Petici zatím podepsalo více než čtyři sta lidí.
Studenti a studentky Masarykovy univerzity před dvěma týdny zveřejnili petici, ve které školu žádají, aby zavedla genderově neutrální toalety. K pondělí ji podepsalo více než čtyři sta lidí, nově se k ní vyjádřil také děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec.
Řešení podle děkana dávno existuje
„Studentům se často stává, že nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví, což může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví. V nejhorší situaci se ocitají studenti, kteří se identifikují jako nebinární,“stojí v petici. Lidé stojící za žádostí nechtějí nahradit binární WC, ale přidat či změnit některé již existující na neutrální.
Víc o nebinárních lidech se dočteš v našem rozsáhlém článku. Můžeš si také přečíst rozhovor s Viky, které vytvořilo nebinární příručku.
Podle Němce ale řešení, po kterém lidé prostřednictvím petice volají, již dávno existuje. „Genderově nonbinární toalety jsou všechny bezbariérové toalety, které máme ve všech budovách a kterých máme celkem 19,“napsal v oficiálním prohlášení. Doplnil, že pokud by lidé chtěli progresivně ovlivnit vývoj ve společnosti a zajistit, aby již i nově budované toalety odpovídaly moderním inkluzivním trendům, měli by upřít své úsilí ke změně stávající legislativy. „Rád vás v tomto konání podpořím,“ uvedl.
Jako špatný příklad uvedla petice nelogické umístění pánských toalet v prostorách katedry výtvarné výchovy, většina studentů jsou totiž ženy. Podle děkana je ale jejich označení zcela v pořádku. „Odpovídá to stávajícím legislativním normám, v rámci kterých musí instituce zajistit správný poměr záchodků k počtu studujících i zaměstnanců a musí také dodržet normy na vzdálenost od pracoviště,“ napsal.
Sám se prý tímto problémem zabýval už před rokem. „Na základě technických a právních konzultací jsme zjistili, že není možné svévolně přijít ke dveřím a přelepit patřičný piktogram, protože ctíme právní systém ČR, zejména nařízení vlády č. 361/2007 Sb., vyhlášku č. 410/2005 Sb., ČSN 734108 atd., podle kterých se WC navrhují vždy odděleně pro muže a ženy na pracovištích nad pět zaměstnanců,“ zdůraznil.
Němec dodal, že plně souzní s těmi, kterým se zdá, že legislativa plně nekoresponduje se společenským vývojem a inkluzivními trendy. Ty ale univerzita podle jeho slov akceptuje a v mnohých oblastech úspěšně rozvíjí. Vyzval také ke vzájemnému respektu a ctění vzájemných potřeb.