Pivovary loni uvařily o 950 tisíc hektolitrů piva více než v předchozím roce. Celkem to je 20,6 milionu hektolitrů. Vyplývá to z dat Českého svazu pivovarů a sladoven.
Kromě výroby se zvedla i spotřeba piva. Na jednoho obyvatele se zvýšila ze 129 litrů na 136 litrů za rok. Objem výroby piva se sice zvedl, ale je stále asi o milion hektolitrů nižší než před vypuknutím pandemie koronaviru v roce 2019. Na svém webu to uvádí ČTK.
Nejoblíbenějším druhem piva je ležák. Z celkové produkce tvoří ležáky přes 56 procent, zatímco podíl výčepního piva činí zhruba 40 procent. Největší podíl uvařeného piva pivovary stočily do klasických pivních lahví, celkem 39 procent výroby. Do sudů stočily 31 procent. Pivo v plechovkách tvořilo 19 procent piv na trhu. Z deseti na osm procent klesl podíl piv v PET lahvích.
Nejvíce se pivo vyváželo na Slovensko, do Polska a Německa
Meziročně vzrostla výroba nealkoholických piv včetně jejich ochucených variant, a to o 13 procent na 1,3 milionu hektolitrů. Na domácí trh směřovalo 15,6 milionu hektolitrů piva. Oproti roku 2019 je to o milion hektolitrů méně. Podíl zahraničních piv podle svazu tvoří jen 3,4 procenta české spotřeby.
Prodej piva v hospodách se podle svazu drží na nejnižší úrovni za poslední desítky let. Zatímco v roce 2009 se v hospodách a restauracích vypila téměř polovina piva, loni to bylo 31 procent. „Rostoucí ceny a ekonomická nejistota bohužel drží lidi více doma, což má nepříznivý dopad na sektor gastronomie, který se dosud zcela nevzpamatoval z tvrdých následků pandemie a nyní čelí dalším problémům,“ uvedla výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová.