalo více než čtyři sta lidí.

Ilona Hobzová
31. říjen 2022, 9:56
Čas čtení: 1:50
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Děkan reagoval na žádost studentů Masarykovy univerzity o genderově neutrální toalety. Řešení už prý existuje
Zdroj: Unsplash/Tim Mossholder

Studenti a studentky Masarykovy univerzity před dvěma týdny zveřejnili petici, ve které školu žádají, aby zavedla genderově neutrální toalety. K pondělí ji podepsalo více než čtyři sta lidí, nově se k ní vyjádřil také děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec.

Řešení podle děkana dávno existuje

„Studentům se často stává, že nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví, což může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví. V nejhorší situaci se ocitají studenti, kteří se identifikují jako nebinární,“ stojí v petici. Lidé stojící za žádostí nechtějí nahradit binární WC, ale přidat či změnit některé již existující na neutrální.

 

Nebinarita je zastřešující termín pro lidi, kteří se neidentifikují ani jako muž, ani jako žena. Ačkoli se mnozí identifikují obecně jako nebinární, někteří mají potřebu svou identitu blíže specifikovat. Někteří používají standardně buď mužský (on), nebo ženský (ona) rod, někteří je střídají. Další užívají střední rod (ono), plurál (oni) nebo alternativní nebinární rody (one).

Víc o nebinárních lidech se dočteš v našem rozsáhlém článku. Můžeš si také přečíst rozhovor s Viky, které vytvořilo nebinární příručku.

 

Podle Němce ale řešení, po kterém lidé prostřednictvím petice volají, již dávno existuje. „Genderově nonbinární toalety jsou všechny bezbariérové toalety, které máme ve všech budovách a kterých máme celkem 19,“ napsal v oficiálním prohlášení. Doplnil, že pokud by lidé chtěli progresivně ovlivnit vývoj ve společnosti a zajistit, aby již i nově budované toalety odpovídaly moderním inkluzivním trendům, měli by upřít své úsilí ke změně stávající legislativy. „Rád vás v tomto konání podpořím,“ uvedl.

 

Jako špatný příklad uvedla petice nelogické umístění pánských toalet v prostorách katedry výtvarné výchovy, většina studentů jsou totiž ženy. Podle děkana je ale jejich označení zcela v pořádku. „Odpovídá to stávajícím legislativním normám, v rámci kterých musí instituce zajistit správný poměr záchodků k počtu studujících i zaměstnanců a musí také dodržet normy na vzdálenost od pracoviště,“ napsal.

 

Sám se prý tímto problémem zabýval už před rokem. „Na základě technických a právních konzultací jsme zjistili, že není možné svévolně přijít ke dveřím a přelepit patřičný piktogram, protože ctíme právní systém ČR, zejména nařízení vlády č. 361/2007 Sb., vyhlášku č. 410/2005 Sb., ČSN 734108 atd., podle kterých se WC navrhují vždy odděleně pro muže a ženy na pracovištích nad pět zaměstnanců,“ zdůraznil.

 

Téměř sedmdesát procent transgender lidí, zejména trans žen, zažilo verbální obtěžování na genderově oddělených toaletách, téměř 10 procent z nich někdo fyzicky napadl. K navrhování genderově neutrálních toalet tak dochází zejména kvůli tomu, aby se podobným útokům zabránilo. Jejich počet rychle roste například ve Spojených státech, Kanadě, Číně, Thajsku, Brazílii nebo Japonsku.

 

Němec dodal, že plně souzní s těmi, kterým se zdá, že legislativa plně nekoresponduje se společenským vývojem a inkluzivními trendy. Ty ale univerzita podle jeho slov akceptuje a v mnohých oblastech úspěšně rozvíjí. Vyzval také ke vzájemnému respektu a ctění vzájemných potřeb. 

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: muni.cz, petice.com, archdaily.comNáhledový obrázek: Unsplash/Tim Mossholder
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Další news
včera v 20:03
včera v 19:40
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.