Výstava mumifikovaných ostatků lidí exhumovaných v letech 1870–2004 ze hřbitova v Guanajuatu kvůli nedostatku místa vyvolala polemiku a debatu o tom, zda jde o místní kulturní dědictví, nebo o neetické zneužívání mrtvých.
Lidské ostatky se dostaly do centra pozornosti veřejnosti poté, co byly některé mumie převezeny k vystavení do mexického hlavního města Mexico City. Informuje o tom TASR díky zprávě agentury AFP. Mexický Národní institut antropologie a historie (INAH) totiž upozornil, že na některých částech mumifikovaných těl pravděpodobně začala růst plíseň.
Více než sto mumií, včetně mumifikovaných dětí a novorozenců, je vystaveno ve třech muzeích v Guanajuatu. Proces mumifikace probíhal přirozeně postupným vysycháním ostatků, cituje TASR agenturu AFP.
Vzniklá komise bude usilovat o obnovení důstojnosti mumifikovaných osob
Vystavení vyvolalo vlnu kontroverzí a debat o tom, zda je etické takto vystavovat lidské ostatky. Jelikož se nepodařilo najít příbuzné exhumovaných těl ani je kontaktovat, prohlásily místní úřady těla za „kulturní dědictví“ a umožnily jejich vystavení pro veřejnost.
INAH proto vytvořil specializovanou komisi pod vedením antropologa Ilana Leboreira, která má prozkoumat podmínky, v nichž jsou mumie uchovávány, a pátrat po jejich totožnosti. Leboreiro dodal, že komise bude také usilovat o „obnovení důstojnosti“ mumifikovaných osob.