Texas zakazuje potraty s výjimkou naléhavých zdravotních případů a lékařům hrozí až 99 let vězení. Jedna ze žen, které byla interrupce znemožněna, například skončila na jednotce intenzivní péče. Zdravotní komplikace jí nyní ztěžují otěhotnění.
Pět žen z amerického Texasu žaluje stát kvůli zákazu interrupcí. Ženy tvrdí, že jim byla interrupce zamítnuta, přestože v těhotenství měly vážné zdravotní komplikace. Podle žaloby lékaři odmítají provést zákrok i v krajních případech, a to ze strachu z trestního stíhání po zrušení ústavního práva žen na interrupci. Informovalo o tom BBC.
V Texasu je nyní nebezpečné být těhotná
Centrum pro reprodukční spravedlnost podalo žalobu jménem pěti žen – Ashley Brandt, Lauren Hall, Lauren Miller, Anny Zargarian a Amandy Zurawski. Kromě nich se k žalobě připojily také Damla Karsan a Judy Levison. Obě jsou porodnice-gynekoložky se zkušenostmi s poskytováním interrupcí a tvrdí, že jejich lékařská praxe byla zákazem interrupcí ochromena. „V Texasu je nyní nebezpečné být těhotná,“uvedla ředitelka centra Nancy Northup v úterý před Kapitolem. Tam se k ní připojily žalobkyně, které se podělily o svoje zkušenosti.
Podle žaloby jim všem bylo řečeno, že jejich plody nepřežijí, ale nebyla jim dána možnost interrupce. Například Zurawské prý bylo v druhém trimestru řečeno, že má oslabený děložní čípek a ztráta plodu, který s manželem pojmenovali Willow, je nevyhnutelná. „Přestože bychom s naprostou jistotou o Willow přišli, můj lékař nemohl zasáhnout, dokud její srdce ještě tlouklo nebo dokud jsem nebyla natolik nemocná, aby etická komise v nemocnici považovala můj život za ohrožený,“ uvedla Zurawski. Žena nakonec skončila na jednotce intenzivní péče v důsledku sekundární infekce a septického šoku. Zdravotní komplikace, kterými prošla, jí nyní ztěžují možnost otěhotnět znovu.
Ostatní ženy cestovaly za potraty stovky kilometrů mimo stát, například do Seattlu nebo Colorada. V mnoha případech riskovaly, že v letadle dostanou septický šok. Během tiskové konference jedna ze žalobkyň, Lauren Hall, podrobně popsala, jak musela procházet kolem protestujících, kteří ji obviňovali ze zabití dítěte.
Podle Centra pro reprodukční spravedlnost je těchto pět případů jen špičkou ledovce. Několik desítek stran dlouhá stížnost požaduje rozhodnutí, které by vyjasnilo texaský zákon a jeho postoj k naléhavým zdravotním případům těhotných žen, které čelí vážným zdravotním rizikům. „Když nad jejich hlavami visí hrozba ztráty lékařské licence, pokuty ve výši statisíců dolarů a až 99 let vězení, není divu, že lékaři a nemocnice pacientky odmítají,“ stojí v žalobě.
Mluvčí texaského generálního prokurátora Kena Paxtona, který je v případu uveden jako žalovaný, v e-mailu uvedl, že je odhodlán udělat vše, co je v jeho silách, aby ochránil matky, rodiny a nenarozené děti, a bude i nadále hájit a prosazovat zákony řádně přijaté texaskými zákonodárci. Právě tamní zákonodárný sbor, který je pod kontrolou republikánů, stál v čele legislativy proti potratům a stal se prvním státem, který přijal téměř úplný zákaz. V nejbližších dnech tu bude soud rozhodovat také o prodeji potratových pilulek.