Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. července 2023 16:20
Čas čtení 2:29
Kuni Nguyenová

Dovolená: Radíme, jak získat až 14 tisíc korun odškodné za zpožděný nebo zrušený let

Dovolená: Radíme, jak získat až 14 tisíc korun odškodné za zpožděný nebo zrušený let
Zdroj: Unsplash/Marco López/volně k použití
ZAJÍMAVOSTI CESTOVÁNÍ DOPRAVA DOVOLENÁ
Uložit Uložené

Při cestování letadlem nejen v rámci EU máš v případě problémů právo na odškodnění až do výše 600 eur. Jak postupovat?

S cestováním v letadle se pojí nejen vyhlídky po vytouženém odpočinku v zahraničí, ale čas od času i nepříjemné komplikace. Obzvlášť v létě může dojít k mnoha změnám, jako je zpoždění, či dokonce zrušení letu. Řada cestujících si však nemusí být vědoma, že v těchto případech mohou využít svá významná práva. Mezi ně patří například nárok na finanční odškodnění. V Refresheru ti poradíme, jak postupovat. Rady jsme čerpali z příruček Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nebo spotřebitelského časopisu dTest

Doporučeno
Last minute letní dovolená: Našli jsme 5 nejlevnějších letenek na červenec do 2 tisíc korun Last minute letní dovolená: Našli jsme 5 nejlevnějších letenek na červenec do 2 tisíc korun 29. června 2023 12:00

Výše kompenzace v případě zpoždění či zrušení letu

Jak postupovat, pokud se zruší či zpozdí let, definuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004, které se vztahuje na cestující odlétající z letiště v EU, případně z letiště mimo EU na letiště v EU. „Členským státem se rozumí všech 27 zemí Evropské unie včetně Guadeloupe, Francouzské Guyany, Martiniku, Réunionu, Mayotte, Svatého Martina a Azor, Madeiry či Kanárských ostrovů. Do členských zemí patří také Norsko, Švýcarsko a Island,“ přibližuje zákon.

Doporučeno
Kvíz: Zlaté české ručičky! Vyznáš se v historii tuzemských značek? Kvíz: Zlaté české ručičky! Vyznáš se v historii tuzemských značek? 3. července 2023 19:00

Výše finanční kompenzace, na kterou má cestující nárok v případech zrušení či zpoždění letu, je určená vzdáleností letu. Další podmínkou je pak samotná doba zpoždění, která je závislá na délce letu.

Náhrada činí:

  • 250 eur (6 000 Kč) u letů ve vzdálenosti do 1 500 kilometrů se zpožděním 2 hodiny nebo více,
  • 400 eur (9 500 Kč) u letů ve vzdálenosti od 1 500 km do 3 500 kilometrů se zpožděním 3 hodiny nebo více,
  • 600 eur (14 500 Kč) u letů ve vzdálenosti nad 3 500 kilometrů se zpožděním 4 hodiny nebo více. U těchto letů zároveň platí, že pokud se zpoždění pohybuje v rozmezí 3 až 4 hodin, letecká společnost má právo kompenzaci snížit o polovinu, tedy o 300 eur (7 250 Kč).

Doba zpoždění se počítá na cílovém letišti. Tedy rozdíl oproti plánovanému příletu a skutečnému příletu. Za přílet se považuje zaparkování letadla na letištní ploše a otevření dveří pro výstup cestujících.

Kdy vzniká nárok na kompenzaci

S touto kompenzací se však pojí několik výjimek. Finanční kompenzace se nevyplácí v případě, kdy letecká společnost nemohla zpoždění ovlivnit. Jedná se o důvody, jako je špatné počasí, střet s ptákem, stávka zaměstnanců a zaměstnankyň letiště či řízení letového provozu nebo válečné a politické nepokoje. 

Doporučeno
Češi si stěžují na situaci v oblíbené destinaci, moře tu vyvrhlo výkaly a vložky. Kde si ověříš čistotu vody? Češi si stěžují na situaci v oblíbené destinaci, moře tu vyvrhlo výkaly a vložky. Kde si ověříš čistotu vody? 4. července 2023 13:08

Mezi mimořádné události se ale neřadí porucha letadla či stávka zaměstnanců a zaměstnankyň letecké společnosti. V těchto případech máš na kompenzaci nárok.

Náhradu lze také za určitých podmínek snížit, jde zejména o případy přesměrování letu. V závislosti na nabídnutém náhradním spojení může být výše kompenzace snížena na polovinu. Také platí, že pokud je let zrušen, dopravce musí poskytnout přesměrování a nezbytnou péči.

Doporučeno
Je bezpečné teď cestovat do Francie? Shrnujeme, jaká platí doporučení Je bezpečné teď cestovat do Francie? Shrnujeme, jaká platí doporučení 3. července 2023 17:19

Jak o finanční kompenzaci zažádat

Aby ti aerolinka vůbec proplatila odškodnění, musíš vyplnit formulář. Ten dopravce vydává na letišti nebo na svém webu. K žádosti budeš potřebovat také elektronickou letenku (potvrzení o koupi letenky nebo zájezdu v e-mailu), palubní vstupenku a potvrzení o zpožděném letu. Zde postačí například fotografie příletové tabule se zpožděným letem.

Do e-mailu je doporučováno rovnou uvést, o kterou částku žádáš. Nezapomeň uvést ani detaily k bankovnímu účtu, včetně IBAN a SWIFT formátů.

Jak ale připomíná MPO, ne vždy letecké společnosti reagují pohotově. „V případě komplikací se lze obrátit na již zmíněné spotřebitelské organizace. Jedná-li se o let provozovaný dopravcem z jiné členské země EU, doporučujeme kontaktovat Evropské spotřebitelské centrum, které poskytuje rady a informace při přeshraničních sporech,“ radí resort. Pokud jsi letěl*a s českým dopravcem, lze využít systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

Doporučeno
Itálie bojuje proti plavkám i žabkám, zavádí přísný dress code. Turistům hrozí pokuta přes 11 tisíc korun Itálie bojuje proti plavkám i žabkám, zavádí přísný dress code. Turistům hrozí pokuta přes 11 tisíc korun 3. července 2023 10:10

„V případě odletu z letiště v ČR nebo při odletu z letiště mimo EU, byl-li let provozován dopravcem z EU, je dozorovým orgánem ve věci dodržování nařízení Úřad pro civilní letectví, v ostatních případech je možné obrátit se na vnitrostátní orgán příslušného státu dle místa odletu,“ uvádí MPO. Zároveň ale dodává, že o přiznání nebo zvýšení náhrady škody může rozhodnout jedině soud.

Domů
Sdílet
Diskuse