Japonští zoologové podle výrazu tváře kapybar zkoumali, jak moc si užívají horké koupele. Dokonce vyvinuli i speciální stupnici pohodlíčka.
Kapybary jsou největší žijící hlodavci. V posledních letech se těší velké popularitě v zoologických zahradách i na sociálních sítích, a to především v Japonsku. Ale jak s tím souvisí teplé koupele?
Vše začalo tak, že si jeden z pracovníků japonské zoo všiml, že kapybary během zimních dní odpočívají v okolí malého bazénku s horkou vodou. A protože zimy v Japonsku mohou být poměrně chladné, rozhodli se pečovatelé těmto zvířatům původem z Jižní Ameriky dopřát teplou lázeň.
Kapybary nepohrdnou horkou koupelí
Vyšlo najevo, že kapybary horké koupele milují. Ostatně to potvrdil i výzkum japonských vědců, o kterém informoval server ZME Science. Profesor zoologie Tohru Kimura z univerzity v Jamaguči zkoumal chování kapybar při koupelích.
Není příliš běžné, že by se zvířata ráda koupala, ve volné přírodě neexistuje mnoho prostředí, kde by si mohla užít horkou koupel. Ta by ale mohla mít relaxační a potenciálně i pozitivní účinky, poznamenává vědecký tým ve studii, kterou publikoval časopis Nature.
Jak zoologové zjistili, že si kapybary plavání v horké vodě užívají? Podle výrazu jejich obličeje. Vědci pořídili stovky fotografií kapybar a podle nich zjišťovali, jak moc pohodlně se cítí a jak se to odráží na výrazu jejich tváře. Nakonec vyvinuli stupnici, která měla tři kategorie: klidná, středně pohodlná a zjevně pohodlná. No, není roztomilá?
Když se kapybary cítí pohodlně, přivírají oční víčka a uši postupně přitahují k tělu. Když se kapybary ponoří do bazénku, jejich oči se často zavřou úplně, což značí, že jsou velmi uvolněné.
Horká lázeň je prospěšná pro kapybary i pro lidi
Když vědci zjistili, že kapybary jsou při koupeli uvolněnější, chtěli také zjistit, zda na ně má koupel i nějaký příznivý účinek. Zjistili, že pokožka kapybar (která je během japonské zimy suchá a drsná) se po horké lázni stává lesklejší, hydratovanější a tento účinek přetrvává celé týdny. Navíc jim koupel pomáhá uchovávat teplo a tak přežít zimu.
Zjištění, ke kterým vědci ve svém experimentu došli, naznačují, že by opakované koupele v alkalických pramenech mohly mít pozitivní vliv i na lidskou pokožku, například při léčbě atopického ekzému, lupénky nebo ichtyózy.