Záměrem architektů bylo vytvořit prostor, který nenabízí rozptýlení, ale spíše upozorňuje na to podstatné. Prioritou byla praktičnost a minimalizování „zbytečností“. Podívej se, jak se jim to povedlo.
Pozdně barokní budova kláštera v Rožňavě nebyla využívána téměř dvacet let. Nyní prostory s původními klenbovými stěnami dostaly nový, minimalistický design a pyšní se jemnou barevnou paletou. Za projektem stojí Oliver Sadovský a Martin Červínka z ateliéru Sadovsky & Architects.
„Návrh je minimalistický, podtrhuje myšlenku jednoduchého a nenáročného prostředí kláštera. Důraz byl kladen na použití tradičních materiálů. Dřevo v kombinaci s původními omítkami přispívá k útulnosti a vytvoření příjemné atmosféry pro hosty. Nutné zásahy pro hygienické jádro a kuchyňky byly minimalizovány a provedeny s opatrností, aby se zachovala autenticita,“ popisuje projekt ateliér Sadovsky & Architects. Zachována zůstala i omítka, která do současného nového „šatu“ maximálně zapadá.
Příběh františkánského kláštera sahá do začátku 18. století. V druhé polovině 20. století se v důsledku nastolení nového režimu změnila jeho funkce a později začal postupně chátrat. Jedná se o budovu, v níž sídlí Kulturně-kreativní centrum Klášter, které vytvořilo občanské sdružení „Otvor dvor“. Centrum zastává více funkcí, nalezneš tu například co-working, ateliéry, kavárnu nebo knihkupectví. Ateliér Sadovsky & Architects byl osloven na přeměnu ubytovacích jednotek.
Architekti měli v rámci zadání zrekonstruovat dva apartmány. K obnově přistupovali citlivě a s respektem, pracovali spolu s lokálním sdružením s cílem zachovat historickou hodnotu díla a vytvořit prostory odpovídající současným potřebám ubytování. Podívej se na chytrý výsledek, ve kterém lze cítit atmosféru historických prostor a zároveň vidět architektonicky kvalitní řešení.
Praktičnost na prvním místě
Apartmány jsou zařízeny tak, aby poskytly komfortní ubytování s vlastní hygienou a kuchyňkou. Samotný interiér je sestaven z nezbytných, ale kvalitních nábytkových prvků. Záměrem architektů bylo vytvořit prostor, který nenabízí rozptýlení, ale spíše upozorňuje na to podstatné. Prioritou byla praktičnost a minimalizování „zbytečností“. Při své práci se ve velké míře inspirovali okolním prostředím a historickým kontextem.
V apartmánu převládají neutrální barvy. Co se týče materiálu, architekti vsadili na dřevo, které dominuje u nábytku i podlahy. To spolu s jemnými odstíny vytváří přímo „zenovou“ atmosféru. Zajímavým detailem jsou také klenby, které prostoru dodávají zcela jiný rozměr.
Návštěvnictvo by mělo cítit, že se nachází v historické budově kláštera, v objektu, který má nějakou historii a příběh. „Ten se dá číst například na odkrytých vrstvách omalovánek na klenbách. Základním materiálem je dřevo, na podlahách a ve stavbách hygienických boxů jsou použity borové bělené desky, nábytek je z masivního jasanu. Zároveň ve zvolené neutrální paletě nepůsobí zásahy invazivně a návštěvníkovi poskytují autentickou atmosféru kláštera,“ přibližují architekti.
V klášteře návštěvnictvo najde čtyři dvoulůžkové pokoje hostelového typu a dva apartmány (3- a 4lůžkový). Pokoje v budově bývalého františkánského kláštera jsou v prvním patře. Během celého roku kulturně-kreativní centrum v Rožňavě připravuje pro lidi koncerty, diskuse a kvízy. Noc ve dvoulůžkovém apartmánu stojí 77 eur (necelé 2000 korun).