Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zapomeň na výplachy, voňavky i esenciální oleje.
Ani mýdlo, ani voňavé sprchové gely s květovými extrakty, ani speciální výplachy či napařování. Zapomeň na všechno, co se ti kdy kdo snažil prodat na tvou „intimní hygienu“. Zeptali jsme se lékařek, které se věnují zdraví kůže a genitálií a potvrdily nám, že ve skutečnosti ti stačí velmi málo: voda a zdravá životospráva.
Pokud si chceš přečíst více textů o ženském zdraví, sleduj tuto sekci. Rozebíráme vše od sexuálně přenosných infekcí přes PMS, menstruační bolesti a háklivé otázky až po aktuální informace o tom, co víme o lidské sexualitě. Nechybí názory odborníků a pohled současné vědy na to, co (ne)děláme ve vztazích.
Více podobných článků můžeme dělat jen s tvojí podporou, přidej se do klubu Refresher+.
Zapomeň na voňavé gely a vlhčené ubrousky
Péče o ženské genitálie je ve skutečnosti jednodušší, než se z reklam může zdát. Urogynekoložka Olga Káčeriková říká, že nejlepší je použít čistou vodu, kterou se umyješ jednou denně. Voňavé čisticí gely a mýdla vynech. Zdravá žena podle odbornice nepotřebuje nic navíc.
Důležité je mýt i záhyby na tříslech, nevynech ani klitoris a poodtáhni i stydké pysky, které promyješ proudem vlažné vody. Pravidelné mytí se týká pouze vulvy (tedy zevních genitálií), nikoli vnitřku pochvy. Udržuj si intimní oblasti v suchu: po plavání se převlékni do suchého prádla a po sprše se jemně osuš.
Tento způsob mytí realizuj i během menstruace. Nikdy se však zevnitř nevytírej ani nevyplachuj, může ti to ublížit.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Jaké závažné problémy může přehnaná hygiena způsobit.
Jaký intimní gel si koupit.
Jak zjistíš, jestli tvá vagína voní „normálně“.
Co dělat, když už máš podrážděnou kůži na intimních místech a chceš se této reakce zbavit.
Vaginální sprchy (podle vzoru těch análních) mají dokonce na základě vědeckých studií několik negativních účinků. Při pravidelném používání ti hrozí například problémy vtěhotenství. Výplachy zároveň zvyšují riziko nakažení pohlavně přenosnými chorobami.
Potvrzenoto bylo především při nákaze virem HPV, který má velké množství lidí na světě. Vědci, kteří vypracovali tuto studii, odhadují, že v průběhu života se více než 80 procent mužů a žen nějakou formou HPV nakazí.
Existuje totiž více než sto druhů a u většiny z nich si ani nevšimneš, že ho máš. WHOvšak připomíná, že virus není radno podceňovat, je zodpovědný za nádorová onemocnění. Nejznámějším z nich je rakovina děložního čípku.
Navíc tvá vagína výplach opravdu nepotřebuje. „Pochva nikdy není a ani nebyla sterilní. Je přirozené, že se v ní vyskytují různé druhy mikroorganismů. Pokud se jeden typ přemnoží, způsobí infekci,“ vysvětluje doktorka Káčeriková.
Voňavé produkty mohou být lákavé, ale kožní lékaři ani gynekologové je nedoporučují. Netýká se to jen sprchových gelů či deodorantů, ale také parfémovaných menstruačních potřeb (například voňavé vložky). Pochva má samočisticí schopnost, to znamená, že v mnoha případech dokáže nerovnováhu bakterií sama vyrovnat. Nemusíš jí „pomáhat“ speciálními gely, čípky ani probiotickými tampony.
Ale co když si nevoním?
Vagína má svoji charakteristickou vůni. Ta se může v průběhu cyklu nebo vlivem vnějších faktorů (například po sexu) měnit. Každá žena má tak trochu „svou“ vůni, které se nemusíš zbavovat. Odborníci se shodují, že je to normální a zdravé. Pokud ti v životě nezpůsobuje komplikace, nemáš žádný zdravotní důvod překrývat svůj pach růžovým olejem nebo jinými voňavkami.
Důvodem k obavám ale může být výrazný zápach, například velmi kyselý nebo dosud neznámý, který se drží několik dní. V tomto případě může podle odbornice jít o zdravotní problém. Několik infekcí provází nepříjemný zápach a prozradit je může i změna v barvě a konzistenci výtoku.
Normální výtok je bezbarvý až bílý a nemá výrazný zápach. V průběhu cyklu se mění od vodnatějšího po hustší, lepkavý. Pokud nevíš, co se děje, pociťuješ bolest, pálení, nepohodlí a všímáš si změn, které nejsou běžné, navštiv svého lékaře nebo lékařku.
Káčeriková dodává, že pokud je kůže z vonných látek nebo nadměrné hygieny podrážděná, použití dalších chemických látek jí nepomůže. Nekupuj si při prvním zasvědění další a další speciální čisticí gely. Rutinu je naopak třeba zjednodušit: „Kůži je třeba nechat odpočinout. Mýt čistou vodou jednou za den, nosit bavlněné spodní prádlo, ne mnoho vrstev, a vyhýbat se těsnému oblečení, které ještě více dráždí.“ Pokud problém během jednoho až dvou dnů nezmizí, je načase vyhledat lékařskou pomoc.
Pokud opakovaně trpíš záněty, pociťuješ svědění, pálení či jiné nepohodlí, tak se raději objednej ke gynekoložce nebo kožní lékařce, obě ti mohou s problémem pomoci. Pokud jsi ještě na prohlídce nikdy nebyla, klikni sem a přečti si, co tě čeká.
6 kroků k čisté a spokojené vulvě a vagíně:
1. Myj se tekoucí vodou zvenčí jednou denně (nevyplachuj zevnitř). Pokud chceš, můžeš použít jemný neparfémovaný čisticí gel vhodný pro intimní oblasti, ale není to nezbytné. 2. Po použití toalety se utírej zepředu dozadu. Vyhni se parfémovaným toaletním papírům i vlhčeným ubrouskům. 3. Ideální pro pokožku je bavlněné spodní prádlo. Krajku či satén odlož na speciální příležitosti, úzké oblečení také. 4. Při holení používej pěnu na holení a žiletku posouvej ve směru růstu chloupků. Pokožku hydratuj jemným jednoduchým hydratačním krémem. 5. Vyvážená strava a pravidelný pohyb ovlivňují i zdraví pohlavních orgánů, stejně tak jejich vůni a funkci sliznice. 6. Nezapomeň se po sexu vymočit.
Přehnaná čistota ti přinese zdravotní problémy
Dermatoložka Mária Pirselová říká, že ženy se jí často přiznávají k problémům s pokožkou v okolí genitálií právě tehdy, když do ambulance přijdou s jiným problémem. Možná je za tím strach nebo hanba, ale málo pacientek se objedná na vyšetření s intimním problémem.
„Řešíme znaménka nebo nějakou úplně jinou věc a zmíní to jen tak, mezi řečí,“ popisuje. Přitom problémy, se kterými se ženy odhodlají přiznat, jim zasahují do kvality života. „Cítí svědění nebo pálení, mají nějaký otok nebo zarudnutí.“
Lékařka říká, že se nejčastěji jedná o alergické kontaktní dermatitidy nebo iritační dermatitidy. K těmto kožním reakcím často přichází v momentě, kdy kůži „vystresujeme“ složitou čisticí rutinou, novými látkami, parfémem nebo jinými iritujícími složkami, které se běžně v kosmetice nacházejí. „Jde o lokální podráždění způsobené například vonnými esencemi, propolisem nebo latexem,“ vysvětlila kožní lékařka. Nejde o látky, které jsou obecně nebezpečné – takové se u nás v kosmetice neprodávají. Mají ovšem potenciál podráždit sliznici.
Právě tehdy nastane čas vypustit všechny složité produkty, kterými si intimní místa myješ, a nahradit je vodou, případně jednoduchým hydratačním krémem.
Obě lékařky se shodly na tom, že ženy by neměly k intimní hygieně používat mýdla a ubrousky určené pro děti. „Ve vagíně je relativně kyselé pH. Dětská mýdla jsou však zásaditá a narušují přirozené prostředí vagíny,“ řekla nám Pirselová. Tyto produkty ti tak mohou způsobit různé záněty. Například k bakteriální vaginóze nebo ke kvasinkové infekci dochází dokonce i při nadměrném vyplachování vagíny, byť jen čistou vodou. Cokoli, co ti naruší přirozené pH, umožňuje bakteriím přemnožit se.
Kachníková obecně nedoporučuje používat ani klasické vlhčené ubrousky. „Obsahují množství různých přísad. Pokud žena cítí potřebu použít více než jen toaletní papír, lepší variantou je bidet, opláchnutí čistou vodou. Zvenčí a jemně.“
Jak si vybrat čisticí gel na intimní oblast
Hledej neparfémovaný produkt.
Podívej se na složení, vhodná je kyselina mléčná.
Pirselová doporučuje dermatologicky testované produkty, za kterými je vědecká studie.
Když už je řeč o tom, co všechno nepatří do vagíny, tak kromě mýdel a vonných látek na tento seznam patří také sliny. Podle odborníků se jedná o nejhorší lubrikant. „V ústech máme velké množství bakterií, které mohou narušit přirozenou flóru pochvy. Rovněž sliny po kouření, pití vína nebo piva mohou vést k narušení pH, poškodit přirozenou mikroflóru, vést ke vzniku kvasinkové infekce nebo podráždění,“řeklanám lékařka Marie Kubalová.
Pokud bojuješ se suchou vagínou, voda ji zbytečně vysušuje ještě víc. Nevhodné jsou také dětské oleje, tělová mléka nebo máslo. Naopak za pokus stojí kokosový nebo mandlový olej, případně vhodně zvolený lubrikant. Stojí za to zjistit příčinu suchosti. „Jednou z příčin může být například nedostatečná předehra, nedostatečná psychická pohoda, pocit nepohodlí, případně strach komunikovat, co se mi líbí a co ne,“ říká Kubalová.
Lubrikace se může měnit stárnutím, v období menopauzy, po porodu nebo během kojení. Ovlivňují ji i různá onemocnění, například cukrovka, užívání některých léků včetně hormonální antikoncepce nebo léčba rakoviny. Klikni sem a přečti si, jak si můžeš pomoci a podle čeho si vybrat lubrikační gel.