Vědci a vědkyně oživili červa, který byl zmražen před 46 000 lety.
Hlístice přežila v hloubce 40 metrů pod povrchem sibiřského permafrostu v klidovém stavu známém jako kryptobióza. V takovém stavu mohou organismy vydržet zcela bez vody nebo kyslíku a odolat extrémním teplotám.
Zůstávají tak ve stavu „mezi smrtí a životem“, uvedl pro CNN profesor Ústavu molekulární buněčné biologie a genetiky Maxe Plancka v Drážďanech a jeden z vědců podílejících se na výzkumu Teymuras Kurzchalia.
Na statisíce let zastavit život
„Život lze zastavit a pak začít od začátku. To je významný objev,“ řekl Kurzchalia s tím, že ke stanovení doby zmrazení použily vědecké týmy velice přesné radiokarbonové datování.
Jedna z výzkumnic, Anastasia Šatilovičová, přitom v ústavu oživila dva z červů tak, že je jednoduše rehydratovala vodou. Dalších asi 100 červů odvezla k podrobné analýze do laboratoří v Německu.
Někteří vědci a vědkyně jsou však podle serveru Scientific American k výsledkům studie skeptičtí. „Rád bych věřil, že živočichové, které popisují, přežili zmrznutí po dobu 40 000 let v permafrostu. A kdybych byl sázkař, vsadil bych se, že se to skutečně mohlo stát,“ uvedl biolog Byron Adams.
Dodal ovšem, že analýza nedokazuje stáří červů, pouze stáří rostlinného materiálu nalezeného v jejich blízkosti.