Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Čteš poslední stranu článku:
Noční můry mohou mít vážné dopady na tvé zdraví. Jak poznat, kdy jde o zlý sen nebo je čas na terapii?

Z hlediska obsahu lze noční můry také dělit, ale oficiální klasifikace pro to podle Lucie Klůzové Kráčmarové neexistuje. Často jde prý ale o ohrožení života snícího nebo jeho blízkých. „Za noční můru ale můžeme považovat i sen o tom, jak jsme se z neznámého důvodu vrátili na základní školu a museli ji opakovat, i když už jsme vystudovali další školy a dávno pracujeme,“ vysvětluje.

To, co je označeno za noční můru z hlediska obsahu, je tedy ryze subjektivní a v každém z nás mohou intenzivní úzkost, strach nebo jiné negativní emoce vyvolat různé obsahy, podobně jako v každodenním životě.

Podobně subjektivní je dopad častých a přetrvávajících nočních můr na každodenní život člověka. Spíše než frekvence nočních můr z nich dělá problém to, zda na život a fungování jedince mají vliv, nebo ne. Nejčastěji výzkumy analyzují dopady v oblasti pracovního života, třeba když člověk přijde pozdě do práce kvůli potřebě se z noční můry dospat nebo je kvůli nedostatku spánku nepříjemný. Vliv mohou mít noční můry i na partnerský život, kdy kvůli nočním můrám dochází k buzení toho druhého, nebo na chování během dne – člověk se vyhýbá místům, ve kterých se odehrávala noční můra.

Někdy může být terapie velmi krátká, a přitom účinná.

V případě fyzických problémů je podle psycholožky nejběžnějším dopadem únava a pocit vyčerpání. Existují ale i studie, které poukázaly na spojitost mezi nepravidelnou srdeční frekvencí u starších lidí s nočními můrami. Další výzkumy potvrdily souvislost mezi zhoršenou kvalitou spánku a výskytem koronárních onemocnění. „Je otázkou, zda by poruchy fungování srdce zapříčinily samotné noční můry, spíše bych to viděla na kumulativní efekt prožívaného stresu a nedostatečného odpočinku, ke kterému noční můry bohužel mohou přispívat,“ myslí si Klůzová Kráčmarová.

Doporučeno
27letý Matúš podstoupil vasektomii: S manželkou víme, že děti nechceme. Mnoho lidí nás nechápe 27letý Matúš podstoupil vasektomii: S manželkou víme, že děti nechceme. Mnoho lidí nás nechápe 2. prosince 2024 v 7:00

Podle výzkumnice ale existují i situace, ve kterých mohou noční můry plnit i pozitivní funkci. Jsou to například chvíle, kdy ve skutečném životě prožíváme těžkou situaci, například nám zemře někdo blízký. Tehdy se mohou dostavit noční můry nebo intenzivnější sny, které nám pomohou těžký zážitek zpracovat. Pokud nepřetrvávají delší dobu a jejich obsah se postupně mění a zmírňuje, jsou nám nápomocné v odžití náročné situace. „Ukazují nám, že i těžké se dá zvládnout třeba tak, že nám ve snu ukážou situaci z minulosti, která byla obdobně náročná, ale dokázali jsme ji překonat,“ dodává.

Jako prevenci nočních můr doporučuje Lucie Klůzová Kráčmarová dodržovat spánkovou hygienu a naučit se nakládat se stresem, což zahrnuje zejména porozumět svým kapacitám a nepřehlcovat se, netlačit zbytečně na výkon a naslouchat sobě sama. „Pokud už člověk noční můry má, může vyzkoušet trénovat lucidní snění, které zvyšuje pocit kompetence se svým jinak nekontrolovatelným snem zacházet,“ radí.

Výskytem nočních můr se zabývá také projekt Hovory o zdraví, v rámci něhož Lucie Klůzová Kráčmarová nasbírala rozhovory s lidmi s nočními můrami. Jeho cílem bude prezentace významných témat – vlivu nočních můr na pracovní život a spánek nebo strategie zvládání nočních můr. Chystané webové stránky budou sloužit jako opora pro jedince s nočními můrami a jejich blízké a mohly by být zdrojem cenných informací pro odbornou veřejnost. Založené budou na výpovědích konkrétních lidí.

Přestože se podle ní v Česku specificky nočními můrami nezabývá mnoho terapeutů, neznamená to, že by člověku s nočními můrami nemohl pomoci psychoterapeut, který se nevěnuje specificky právě této problematice. Lidé s nočními můrami se ale prý často zdráhají obrátit na odbornou pomoc. Bojí se totiž, že by při setkání s psychologem zjistili, že nejsou duševně v pořádku a mají nějaký závažný problém. Případně mají pocit, že oproti jiným problémům jsou noční můry malicherností, a chtějí se s nimi vypořádat sami. Vyhledání terapie ale může být podle dotazované psycholožky vhodným krokem. „Někdy může být terapie velmi krátká, a přitom účinná,“ doplňuje.

Čti na předchozí straně
Dočetl jsi celý článek
Strana 2 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse