Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Čteš poslední stranu článku:
Spala jsem několik týdnů v autě: Tohle jsou moje tipy na výlet i poslední letní dovolenou

Matrace je na spaní v autě „must have“, protože s karimatkou to bude peklo. Možná, že ta, která se jemně přifoukne, bude lepší než normální pěnová, ale aby to bylo opravdu pohodlné, je matrace neopomenutelná.

spani v aute
Zdroj: Tereza Patočková

Na výběr je několik možností. Pokud máš starší molitanovou žíněnku či tenkou matraci, kterou můžeš vyřadit jen do auta, je nejlepší ji prostě vzít a zalamovacím nožíkem vyříznout podle tvaru auta. Pozor, matrace musí být opravdu molitanová nebo pěnová a ideálně lehká.

spani v aute
Zdroj: Tereza Patočková


Pokud tuhle možnost nemáš, doporučuji koupit matraci nafukovací. Nejlevnější je v Decathlonu asi za 600 korun. Nejuniverzálnější rozměr na spaní v autě je 120 × 200 centimetrů, ale mají i menší či větší. Nafukovací matrace má výhodu v tom, že se dobře přizpůsobí a vyplní různé díry, třeba mezi sedačkami a dveřmi nebo mezi předními sedačkami a hlavovými opěrkami zadních sedaček. Tím ti dá víc prostoru než vyřezané pěnové matrace.

Doporučeno
Český pár se přestěhoval na skútru z Prahy až na jih Itálie. Pro turisty je to tu levné, ale každodenní život může vyjít draho Český pár se přestěhoval na skútru z Prahy až na jih Itálie. Pro turisty je to tu levné, ale každodenní život může vyjít draho 10. května 2025 v 7:00

Je to proto dobrá matrace pro menší auta. Já jsem ji použila do miniaturního Fiatu 500X a matrace mi dala 10 centimetrů k dobru. Nevýhoda nafukovací matrace je ta, že prostě není tak pohodlná a nikdy ti nedá alespoň zčásti pocit normální postele, který dobře vyřezaná matrace z pěny dát umí. 


Ložní prádlo

Ložní prádlo je pro spaní v autě velmi důležitou položkou na cestě za komfortem. Pokud si na matraci dáš normální prostěradlo a vezmeš si polštáře i peřiny, máš v podstatě vyhráno a spát se ti bude dobře. Pokud tu možnost nemáš, a i to jsem zažila, zvládnout se to dá. Prostěradlo nahradíš tak, že budeš spát úplně oblečený*á. Jako polštář můžeš použít tričko, do kterého dáš jiné oblečení, a místo peřinky si vezmeš ručník nebo dlouhé šaty. Tahle improvizace je ale vážně nouzovka a ráno se probudíš rozlámaný*á a budeš dospávat na trávě nebo pláži. 

spani v autě
Zdroj: Tereza Patočková


Logistika

Se spaním v autě je potřeba mít ve všem pořádek, jinak se z výletu zblázníš. Doporučuji mít krabici, klidně papírovou, kde budou všechny věci na přípravu jídla. Batoh, kde bude jen oblečení atd. Podle toho, na jak dlouho jedeš a kolik máš věcí, musíš připravit logistiku. Pokud nemusíš po každém spaní dát zadní sedačky na svoje místo, máš vyhráno.

Doporučeno
Vyraz na vodu, dokud nejsou řeky plné lidí. Tuhle trasu zvládne i začátečník Vyraz na vodu, dokud nejsou řeky plné lidí. Tuhle trasu zvládne i začátečník 6. května 2025 v 13:30

Na spaní stačí, když dáš všechno na přední sedačky a na palubku a batohy s oblečením pod hlavu a zadní sklopené sedačky. Na výjezd to jen přesuneš na „postel“ a jedeš. Pokud musíš dávat sedačky na cestu zpět nahoru, musíš si vystačit s kufrem a zadními sedačkami tak, jak jsou. Je to otravnější, ale dá se to. 


Jídlo a nádobí

Podle toho, na jak dlouho jedeš, budeš potřebovat naplánovat jídlo a jeho přípravu. Jestli jedeš někam blízko civilizace a chceš jíst v restauracích, pak to nemusíš vůbec řešit a stačí, když si koupíš na snídani džus a nějaké müsli tyčinky, popřípadě pečivo a nějakou rostlinnou paštiku, které nevadí být v teple. (Patifu z DM jsou na tohle úplně nejlepší.) 

spani v autě
Zdroj: Tereza Patočková


Pokud je však pro tebe vaření v přírodě tak jako pro mě součástí dobrodružství, doporučuju následující. 

Všechno musí být alespoň nějakým způsobem trvanlivé, jelikož autolednička se mi osvědčila jako vyhozené peníze. Stojí nejméně dva tisíce a na cestu do Chorvatska absolutně nefungovala. Sice se během jízdy nachladí, ale horko na Balkáně ji absolutně převálcovalo už za několik hodin, kdy auto parkovalo. 

spani v aute
Zdroj: Tereza Patočková


Z domova si přibal jen suroviny, které vydrží, a čerstvé potraviny si potom můžeš dokupovat v různých marketech během cesty. Osvědčilo se mi vzít tohle: mlýnek s pepřem a solí, menší lahev olivového oleje, kafe, med a ovesné mléko, a pokud je zvládneš uchovat tak, aby se nerozbila, tak vajíčka. Pokud jedeš na delší dobu, tak nezapomeň oblíbené konzervy s čímkoliv.


Pokud si kafe s mlékem nedáváš, máš o položky míň. Z věcí na přípravu jídla potom beru vždy tohle: hořák a plynovou bombu, ešus s plastovým příborem a talířky, mini teflonovou pánvičku, plastové kelímky, mlýnek na kafe a aeropress.

spani v aute
Zdroj: Tereza Patočková


Tohle všechno mi ke spokojenosti úplně stačilo i na tři týdny na cestách. Suroviny na vaření jsem si kupovala na trzích, a když nic nebylo, tak jsem vytáhla klasiku, jako jsou těstoviny s nejrůznějšími konzervami. 


Kde zaparkovat

Zjisti si, ve kterých zemích a místech je spaní v autě mimo kempy povoleno. Každá lokalito to má jinak, někde můžeš přespat třeba jen jednu noc a pak jet jinam, někde nesmíš mimo vyhrazená místa spát vůbec. Nejlepším pomocníkem na tohle je aplikace Park4night, která ti ukáže nejlepší místa na parkování na spaní zadarmo i s fotkami.

spani v aute
Zdroj: Tereza Patočková
Čti na předchozí straně
Dočetl jsi celý článek
Strana 2 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse