Studentky ve školách zaznamenaly podivný zápach, po kterém jim začalo být nevolno. Stovky skončily v nemocnicích.
Studentky napříč Íránem čelí zvláštním otravám. Dívky již od listopadu minulého roku hlásí, že v prostorách škol cítily podivný zápach, po kterém jim začalo být nevolno. Nejméně 700 studentek skončilo v nemocnici. Vláda před útoky nejdříve zavírala oči, avšak vzhledem k jejich četnosti v posledních týdnech konečně přiznala, že stojí před velkým problémem, informují The Guardian a Iran Wire.
Studentky po celé zemi hlásí, že ve školách nejprve cítily zvláštní zápach připomínající čerstvou barvu, hořící plast nebo silný parfém a poté jim začalo být nevolno. Byly otupělé, kašlaly, měly podrážděné oči, šly na ně mdloby, nemohly chodit, cítily pálení na prsou, a některé dokonce ztratily vědomí. Stovky studentek skončily v nemocnici.
„Útoky vůbec nejsou sofistikované. Jeden lékař mi řekl, že na základě příznaků, které vidí, je pravděpodobné, že se jedná o slabé organofosfátové činidlo (látka používaná v zemědělství jako pesticid, pozn. redakce),“ řekla Deepa Parent, novinářka zabývající se lidskými právy.
Režim útoky bagatelizoval
Ačkoli útoky sužují celý Írán již od listopadu, tamní režim je nejprve bagatelizoval a tvrdil, že dívky trápí zdravotní komplikace kvůli stresu, lžím a psychologické válce. Vzhledem k tomu, že případů v posledních týdnech přibývá, úřady konečně přiznaly, že stojí před velkým problémem. Ajatolláh Sajjid Alí Chameneí v pondělí uvedl, že pokud jsou útoky úmyslné, viníci by měli být odsouzeni k trestu smrti.
Veřejnost, především pak ženy, však nevěří, že režim útoky opravdu prošetří a případného viníka potrestá. „Íránské úřady mají hroznou historii ve vyšetřování násilí na ženách a dívkách,“ zní z organizace Human Rights Watch.
Příčina útoků není známá
Motiv, proč někdo útočí na školačky po celé zemi, není znám. Některé spekulace naznačují, že by se mohlo jednat o další potlačení ženských práv. K prvním incidentům totiž došlo ve městě Qom, které je vysoce náboženské a žije v něm velké množství radikálních islamistů, kteří jsou proti vzdělávání dívek.
Jiní zase hovoří o tom, že se k útokům uchýlila sama vláda, aby potlačila protesty, které v zemi vyvolala smrti Mahsy Amini. Více o těchto protestech se dočteš v našem samostatném článku.