Bez kávy si možná ani ty neumíš představit začátek dne. Vědecký tým zkoumal, zda povzbudivý účinek kávy závisí jen na kofeinu, nebo jsou ve hře i další faktory. TASR o tom informuje podle deníku The Independent.
Zatímco kofein posiluje oblasti mozku, díky nimž se člověk cítí více bdělý, káva přinesla pozitivní účinky i pro oblasti mozku, které ovlivňují pracovní paměť a cílené chování. Potvrzuje to studie vědců a vědkyň z Univerzity v Minho v Portugalsku, kterou zveřejnili v časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience.
Lidi, kteří běžně pijí minimálně jeden šálek kávy denně, požádali, aby nepili kofeinové nápoje nejméně tři hodiny před testem. Potom sesbírali jejich sociální a demografické údaje a podstoupili dvě krátká MRI vyšetření mozku. Jedno vyšetření před a druhé hodinu po vypití standardizovaného šálku kávy nebo po užití kofeinu.
Ukázalo se, že konzumace kávy i kofeinu snížila nervovou konektivitu v mozkové aktivitě, která se podílí na procesech sebepoznávání a sebereflexe. Podle vědců to naznačuje, že lidé byli více připraveni k práci na úkolech.
Pití kávy zvýšilo konektivitu v nervové síti mozku, která kontroluje vidění a další části zapojené do pracovní paměti, poznávání a cíleného chování. Tyto účinky se ale nezjistily u účastníků testu, kteří užívali pouze kofein. „Subjekty byly po kávě připravenější na akci a pozornější na vnější podněty,“ řekla spoluautorka studie Maria Picó-Pérez.
„Existují všeobecná očekávání, že káva zvyšuje bdělost a psychomotorické fungování. Když lépe pochopíme tyto mechanismy, můžeme zkoumat faktory, které jej mohou ovlivňovat, a dokonce i potenciální výhody tohoto mechanismu,“ vysvětlil spoluautor studie Nuno Sousa.