Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
S českým odborníkem na houby Janem Borovičkou jsme si popovídali o The Last of Us a parazitických houbách. Představují hrozbu pro lidstvo a měli bychom se obávat apokalypsy?
Seriál The Last of Us od HBO se okamžitě stal obrovským hitem, který v jednom díle dokáže nahnat hrůzu, rozesmát i šokovat, v dalším dojmout k slzám. Diváci sledují svět zdecimovaný houbovou pandemií, která proměnila lidstvo v zombies. Stejně tak tomu je v původní herní předloze, podle které je seriál natočen. Tvůrci se inspirovali skutečnou houbou zvanou Ophiocordyceps unilateralis (známou též jako zombie houba), která v přírodě napadá a ovládá mravence. Mohlo by se něco takového doopravdy stát lidem?
Mluvíme o velmi dlouhém evolučním procesu. (...) Do té doby máme výrazně vyšší pravděpodobnost jakékoliv jiné apokalypsy. – mykolog Jan Borovička
Hrozba pro lidstvo?
Pro odborný názor na tuto parazitickou houbu a její potenciální riziko pro lidstvo jsme se obrátili na mykologa Jana Borovičku z Geologického ústavu AV ČR. „Je to hezký výplod fantazie,“ chválí Jan Borovička představivost tvůrců. „Ta houba skutečně existuje a má svou evoluční strategii – napadá mravence a částečně mění jejich chování. Takže v tomto smyslu to tak je,“ vysvětluje. Podle něj si však lidé obavy dělat nemusí. Alespoň ne v dohledné době.
Diváci v úvodu seriálu sledují diskusi odborníků, ve které jeden z nich varuje před pandemií a rizikem, jež by pro lidstvo mohly představovat právě parazitické houby. Filmaři přitom představují hypotézu, že člověka před touto houbou chrání jeho tělesná teplota, ale s postupným globálním oteplováním se parazit teplotě lidského těla přizpůsobí a nakonec napadne a zničí lidstvo.
Jak ale mykolog Jan Borovička podotýká, tato houba napadá mravence, protože je evolučně přizpůsobená jejich organismu. Napadení člověka by tedy znamenalo její kompletní proměnu, což se v brzké době rozhodně nestane. Nicméně s jistotou vyloučit, že se to nestane nikdy, podle něj nelze.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Co by se muselo stát, aby houbový parazit napadl člověka.
Proč by lidé měli být teoreticky v bezpečí.
Kolik milionů lidí ročně zabijí houby.
O bizarních případech, kdy byly skutečně nalezeny houby v lidském těle.
Jak houbový parazit zabíjí mravence.
V jakém dalším uměleckém díle se s tímto parazitem můžeme setkat.
„Tato houba je evolučně adaptovaná na mravenčí organismus, takže představa, že by se změnila teplota a v nějakém dohledném horizontu by byla schopná napadat nás, je nesmyslná. Pokud jde o nějakou dlouhodobou evoluční cestu, že by houba napadala lidi, modifikovala jejich chování a dělala z nich zombíky, tak to asi teoreticky úplně vyloučit nejde. Pro tu houbu by to ale muselo mít nějaký význam. U mravenců tento význam je, ale u lidí nemám dost fantazie na to, abych si ho představil. Je to hezká science fiction představa, ale není to něco, kam bychom v tuto chvíli směřovali, bez ohledu na oteplování,“ řekl nám odborník.
V přírodě však existují i další parazitické houby, v češtině se jim říká housenice, a některé napadají i jiné houby. Nejčastěji jim však za oběť padá hmyz.
„Český název housenice označuje větší množství hub, které mají parazitickou strategii. Tyto houby většinou parazitují tak, že napadnou například larvy hmyzu, které jsou pod zemí, na nich vyrostou, vytvoří plodnice a spory a šíří se dál. Některé housenice napadají i jiné houby, takže nejenom hmyz,“ popisuje Jan Borovička dále pro REFRESHER.
Typ housenice, který napadá mravence, je svým chováním zajímavý v tom, jak se svou obětí manipuluje. „Vtip je v tom, že když ta houba napadne nervový systém mravence, tak ho donutí vylézt nad nějakou tu mravenčí dálnici v pralese, on se tam zakousne do lístku, de facto tam chcípne a ta houba ho postupně celého kolonizuje a vytvoří plodnice a ty zase vytvoří spory, které napadají na mravence, kteří chodí pod ní,“ popisuje odborník, jak se houba šíří.
Že by se ale nákaza přenesla na člověka, jako je tomu v The Last of Us, je podle odborníka nemyslitelné právě z toho důvodu, že houba je evolučně adaptovaná přímo na mravence.
„Tato houba je ale přizpůsobená mravenčí nervové soustavě a celý proces je nastaven na biochemii mravence. My samozřejmě máme úplně jiný systém, patříme někam úplně jinam, takže adaptace houby na člověka by znamenala, že by se musela kompletně proměnit, musel být to úplně jiný organismus než tato housenice,“ uklidňuje Borovička obavy, že by houba takto mohla ovládnout i nás.
To, že jsou lidé (prozatím) před parazitickou houbu v bezpečí, ale ještě neznamená, že by nás nemohly ohrozit žádné houby. Jak uvedla britská stanice BBC, právě houby každoročně zabijí asi 1,7 milionu lidí, což je třikrát více než malárie. Světová zdravotnická organizace (WHO) také zveřejnila seznam hub, které mohou být životu nebezpečné.
Zdraví člověka mohou ohrozit například kvasinky, což jsou mikroskopické houby. Způsobit mohou například kandidózu (plísňová infekce vyvolaná kvasinkou) v močových cestách. Na její léčbu se užívají antimykotika, tedy forma antibiotik, která jsou zaměřená proti houbám. Jak vysvětlil Jan Borovička, tento typ infekce může představovat problém zejména pro imunodeficitní pacienty, kteří jsou například po transplantacích nebo zároveň trpí i nějakou jinou chorobou. A pokud se u takového člověka rozvine bakteriální infekce, může se v jeho těle rozmnožit i nějaká mikroskopická houba.
„A dokonce to nemusí být jen mikroskopické houby. Už jsem slyšel o případech, kdy byly v lidském organismu nalezeny houby, které známe z přírody i u nás, konkrétně klanolístka obecná – to je takový choroš –, a údajně bylo mycelium nalezeno také v plicích nějakého imunodeficitního pacienta. Takže takovéto epizodické údaje se sem tam objeví, ale je to něco hodně výjimečného. Nejsou to ale parazitické houby typu housenice, to je něco jiného,“ uvádí mykolog Jan Borovička případy, kdy se v lidském těle skutečně našly houby.
The Last of Us nebylo první
Zajímavostí také je, že The Last of Us není jediným dílem, jehož tvůrci se nechali inspirovat parazitickou houbou. Jan Borovička konkrétně zmiňuje román z roku 1962, v němž parazitická houba napadne a ovládá člověka.
„Existuje science fiction, které se v češtině jmenuje Skleník, napsal ho spisovatel Brian Aldiss a je to evidentně inspirované asi právě touto housenicí. Je to o houbě – která v tomto science fiction nevypadá jako housenice, vypadá spíš jako smrž, což je zase jiná houba – a ta skutečně ovládá mozek toho postiženého člověka a nutí ho dělat něco, co on sám nechce, takže je to vlastně houba ovládající lidskou mysl,“ upozorňuje na podobnost s The Last of Us.
Je tedy lidstvo v bezpečí? Ano i ne. Ačkoliv nejde s jistotou vyloučit, že někdy v budoucnosti dokáže parazitická houba napadnout člověka, jednalo by se o zítřky tak vzdálené, že nám a ještě celé řadě dalších generací to může být jedno. Daleko dříve by lidstvo mohly zničit zcela jiné hrozby, kterými bychom se měli zabývat spíše než houbovou apokalypsou.
Parazitické houby můžeme pustit z hlavy. „Mluvíme o velmi dlouhém evolučním procesu, který není v dohledné době reálný. Do té doby máme výrazně vyšší pravděpodobnost jakékoliv jiné apokalypsy, od pádu meteoritu přes třetí světovou jadernou válku, to jsou věci, které by nás měly trápit rozhodně víc,“ uzavírá mykolog s tím, že doufá, že k ničemu z toho ve skutečnosti nedojde.