Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Sex na veřejnosti – tedy i v jezeře, ve vodní nádrži, v bazénech či na plážích –, kde jsou i další lidé, může být vyhodnocen jako přestupek. Nám je ale jasné, že ho někteří mají i tak. Proto, když už, pak alespoň bezpečně. Zde jsou rady, jak na to.
K horkým letním láskám často patří i horké letní radovánky v přírodě. Přestože nás popkultura přesvědčuje, že sex na písečné pláži a v jezeře bývá nádherný, vyžaduje to trošku plánování, a hlavně znalostí, aby oba zůstali zdraví. Zjišťovali jsme, jaká rizika s sebou sex ve vodě přináší, zda z něj lze otěhotnět, jak se dá chránit před pohlavními infekcemi a co dělat, když se ti písek dostane do vagíny.
Podobná intimní témata, která bývají ve společnosti tabu, rozebíráme v Refresheru s respektem a beze studu. Povíme ti bez okolků výhody i rizika různých sexuálních aktivit. Expertů a expertek se ptáme na otázky, na které se ty stydíš ptát. Pro více takových článků klikni sem.
Můžu mít sex ve vodě?
Ano, můžeš. Při volbě místa ke koupání se však řiď aktuálními doporučeními hygieniků.
Místa, která jsou nevhodná ke koupání, jsou určitě nevhodná i k penetraci, při které se vše z vody dostane dovnitř, ať už do vagíny, nebo do análu.
Gynekoložka Kamila Žižková (@mojegynpor) varuje zejména před stykem ve stojatých vodách, v rybnících a jiných vodách, které nejsou určeny k plavání. „Tyto vody bývají plné mikroorganismů, které by mohly způsobit potíže v oblasti intimních partií. V zakalených vodách nebo bahenních jezírkách sex vůbec nedoporučuji.“
Nepostačí ti ani onen trik, který se občas mezi ženami šíří jako dobře míněná rada: preventivní použití tamponu. Ten totiž jednoduše nasákne – vodu i mikroorganismy.
🚩 🚩 Víš sice, jak na bezpečný sex ve vodě, ale víš i to, že mít ho není tak úplně legální? Sexuální aktivita na veřejnosti v Česku může být vyhodnocena jako výtržnictví a tím pádem být ilegální.
Může mi sex ve vodě ublížit?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Jak předejít zánětům při sexu ve vodě.
Zda můžeš při sexu ve vodě otěhotnět.
Zda se i ve vodě šíří pohlavně přenosné choroby.
Jaké formy ochrany pod vodou dobře fungují a zda je zapotřebí použít lubrikant.
Jak mít bezpečný sex na pláži a co dělat, když se ti dovnitř dostane písek.
Teoreticky ano, ale to riziko můžeš výrazně snížit. Sex samotný je rizikový z hlediska vzniku zánětů (urologických či urogynekologických). Podstatně vyšší riziko zánětlivosti zpravidla bývá u žen.
„Děje se to, protože při styku dochází doslova k vmasírování bakterií do močového měchýře přes krátkou močovou trubici ženy. Proto je vhodné, aby se partnerka hned po styku vymočila a osprchovala,“ radí urolog Jan Švihra (@urolog_svihra). V jeho ambulanci během letních měsíců každoročně stoupá počet lidí se záněty, které v případě, že zůstávají neléčené, mohou přejít na ledviny.
„Kromě koupání ve znečištěných vodách přispívá k zánětům i odkládání močení či nedostatečný pitný režim,“ vysvětluje dále lékař. Nedoporučuje na dovolených trávit celé hodiny ve vodě s alkoholickým drinkem v ruce, aniž by si člověk odskočil. „I během pobytu ve vodě je třeba pít dostatečné množství tekutin, nicméně je záhodno čas od času koupání přerušit a jít se vymočit.“
„Záněty mohou zapříčinit i mokré plavky,“ dodává gynekoložka Kamila Žižková. Ty po koupání radí hned vyměnit za suché. V případě, že se koupeš ve stojatých vodách, je vhodné si plavky následně proprat v čisté vodě.
🤕 Pozor na pády! Bezpečný sex se netýká pouze genitálií. Dávejte na sebe pozor, najděte si vhodné místo, kde budete mít pevnou půdu pod nohama.
Mohu při sexu ve vodě otěhotnět nebo se nakazit pohlavně přenosnou infekcí?
Ano, můžeš. „Sex pod vodou nechrání ani proti otěhotnění, ani proti pohlavně přenosným chorobám,“ uvádí gynekoložka.
Chlor ani voda spermie nezabíjí, takže pokud se chcete vyhnout nákaze nebo početí, musíte vymyslet účinnější způsob ochrany. A „vytáhnout ho včas“ nemusí vždy nutně stačit.
Jakou ochranu můžu použít při sexu pod vodou?
V případě, že používáš nitroděložní tělísko, tabletovou hormonální antikoncepci nebo vaginální kroužek, jsi v suchu i při sexu ve vodě. Jen pozor, aby kroužek nevyklouzl a neztratil se. I jiné formy antikoncepce fungují ve sprše, v jezeře nebo moři – máš-li ale pochybnosti, hoď o tom radši řeč s gynekologem nebo gynekoložkou.
I pod vodou můžeš použít kondom, který vás ochrání nejen před nechtěným těhotenstvím, ale též před infekcemi, přičemž přidá i trošku lubrikace. Voda podle lékařky totiž není zrovna dvakrát dobrý lubrikant. Právě naopak může vést k vysušování, kdy vyplavuje přirozenou vlhkost z vagíny, a tím se zvyšuje riziko poranění.
Ještě lepší variantou jsou patrně vnitřní kondomy (občas přezdívané jako ženské kondomy nebo femidomy).
Ty podle sexedukátorky Eriky Smith fungují pod vodou lépe, protože pevně drží na místě a na rozdíl od kondomů nejsou citlivé ani na horkou vodu (sex v termálech, chápeme se), ani na silikonové lubrikanty. Navíc femidom si můžeš zavést ještě dříve, než vůbec vejdeš do vody, takže vaši intimní chvíli později už nic nenaruší.
Mohu mít sex na písečné pláži?
Co si budeme povídat, kamenná pláž je k sexu podstatně vhodnější než písčitá – minimálně ze zdravotního hlediska. Částečky písku ve vagíně nebo v análu mohou způsobit komplikace a bolest. To ale neznamená, že nikdy nebudeš moci zažít horké chvilky na pláži. „Styk na pláži může být bezpečný, ale určitě je to ze zdravotního hlediska větší výzva,“ říká urolog Švihra.
Pokud tuhle výzvu přijímáš, stačí se předem dobře připravit. Na výlet na pláž si sbal deku nebo velký ručník, po sexu se opláchni čistou (ne slanou ani chlorovanou) vodou a po sexu se pár dní sleduj.
Podle ředitelky programu ženského sexuálního zdraví na Standfordově univerzitě Leah Millheiser vagína těch pár zrníček písku dokáže „vyplavit“ sama. Pokud náhodou dojde k mikroškrábancům, může tě to štípat, a pokud to nepřestane, navštiv gynekologickou ambulanci. Hlavně se nesnaž doma písek z pochvy vypláchnout.
🌊 Vagíny jsou samočistící a gynekologické společnosti je nedoporučují vyplachovat. Běžná vlažná sprcha bohatě postačí.
Je sex ve vodě vůbec dobrý?
Filmy a seriály nám trochu zkreslily představy o tom, jak dobrý sex vypadá.
Ve skutečnosti s sebou pohlavní styk ve vodě přináší spoustu komplikací. Kromě toho, že musíš vyřešit hygienické otázky, které na souši není třeba řešit, je pohyb ve vodě složitější, riziko pádu je větší, a jelikož voda nadnáší, můžeš se při milování paradoxně více zapotit. V neposlední řadě musíš vyřešit i chybějící lubrikaci.
Emily Morse, autorka podcastu Sex with Emily, uvádí, že sex u vody je podstatně lepší. Doporučuje mít připravené ručníky, užít si předehru ve vodě a poté se přesunout na pohodlnější místo.