Copak si pouze ženy kupují hlouposti? Tedy pardon, dívky, neboť v roce 2023 jsme ještě neměli žádný pořádný trend se slovem woman. Takže copak jenom dívky utrácejí peníze a dělají onu mentální gymnastiku, aby si samy před sebou obhájily nákup? Girl Math podporuje stereotyp o ženách jako nákupních maniačkách, které neumí odolat a nakupují impulzivně.
Přitom statistiky ukazují, že muži dělají více impulzivních nákupů než ženy. A ačkoli ženy nakupují častěji, muži při nákupech utrácejí více peněz. Průzkum Deloitte je důkazem toho, že zejména muži mileniálové se řídí heslem „treat yourself“ a rádi si dopřejí radost v podobě nákupů, které jsou ve svém průměru dražší než nákupy mileniálek.
Podle průzkumu amerického statistického úřadu nejsou ženy o nic zadluženější než muži (přestože v průměru vydělávají ženy méně než muži). Muži mají v průměru o 20 % více spotřebních výdajů a dluhů, mají i více leasingů, kreditek a hypoték. Vlastně jediná kategorie, ve které mají ženy více dluhů než muži, je vzdělání.
Podle analýzy České spořitelny z roku 2021 je zjevné, že ženy si umí ušetřit více peněz než muži, a to i navzdory tomu, že vydělávají méně. „Důvodem, proč ženy mají vyšší částky na spořicích účtech, je zejména to, že v utrácení jsou konzervativnější než muži. Nejčastěji si odkládají peníze kvůli finanční rezervě, kterou by mohly využít v případě nečekaných výdajů. Muži spoří spíše na menší či větší rekonstrukce svých domů nebo bytů a na nákupy,“ řekla pro Finreport ekonomická analytička Lenka Buchláková.
Genderová nerovnost v oblasti financí bezesporu existuje. Ale rozdíly v tom, jak, kde a za kolik nakupujeme, nejsou až tak kontrastní, jak by se to mohlo dle Girl Math zdát. Koneckonců, s některými argumenty souzní i ekonomové a ekonomky. Vždyť i host ve zmiňované radioshow nakonec uznal, že zakoupené oblečení, které využijeme vícekrát a které je skvělé, můžeme stejně jako posluchačka zmíněného pořadu skutečně prodat a získat tak část z původní ceny zpět.
Je ovšem logické, že některé výpočty na základě Girl Math mohou být s ohledem na dlouhodobý stav tvých financí nebezpečné. Jsou totiž například i tací, kteří tvrdí, že platby v hotovosti jsou zadarmo nebo že věci do 120 Kč nic nestojí. Ale hlavně: Girl Math může přispět k nadměrnému konzumu. Ten není dobrý ani pro bankovní účet, ani pro planetu.
Paradoxně tedy jeden z mála finančních trendů, který se vysloveně týká žen, jim vlastně vůbec nemusí pomoci se správou majetku ani financí, natož pak s platovou nerovností.