Tamní ordinace se plní lidmi, kteří mají kvůli většímu užívání kokainu problémy s nosní přepážkou.
Ve Vlámském regionu v Belgii zaznamenávají lékaři zvyšující se počet lidí, kteří mají v důsledku užívání kokainu problémy s narušením či protržením nosní přepážky. Při velmi častém užívání této drogy může docházet k odumírání části nosu, v krajních případech i k jeho amputaci.
Řešení je jediné, přestat užívat kokain
„Před dvaceti lety jsme takové případy téměř nezaznamenávali, dnes k nám s těmito problémy chodí několik pacientů týdně,“ uvedl pro belgickou televizi VRT Peter Hellings, otolaryngolog z univerzitní nemocnice v Lovani. Přesná čísla nejsou podle lékaře k dispozici, počet pacientů stěžujících si na problémy s nosem prý ale prudce vzrostl, a to napříč všemi společenskými vrstvami. „Domníváme se, že ve dvou třetinách případů je to způsobeno užíváním kokainu,“ doplnil Thibaut Van Zele z univerzitní nemocnice v Gentu.
Podle mezinárodních výzkumů trpí protržením nosní přepážky pět procent uživatelů kokainu. „Kokain je látka, která vede k silnému stažení cév. Přepážka mezi nosními dírkami je na snížený průtok krve citlivá. Když člověk několikrát užije kokain, začne překážka odumírat, což může následně vést k protržení,“ vysvětlil Van Zele.
Podle odborníků je jediná cesta, jak takové problémy (a mnohé další, například krvácení z nosu nebo bolestivé infekce) zastavit. Přestat užívat kokain. „Léky v tomto případě mnoho nezmůžou. Pokud pacienti přestanou kokain užívat, můžeme po několika měsících až jednom roce zjistit, zda můžeme protržení nosní přepážky uzavřít dostupnou tkání z nosu nebo protézou,“ říká Van Zele. Dodává ale, že ne vždy je to možné.
Záleží totiž na tom, jak je poškození rozsáhlé. Někdy lékaři nemají jinou možnost a nos musí amputovat. „Někdy tkáň odumírá do té míry, že je to vidět i zvenku, někteří si zkrátka odšňupou špičku nosu. V takových případech nezbývá nic jiného než amputace,“ doplňuje Hellings.