Po pěti měsících od svého představení je model umělé inteligence s názvem Bard dostupný i v Česku. Chatbot od Googlu umí česky a nabízí i možnost nechat si odpovědi předčítat hlasem. Za konkurenčním ChatGPT ale pokulhává.
Bard je uživatelům v USA a Spojeném království k dispozici od března, v zemích Evropské unie byl systém umělé inteligence od společnosti Google spuštěn až ve čtvrtek. Technologický gigant se totiž úspěšně vypořádal s legislativními požadavky na ochranu soukromí.
Zkusili jsme, co všechno Bard umí
Stačí se přihlásit do osobního účtu na Googlu, otevřít adresu bard.google.com a můžeš vyzkoušet jednu z hlavních konkurencí nejpopulárnějšího systému umělé inteligence ChatGTP. Shrnujeme nejdůležitější novinky, které nový chatbot přináší, i praktické informace, o nichž je dobré vědět, než nástroj začneš využívat.
Pokud se dokážeš dobře orientovat v ChatGPT od OpenAI, určitě se v Bardovi neztratíš, fungují totiž na prakticky stejném principu. Oproti ChatGPT má ale Bard několik nových funkcí.
Umí číst
První z nich je, že Bard vygenerovaný obsah přečte i nahlas a v češtině. Tato funkce, která operuje s hlasem vytvořeným s využitím strojového učení, funguje poměrně dobře. Hlasový výstup je dostupný v asi čtyřiceti jazycích, kterým Google Bard rozumí, s výjimkou finštiny, perštiny, řečtiny, slovinštiny a indoíránské urdštiny.
Nabídne ti možnosti
Další novinkou oproti ChatGPT je, že chatbot Googlu nabízí několik variant (koncepty) svých odpovědí, z nichž si můžeš vybírat a případně je dále upravovat.
Ověří informace na Googlu
Vygenerovanou odpověď je také možné pomocí tlačítka vyhledat na Googlu. Po rozkliknutí tlačítka nabídne několik možných hesel pro optimální vyhledávání na Googlu.
O něčem jen mlčí
Zároveň jde podle různých testů o jeden z nejvíce cenzurovaných systémů umělé inteligence. Bard odmítá odpovědět na řadu otázek, které ale samotný vyhledávač Google zodpoví bez problémů.
Na ChatGPT ale zatím nemá
Celkově je ChatGPT oproti novému Bardovi více srozumitelný, méně chybuje a zdá se být i přesnější. Bard mi například tvrdil, že mléko a štěstí jsou dvě rýmující se slova. Chybovat ale rozhodně mohou oba systémy, není tudíž dobré na informace, které vyprodukují, zcela spoléhat.
Celkově Bard tedy za konkurencí zatím technicky zaostává, to se ale může rychle změnit, ostatně chatbot v úvodním okně upozorňuje, že je stále v experimentálním režimu.
Velký rozdíl mezi ChatGPT a Bardem je také v popularitě. Zatímco ChatGPT podle SimilarWebu využívají téměř 2 miliardy lidí, Bard i vzhledem ke své nedostupnosti v některých zemích hlásí jen přibližně 100 milionů uživatelů měsíčně.